YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan flaş teklif: MİT ve Genelkurmay...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK'nın yapısıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Genelkurmay ve MİT’i Cumhurbaşkanlığı’na kuvvet komutanlarını da Milli Savunma Bakanlığı’na bağlamak istiyoruz” dedi.
Erdoğan'dan flaş teklif: MİT ve Genelkurmay...
28 Temmuz 2016 / 22:20 Güncelleme: 29 Temmuz 2016 / 07:37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanlık Divanı'nı kabul etti.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman Başkanlığı'da aralarında Meclis Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin de olduğu CHP'li üyeler ilk kez katıldı. AK Parti ve MHP'li üyelerin katıldığı kabulde HDP'den katılım olmadı. Toplantıda, HDP'nin katılmaması kendi tercihleri olarak yorumlandı.

KENETLENEREK AŞARIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a geçmiş olsun dileklerini ileten vekillerin, "Türkiye inşallah daha güzel günler görecek. O zor gecede hepimiz nasıl bir araya geldik kenetlendiysek bundan sonraki süreçleri de siyasi parti ayrımı gözetmeksizin hep beraber birbirimize kenetlenererek aşacağız" dedikleri öğrenildi.

YAPILANMA DEĞİŞTİRİLSİN

Darbenin ardından atılacak adımlar konusunda önemli bir işaret veren Erdoğan'ın, halen Başbakanlığa bağlı olan Genelkurmay Başkanı ve Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) muhalefetin de kabul etmesi halinde doğrudan Cumhurbaşkanlığı'na bağlanmasını istediklerini söylediği öğrenildi.

Erdoğan ayrıca kuvvet komutanlıklarının ise Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmasını istediğini ifade etti. Güç dağılımı üzerinden dağıtarak güçlendirme yaklaşımı üzerinde durduğu kaydeden Erdoğan'ın bunu darbe üreten yapıyı değiştirmek olarak değerlendirdiği belirtildi.

ALGI OPERASYONUNA DİKKAT

Erdoğan FETÖ'nün yurtdışında yürüttüğü algı operasyonuna da dikkat çekti. Bu konudaki şikayetini dile getiren Erdoğan Türkiye aleyhine yürütülen algı operasyonlarına karşı üzüntülerini dile getirdi.

Erdoğan'ın milletin birlik beraberlik içinde o geceyi atlatmış olmasına, milletin geleceğine ve demokrasiye sahip çıkmasına gurur duyduğunu aktardığı kaydedildi.

ÜZÜNTÜMÜZÜ BELİRTTİK

Görüşmenin detaylarını paylaşan Meclis Başkanı İsmail Kahraman, “Üzüntümüzü beyan ettik ve bir badireden kurtulmanın rahatlığı içerisinde geleceğe ait ümitvar olduğumuzu ve yine güçlü bir Türkiye olarak dünya siyaset sahnesinde yerimizin devam edeceğine inancımızı ifade ettik" dedi.

 // yurdum insanı
Nasıl polisin üstünde kaymakam vali emniyet genel müdürü içişleri bakanı başbakan gibi sivil unsurlar varsa askeri makamlar üstündede bir değil birkaç sivil otorite mutlaka olmalı...
29 Temmuz 2016 00:33
Fikri olan söylesin, dikkate alınır
 // Rasim DUMAN
MİT'in Cumhurbaşkanlığı'na bağlanması son derece isâbetli olur. Genelkurmay Başkanı'nın Cumhurbaşkanı'na, Kuvvet Komutanları'nın MSB'na bağlanması, hiyerarşik bütünlüğü bozar, cihâzın işleyişini yavaşlatır, atâlete sürükler. Halbuki, bilhassa askerî kurumlarda karar alma ve icra etme safahatının son derece sür'atli olması hedeflenir. Zira, zamanımızdaki hem konvansiyonel hem de asimetrik tehditler, bunu icbâr ediyor....
28 Temmuz 2016 Perşembe 22:02
beceremiyisunuz teşkilatlamayı
 // Ali
öyle saçma şeymi olur. o oraya bu buraya. bağlıyosanız adam gibi savunma bakanlığına yoksa kuvvetlerle genel kutmayın bütünlüğünü bozmanın alemi ney...
28 Temmuz 2016 19:36
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler