YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan flaş Paralel Yapı açıklaması
Afrika ziyareti kapsamında Etiyopya'da bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan Gülen Hareketi okulları için önemli bir açıklama geldi. Erdoğan, yurtdışında hizmet veren okulların yerine MEB vasıtasıyla yeni okullar açılabileceğini söyledi.
Erdoğan'dan flaş Paralel Yapı açıklaması
22 Ocak 2015 / 12:57 Güncelleme: 22 Ocak 2015 / 14:28

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan Etiyopya ziyaretinde  cemaat okulları için çarpıcı bir açıklama geldi.  "Gittiğimiz ülkelerde bunların konumunu anlatmak suretiyle buraların kapatılmasını söylüyoruz" diyen Erdoğan, yurtdışında hizmet veren okulların yerine MEB vasıtasıyla yeni okullar açılabileceğini söyledi.

"Paralel yapı" ile mücadelenin yurtdışında da devam edeceğine işaret eden Erdoğan, şunları söyledi:

''Gittiğimiz ülkelerde devlet, hükümet başkanlarıyla gerek şahsım gerekse başbakanımız, bakanlarımız bunların konumunu anlatmak suretiyle buraların kapatılmasını ve buralarda bunların vermekte olduğu hizmeti Milli eğitim Bakanlığımız vasıtasıyla verebileceğimizi kendilerine söylüyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı da buna yönelik çalışmalarını şuanda tamamlamak üzere.''

Paralel Yapı gündeme geldi
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Desalegn ile görüşmelerinde paralel yapının  faaliyetlerinin de gündeme geldiğini belirterek, şöyle devam etti: "Paralel devlet yapılanmasına yönelik olarak da değerli dostum Desaleng ile konuştuk. Bu konudaki ulusal güvenliğimizi tehdit eden unsurlar  noktasında, legal görünüm altındaki illegal örgüt noktasında, kendileri de 'dost  bir ülkemizde bu tür faaliyetleri olanlara biz de sıcak bakmayız' dediler. Bu  dayanışmamız inanıyorum ki bizim geleceğe bakışımızı çok daha farklı şekilde  güçlendirecektir." 
 
Hz. Muhammed'in, Müslümanlar zulme uğradığı dönemde, Habeşistan'ı  adeta güvenli bir bölge olarak düşündüğünü ve "Habeşistan'daki kral güvenlidir,  emindir oraya gideceksiniz" dediğini hatırlatan Erdoğan, "Müslümanlar o zaman  buraya geldi. Habeş Kralı Necaşi'nin bizim dünyamızda böyle anlamlı, özel bir  konumu var. Dolayısıyla burası güvenli bir bölge" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TİKA'nın Etiyopya'da inşasına devam ettiği  kültür merkezinin de halkların kaynaşmasına vesile olacağını söyledi. 
 
Yurtdışındaki okullar
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin, "paralel yapının Afrika  ülkelerindeki eğitim kurumlarının durumunun görüşmelerde gündeme gelip gelmediği"  sorusunu şöyle yanıtladı: 
 
"MGK olarak bizim ulusal güvenliğimizi tehdit eden, legal görünüm  altındaki illegal örgütlere yönelik tavsiye kararımızı hükümetimize bildirdik.  Hükümetimiz de bu tavsiye kararımızı Bakanlar Kurulu kararı olarak çıkarttı.  Bakanlar Kurulu kararı olarak çıktıktan sonra yeni bir süreç başladı. Bu süreç artık paralel devlet yapılanmasının Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne girmesi  anlamındadır. Artık bu örgüte karşı, ki ülkemizde bu inceliği fark etmeden hala  bunlara 'cemaat' diyenler var, mücadelemiz kararlı şekilde sürmektedir,  sürecektir. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler