YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan flaş açıklama
Erdoğan'dan Afganistan açıklaması: Türkiye dünyaya açık güçlü bir devlettir
Erdoğan'dan flaş açıklama
20 Mart 2012 / 20:28 Güncelleme: 20 Mart 2012 / 22:42
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan'da düşen helikopterde 12 şehit verilmesinin 'Afganistan'da ne işimiz var' şeklinde istismar edilmemesi gerektiğini söyledi. Türk askerinin hem NATO konsepti hem de tarihten gelen ruh köküyle Afganistan'da bulunduğunu ifade eden Erdoğan, "Bizden Türkiye'de siyaset yapan kenarda köşede bir şey yazanlar içine kapalı bir butik devlet mi istiyorlar. Türkiye bir butik devlet değildir. Türkiye dünyaya açık bir devlettir. Güçlü bir devlet olmanın gereği de budur bunu yapmak zorundayız." dedi.

Başbakan Erdoğan, resmi temaslar için Türkiye'de bulunan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov'la ikili görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Afganistan'da helikopterin nasıl düştüğüne ilişkin yeni bilgi olup olmadığının sorulması üzerine Erdoğan, incelemenin hala sürdüğünü, tuğgeneral komutasında 12 kişilik heyetin savcıyla çalışmayı yaptığını dile getirdi. Erdoğan, kaza kırım incelemesinin devam ettiğini, ilk bilgilerin helikopterin teknik bir arızayla düştüğü yönünde olduğunu belirtti. Kazanın herhangi bir çatışma sonucu olmadığı yönünde ilk bilgiler geldiğini söyleyen Erdoğan, çalışmanın devam ettiğini belirtti.

"BÜYÜK DEVLET OLMANIN ZAMAN ZAMAN BEDELLERİ VARDIR"

Muhalefet ve köşe yazarlarının Türk askerinin Afganistan'dan çekilmesi çağrılarına tepki gösteren Erdoğan, "Bazı şeyleri sıradan istismar vesilesi yapmak çok acıdır. Aynı helikopter ülkemizde de düşebilirdi. Birçok helikopterler ülkemizde de düşmüştür. Şehitlerimizi vermişizdir. Bizim içinde olduğumuz NATO camiası var. Bu kopsentin içinde Türk ordusu Afganistan'da görev yapmaktadır. Bulunduğumuz süre içinde operasyonel görev üstlenmedik, hep lojistik görev ağırlıklı olarak üstlendik. Bu kaza ile böyle durum başımıza geldi. Afganların da bizim askerimize subayımıza karşı aşırı derecede sevgisi var. Afgan halkının bizim yanımızda olan ruh kökünden gelen bir yapısı var. Afganistan halkıyla böyle bir dayanışmamız söz konusu. Bizim istiklal mücadelesini verdiğimiz günlerde varıyla yoğuyla bizim yanımızda olan insanlar. TSK'nın tarihi görevini yerine getirirken NATO konsepti için 8. güç bulunduran ülke durumundayız. Fakat bu nasıl oluyor da istismar vesilesi yapılıyor. Hem de böyle bir olay üzerinden. Bizim ordumuz sürekli orada kalacak değil. Belli zaman sonra çekilmesi gerektiği zaman karar alınır çekilir. Parlamento kararıyla bu alınıyor. Bu süre uzatılıyor, gerekiyorsa uzatılmıyor. Bizden Türkiye'de siyaset yapan kenarda köşede bir şey yazanlar içine kapalı bir butik devlet mi istiyorlar. Türkiye bir butik devlet değildir. Türkiye dünyaya açık bir devlettir. Güçlü bir devlet olmanın gereği de budur, bunu yapmak zorundayız. Şu anda yapılan da budur zaten. Birilerinin söylediği kendine göre oluşturduğu yol haritasına Türkiye Cumhuriyeti uymaz. Olması gereken neyse onu yaparız. Atılması gereken adım neyse bu adımları atarız. Hiçbir zaman küçük düşünemeyiz. Büyük düşünmeye mecburuz. Büyük devlet olmanın zaman zaman bedelleri vardır. Bu bedelleri kimse görmemezlikten gelemez. Bu 12 şehidimiz kaza neticesinde velev ki bu operasyon neticesinde de olabilirdi. Veya saldırı neticesinde de olabilirdi. Ama olmadı. Bölücü terör örgütüyle mücadelede asker, polisimizi sivilleri şehit olarak vermiyor muyuz. Kimse bunu istismar meselesi yapmasın. Hepimiz el birliği gönül birliği içinde olmamız lazım. Silahlı kuvvetleri güçlü kılmamız lazım." dedi.

"MİCHEL PLATİNİ İLE BAZI SIKINTILARI DA GÖRÜŞTÜK"

UEFA Başkanı Michel Platini ile görüşmeye ilişkin haberlerin sorulması üzerine Erdoğan, UEFA'nın Türkiye'de kongre kararını aldığını, Perşembe günü UEFA'nın İstanbul'da kongresinde konuşma yapacağını aktardı. Erdoğan, "Tabi bazı sıkıntılar yaşandı. Aramızda değerlendirmesini yaptık. Açıklaması şahsen bana düşen değil. Konuyla ilgili yargı sürecinde olan durum var. TFF'nin üzerine düşen görev, UEFA'nın üzerine düşen görev var. Onların görev alanına düşen kısımda konuşmak istemem" dedi.

"4 MİLYAR DOLAR OLAN TİCARET HACİNİ DAHA İLERİ TAŞIYACAĞIZ"

Bulgaristan ile Türkiye arasında kurulan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi çerçevesindeki görüşmelerde bakanların ve teknik kadroların bir araya geldiğini aktaran Erdoğan, 17 anlaşmaya imza attıklarını, geniş kapsamlı çalışmayı neticelendirdiklerini söyledi. Ortak siyasi bildiriyle tamamlanan toplantının 2.sinin Sofya'da yapılacağını kaydeden Başbakan, Mayıs sonunda da Bulgaristan Başbakanı ile üçlü toplantı için bir araya geleceklerini aktardı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 4 milyar dolar civarında olduğunu söyleyen Erdoğan, bunu daha ileriye taşıma gayretinde olacaklarını belirtti. Doğalgaz ile ilgili aşırı soğuğun olduğu dönemlerde kesintiler yaşanan Bulgaristan'ı yalnız bırakamayacaklarını dile getiren Erdoğan, "İnsani olarak komşuluk hakkı olarak böyle dönemlerde her zaman Bulgaristan'ın yanında olacağımızı ifade ettik. Bununla ilgili yapılması gereken alt yapı çalışmalarını, siyasi noktada atmamız gereken adımları birlikte atacağız. Bulgaristan'ın böyle sıkıntısının olmasını istemiyoruz." dedi.

"TRAKYA'DAKİ TAŞKINLAR DURACAK MI?"

Erdoğan'ın Bulgar mevkidaşıyla yaptığı görüşmelerde Trakya'da her sene yaşanan taşkınlar masaya yatırıldı. Arda, Tunca, Meriç ile ilgili sıkıntının Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan'ı ilgilendirdiğini belirten Başbakan, "Bulgaristan'ın Arda ile ilgili attığı adım var. Tunca ve Meriç ile ilgili Yunanistan'ın adım atması suretiyle, üç ülkenin çıkarı var maalesef sürekli tehdit var. Taşkınlarla tarım alanlarının su altında kalması, insan kaybının önlenmesi için yoğun çalışmayla bu işin sürdürülmesi talimatını verdik." dedi.

İstanbul-Burgaz-Varna arasında atılacak adımlar olduğunu kaydeden Erdoğan, turizm yönünde zenginlik için ulaştırma bakanlarının çalışma yapmasını istediklerini ifade etti. Deniz otobüsleriyle ilgili adımlar atılacağını müjdeleyen Erdoğan, soydaşlarla tarih köprüsünün turizmle daha iyi noktaya getirileceğini söyledi.

17 KONUDA ORTAK PROTOKOL İMZALANDI

Basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında şu anlaşmalara imza atıldı: Anadolu Ajansı ile Bulgar Haber Ajansı, TRT ile Bulgar Radyo TV, Bulgaristan Ulusal Radyosu ile TRT, Savunma Sanayi İşbirliği, İki ülke limanları arasında uluslar arası feribot taşımacılığı, Bilgi ve iletişim teknolojileri e-devlet uygulamaları işbirliği, su kaynakları alanında işbirliği, karşılıklı kültür merkezleri açılması, turizm alanında, taşınmaz kültür varlıklarıyla ilgili, enerji işbirliği ortak bildirisi, ekonomi işbirliği, ekonomi ve ticari işbirliğinin geliştirilmesi ortak bildirisi, acil durumlarda işbirliği anlaşması, dışişlerinde işbirliği mutabakatı, dışişleri bakanları arasında ortak açıklama, yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi kurulmasına yönelik anlaşma.

(CİHAN)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler