YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan flaş açıklama
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kabil'de düşen Türk helikopterine ilişkin açıklama yaptı.
Erdoğan'dan flaş açıklama
16 Mart 2012 / 12:49 Güncelleme: 16 Mart 2012 / 14:48

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki olaylara ilişkin, ''Bütün durumun değerlendirmesini yapıyoruz. Burada büyükelçimizin geri çağrılmasından tutun, oradaki Türk vatandaşlarımıza varıncaya kadar değerlendirmelerimizin hepsini yapıyoruz'' dedi.

Erdoğan, cuma namazını evinin bulunduğu Subayevleri Mahallesi'ndeki Aksa Camisi'nde kıldı. Namazın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Afganistan'ın başkenti Kabil'in 5 kilometre kuzeyinde bu sabah iki helikopterin kalktığını, bunlardan önde olanın bir apartmanın üzerine düştüğünü söyledi.

Düşme nedeninin kendilerine net olarak ulaşmadığını ifade eden Erdoğan, ''Düşme esnasında subay, astsubay, uzman er, erbaş olmak üzere 12 kardeşimiz malesef şehit oldu'' dedi.

Şehit askerlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Erdoğan, ''Tüm milletimizin de başı sağolsun, şehadet mertebesinde olan kardeşlerimizin makamı ali olsun diyorum'' şeklinde konuştu.

Erdoğan, helikopterin çarptığı apartmanda 5-6 sivilin de hayatın kaybettiğini ifade ederek, gerek Genelkurmay Başkanı gerek Dışişleri Bakanı ve Müsteşarı'ndan aldığı son bilgilerin bu şekilde olduğunu söyledi.


-Suriye'deki olaylar-


Bir gazetecinin Dışişleri Bakanlığı'nın Suriye'deki Türk vatandaşlarının Türkiye'ye dönmeleri yönünde çağrıda bulunduğunu anımsatarak, ''Bölgede yeni bir durum mu söz konusu''şeklindeki sorusunu Erdoğan, şöyle yanıtladı:

''Şu anda bütün durumun değerlendirmesine yapıyoruz. İfade ettiğiniz konu bu değerlendirmelerimizin içerisinde var. Burada büyükelçimizin geri çağrılmasından tutun oradaki Türk vatandaşlarımıza varıncaya kadar değerlendirmelerimizin hepsini yapıyoruz.

Şu anda Kilis tarafındaki hazırlıklarımız bitmek üzere. Buradaki hazırlıklarımız bittiği anda da Hatay'daki çadır kenti konteyner kente taşımak suretiyle, gerek ibadethaneleri gerek okulları gerekse sosyal donatı alanlarıyla, daha önce hac konaklama merkezi olarak kullanılan bu merkezi ilk etepta 20 bin kişilik ufak bir şehir oluşturuyoruz.''

Yapılan çalışmalar içerisinde Suriye sınırında tampon bölge ya da güvenli bölge oluşturulup oluşturulmama konusunun da bulunduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Olaya tekdüze bakmak yanlış olur, birçok alternatifler değerlendirilerek çalışmalar yapılıyor. Şu anda ABD ve Rusya'nın birlikte oluşturmakta oldukları bir metin de var. Bu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne gelecek, bu metin de nedir ne değildir onu da göreceğiz. Onun üzerinde de ayrıca çalışmamız var. Hepsinden öte 2 Nisan'da Suriye'nin Dostları Grubu olarak İstanbul Zirvesi var. İstanbul Zirvesi'nde Arap Ligi ve BM bir araya geliyoruz. Orada bu işi, çok geniş çaplı ama çok daha sonuca yönelik bir zirve olarak toplantı yapmayı planlıyoruz, şu anda onun ön çalışmalarını da Dışişleri Bakanımız yürütüyor. Bu çalışmayla birlikte inanıyorum ki İstanbul Zirvesi geleceğe yönelik çok daha farklı neticeleri oluşturacaktır.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler