YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan flaş açıklama
Başbakan Erdoğan Fransa'da 'Sözde Ermeni Soykırımını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısını geçirmek isteyen Srakozy'e mektup yazmıştı. Erdoğan, mektubun içeriğini kamuoyu ile paylaştı.
Erdoğan'dan flaş açıklama
17 Aralık 2011 / 13:39 Güncelleme: 17 Aralık 2011 / 17:06

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Sözde Ermeni Soykırımını inkar edenlerin cezalandırılmasını öngören, 22 Aralık'ta da Fransa Ulusal Meclisi Genel Kurulunda görüşülecek olan teklifin, Türkiye-Fransa ilişkilerinde tamiri zor hasarlar açacağını sayın Sarkozy'e çok açık ve net şekilde ifade ettim. Böyle bir girişim hiç kimseye yarar sağlamaz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Batılı kaynakların 8 Mayıs 1945'de öldürülen 100 fransız askerini öne çıkarırken sayısı 45 bin olduğu söylenen Cezayirli şehitlerden bugün hiç kimsenin bahsetmediğini ifade ederek, ''Aynı şekilde 1994'de Ruanda'da 800 bin insanın katledilmesinden Fransa'nın rolü hiç tartışılmıyor. Hiçbir tarihçi, hiçbir siyasetçi bizim tarihimzde soykırım göremez. Soykırım görmek isteyenler dönsünler ve kendi kirli kanlı tarihlerine baksınlar'' diye konuştu...

Erdoğan, ''Umuyorum ki, Fransa Ulusal Meclisi, tarihi çarpıtma, tarihi yalanları inkar edenleri cezalandırma yanlışından bir an önce döner. Türkiye olarak, bu kasıtlı, art niyetli, popülist, haksız ve hukuksuz girişimlere karşı, her türlü diplomatik yöntemle karşı duracağımızı burada bir kez daha vurgulamak isterim'' dedi.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti;

''Kendi tarihleriyle yüzleşemeyenlerin asılsız iddialar üzerinden Türkiye tarihine saldırmaları çok ciddi bir samimiyetsizlik göstergesidir. Tarih parlamentolarda yapılan oylamalarda yazılmaz'' 

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin düşüncelerinin 7 yıl olması istikametinde olduğunu bildirdi.

SURİYE'DEKİ GELİŞMELER

Erdoğan, Suriye'deki gelişmeleri, uygulamayı, bir diktatörlük olarak gördüklerini belirterek, ''Tarih diktatörleri affetmemiştir. Suriye'deki gelişmeler bu şekilde devam ettiği takdirde, bunu Suriye'nin mevcut yönetimi de görmek durumundadır. Şu anda acımasızca Suriye'de insanlar öldürülmektedir ve burada öldürülen insanlar farklı inançlardan veya düşman olan insanlar değil, Suriye'nin öz evlatlarıdır'' dedi.

PARTİMİZDE AYRILIK GAYRILIK SÖZ KONUSU DEĞİL...

Başbakan Erdoğan, Sporda Şiddet Yasası ile ilgili olarak, bazı arkadaşlarının farklı açıklamalarda bulunmuş olabileceğini belirterek, ''Ama nihai açıklama, çıkan son karardır. Dolayısıyla partimizin içerisinde, herhangi bir ayrılık-gayrılık böyle bir şey söz konusu olamaz'' dedi.
(AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler