YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan flaş açıklama
Başbakan Erdoğan, AK Parti İstişare Toplantısı'nda partililere hitap etti...
Erdoğan'dan flaş açıklama
15 Ekim 2011 / 12:48 Güncelleme: 15 Ekim 2011 / 14:19

Başbakan Erdoğan, Kızılcahamam'da partisinin istişare toplantısında konuşuyor

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Yeni bir dönemin, yeni bir maratonun başındayız. 9 senellik iktidarımızda geriye hiçbir adım atmadım, hep ileri bir demokrasi için alınteri döktük.

Bütün enerjimizi toplayıp yeni bir başlangıç yapıyoruz. İktidar yorgunluğuna zerre prim vermiyoruz, çünkü gücümüzü milletten alıyoruz. Nice engeller, barikatlar aştık. Sayısız tahkire muhatap olduk ama yolumuzdan dönmedik. Sayısız tuzakla karşılaştık, yolumuza duvarlar örüldü. Kimsesizlerin kimi olmak gibi ulvi bir idealle çıktığımız yolda milletimizle el ele, gönül gönüle olduk.

Tutarsızlığa düşenler siyasetten tasfiye olmaya mahkumdurlar. Başarı bizim nihayi gayemiz olmadı. İmkansız görünen sorunların çözüleceğine bütün yüreğimizle inandık. AK Parti 14 Ağustos 2001'de koyduğu yüzde 50 hedefine 2011'de Allah'a şükür ulaştı. AK Parti dünya partisi olacak denilecek bunu da gördük.

Geldiğimiz noktada kendimizi yenilemek zorundayz. Ahlaki zemin esas alınmadan adalet sağlanamaz. 12 Haziran seçimlerinde milletimiz bize yeni bir anayasa için yetki verdi. Milletin eliyle yapılacak anayasa için son derece pozitif iklimin olduğunu düşünüyoruz. Biz ön kesen olmayacağız. İyi bir başlangıç yapıldı. İrade zaafına uğramadan Türkiye'ye yaraşır bir olgunlukla bu işi tamamlayalım. Uzlaşma komisyonun oluşum şekli bunu ortaya koyuyor. Yeni anayasa bürokratik oligarşinin değil milletin sesi olacak.

Darbe anayasasının artık bu bedene uymadığının herkes farkındadır. Kamusal alan tartışmalarını hatırlayın. Vatandaşlık aidiyetini perçinleyen bir anayasaya ihtiyacımız var. Türkiye artık kapalı devre bir ülke değil.

Demokrasimizi geliştiren yeni anayasanın şart olduğunda herkes hemfikir. Bütün vatandaşlara kendi ülkelerinde ev sahibi olduklarını hissettirecektir. Toplumsal bir mutabakat metni olmalıdır. Temel meselemiz devletimizin hukuk zeminini sağlamlaştırmaktır, gerisi teferruattır. Türkiye yeni dünyanın kutup yıldızı olmak için sabırsızlanıyor. Yeni bir sayfa açılıyor.

Türkiye uzun senelerin yanlış zihniyetlerin elinde zayi etti. Bu ülke çapsız siyasetler eliyle kör kuruşa muhtaç hale getirildi. 2002 öncesinde en temel ihtiyaçlar için bile dışarıdan borç almaya çalışıyorlardı. Bu ülkenin dertlerine derman bulacak gücü, kaynağı her zaaman vardı. ancak bu gücü doğru kullanacak siyasetçileri, yöneticileri yoktu. Yolsuzluk, yasaklar, yoksulluk almış başını gidiyordu, şimdi ortadan kalktı, kalkıyor.

Siyasetçiler bozdu, milletimiz yeniden yaptı. Çok kıymetli nesillerimiz gün görmeden eriyip gitti. Kimsenin günahıyla yüzleşemediği yerde, siyasetin geçmişteki günahlarıyla yüzleşmek bize düşer. Yola çıkarken bu yükü düşünerek yola çıktı. Dertli olmak, aşık olmak gerekir.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler