YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan flaş açıklama
Başbakan Erdoğan Libya ile ilgili öenmli açıklamalarda bulundu...
Erdoğan'dan flaş açıklama
26 Ağustos 2011 / 14:06 Güncelleme: 26 Ağustos 2011 / 15:54

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Mahmud Cibril'i kabulü sırasında ''Türkiye'nin her türlü desteğe hazır olduğunu belirterek, Libyalılar'ın kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesinin önemine değindiği'' bildirildi.

Alınan bilgiye göre kabulde, Başbakan Erdoğan'a Libya'daki son durumla ilgili bilgi verildi.

Kabulde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'nin her türlü desteğe hazır olduğunu belirterek, Libyalılar'ın kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesinin önemine değindiği belirtildi.

Kabulde, Erdoğan'ın kurumsallaşmanın önemine işaret ettiği, bu çerçevede yapılacak anayasal düzenlemelerin iyi hazırlanması gerektiğine değindiği, genel olarak da Türkiye'nin tecrübe paylaşımında bulunacağını belirttiği kaydedildi.

Kabulde Erdoğan'a, Sirte, Beni Velid ve Sebha dışında tüm ülkenin kontrolünü Ulusal Geçiş Konseyinin ele aldığı, kalan bu 3 şehrin de kan dökülmeden alınmak istendiğinin ifade edildiği belirtildi.

KADDAFİ VE ÇOCUKLARININ YERİ

Kabulde, konuk heyet Kaddafi ve çocuklarının yerlerini bilmediklerini ifade etti. En önemli sorunun yurt dışındaki mali varlıklarının dondurulması olduğunu belirten heyetin bu kısıtlamanın kaldırılması için yardım istediği kaydedildi.

Konuk heyetin ülkenin yeniden yapılandırılması, ayrıca birlik ve beraberliğin sağlanması konusunda yardım edilmesini istediği, Türkiye'nin Libya'daki her kesimde kabul görmesi nedeniyle önemli rol oynayabileceğini ifade ettiği bildirildi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler