YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan flaş açıklama
Başbakan Tayyip Erdoğan, düşürülen jetimizle ilgili, 'Paylaştığımız belge yok ama bilgi noktasında, olayların ilk olduğu anda Sayın Başkan ile benim bir telefon görüşmem vardı.' dedi.
Erdoğan'dan flaş açıklama
18 Temmuz 2012 / 17:25 Güncelleme: 18 Temmuz 2012 / 18:14

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de yaşananlar konusunda Türkiye ile Rusya Federasyonu'nun tavrı ile ilgili olarak, ''Her şeyden önce Suriye'nin istikrarı, bölgenin istikrarı noktasında en ufak bir ihtilafımız yoktur. O konuda aynı şeyi düşünüyoruz. Suriye'nin bölünmesine kesinlikle karşıyız'' dedi.

Başbakan Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, yapılan açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, ''Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, düşürülen jetimizle ilgili ellerindeki bilgileri Türkiye ile paylaştıklarını söyledi. Bu konu görüşmede gündeme geldi mi  Veriler arasında farklılıklar var mıydı '' sorusuna, ''Paylaştığımız belge yok ama bilgi noktasında, olayların ilk olduğu anda Sayın Başkan ile benim bir telefon görüşmem vardı ve bu görüşmede Sayın Başkanın bana aktardığı bilgiler vardı. Ben de Sayın Başkan'a bizim belgelere dayalı bilgileri aktarmıştım. Aramızdaki bilgi paylaşımı budur. Belge paylaşımı yoktur'' yanıtını verdi.

Erdoğan, ''Türkiye bilindiği gibi Esed rejiminin en keskin tenkitçilerinden bir tanesi. Rusya ise bölgede istikrarın tesis edilmesinden yana. Esed değişirse sizce bu Suriye'yi kaosa sürüklemeyecek mi ' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Her şeyden önce Suriye'nin istikrarı, bölgenin istikrarı noktasında en ufak bir ihtilafımız yoktur. O konuda aynı şeyi düşünüyoruz. Suriye'nin bölünmesine kesinlikle karşıyız. Ama bildiğiniz gibi Suriye'de otokratik yapının bir neticesi olarak olarak şu anda 18 bini bulan öldürülmüş insan var. Kendi halkını acımasızca öldüren bir rejim var. 40 bin göçmen bizim ülkemizde var, 150 bin göçmen Ürdün'de var, 20 bin göçmen Lübnan'da var. Böyle bir tablo karşısında bir değerlendirme yapıyoruz.

Biz diyoruz ki olması gereken, halkın iradesi Suriye'de  ne istiyorsa o olsun. Beşşar Esed'den sonrasının kararını Suriye dışında başka ülkeler vermesin. Suriye halkı versin. Bu noktada tabii BM Güvenlik Konseyi'ne, özellikle de 5 daimi üyeye çok önemli görev düşüyor. Cenevre'de yapılmış toplantı aslında önemli bir yol haritasıdır. Bu yol haritası istikametinde atılacak bir adımla sonuç alınabileceğine inanıyorum. Fakat sürecin uzaması orada Baba Esed'in yaptığı katliamların bir sonucunu getiriyor. Türkiye olarak bizim isteğimiz katliamlar dursun, barış Suriye'ye egemen olsun, halkın iradesiyle Suriye huzur bulsun.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler