YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Fidan ve Başçı açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekiliği aday adaylığından çekilen MİT Müşteşarı Hakan Fidan'ın isabetli bir karar verdiğini söyledi.
Erdoğan'dan Fidan ve Başçı açıklaması
12 Mart 2015 / 19:51 Güncelleme: 12 Mart 2015 / 20:49

Fidan isabetli bir karar verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hakan Fidan'ın milletvekili aday adaylığı için AK Parti'ye yaptığı başvuruyu geri çekmesi ve MİT Müsteşarlığı'na dönmesine ilişkin, "İnanıyorum ki şu anda vermiş olduğu karar isabetli bir karar olmuştur. Bu kararından sonra Sayın Başbakan ile de durumu görüştük. Bu işin hukuki bütün incelemelerini A'dan Z'ye yaptırdık. Sayın Başbakan da yaptırttı, ben de yaptırttım. Hukuken tekrar görevine dönmesinde mani bir hal yok" dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tatlıya bağladık"

(Merkez Bankası Başkanı Başçı ile görüşmesine ilişkin soru üzerine) Görüş ayrılıklarının olmadığı bir yer söz konusu değil. Tabii ki olur ama biz sonunda bir metin açıkladık. Bu metinde de görüldüğü gibi faiz konusunu özellikle görüştüğümüzü, bunun yanında ekonomik gelişmeleri yerinde değerlendirme, büyümeyle ilgili durumu değerlendirme ve bundan sonraki sürece yönelik olarak da özellikle hassasiyetimiz şudur: yatırımların aksamaması, gerilememesi ve bu konuları görüştük. Bu konuda yatırımları teşvik edici tedbirlerin alınması noktasında Merkez Bankasının da bir işlevinin olacağı düşüncesini özellikle paylaştık. Ben de yanıma ekonomiyle ilgili başmüşavirlerimizi almak suretiyle, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Bey ve Merkez Bankası Başkanımız olmak üzere değerlendirmeyi yaptık. Sonunu tatlıya bağladık. Temenni ederim ki bundan sonraki süreçte bu vardığımız neticeyi daha sık aralıklarla bir araya gelmek suretiyle sürdürürüz ve açıklarımızı bir an önce kapatır, inşallah gerek kurda, gerek faizde, gerekse özellikle Türkiye'nin yatırımlarında herhangi bir gerileme olmadan kararlı bir şekilde bu süreci sürdürürüz diyorum ve hep birlikte bu konsensüsü sağlayarak, açıklamamızı da biliyorsunuz yaptık ve bu şekilde adımları atmanın kararını aldık."

Erol Büyükburç'un ölümü

Bizim pop müziğinde değerli sanatçımız Erol Büyükburç'un bugün evinde ölü olarak bulunduğuna dair haberi aldık. Bundan dolayı hüznümüz var. Kendisine rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Özellikle de yarınki bir program öncesinde böyle bir şeyin gerçekleşmiş olması düşündürücüdür. Şu anda güvenlik güçlerimizden henüz bu işin neticesini almadık. Nedir, ne değildir... Bu bir adli tıp konusudur. Adli tıp incelemelerini yapacaktır, ondan sonra da bizlere gerekli bilgiler bu konuyla ilgili verilecektir.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler