YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Ermenistan'a kritik mesaj
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci ile Karabağ sorunun çözümü hakkında konuştu.
Erdoğan'dan Ermenistan'a kritik mesaj
15 Ocak 2010 / 09:13 Güncelleme: 15 Ocak 2010 / 09:14

Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci ile Karabağ sorunun çözümünün, ne kadar birbirine ayrı yürütülmeye kalkılırsa kalkılsın perde arkasında bu iki konunun birbiriyle bağlantısı olduğunun görüldüğünü anlatan Erdoğan şunları söyledi: “Kapıların kapanması Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sıkıntı ile başladı.

Burada da böyle bir adımın atılması için barış sağlanması gerekir. Azerbaycan- Ermenistan arasındaki sıkıntı giderilsin. Karabağ işgali kalksın. Türkiye Ermenistan konusu rahat hallolacak. Ermenistan iyi niyetli ise öncelikle reyonlardan çekilmekle işe başlayıversin.” Bazı riskler aldık Bu süreçte Türkiye için atılacak adımın belli olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Önümüzde kapılar var. Bazı riskler aldık. Kargo uçuşlarını, Erivan İstanbul seferlerini biz başlattık. Hava kapısını açtık ama kara kapısını açmak farklı. Türkiye’de şu anda çok ciddi sayıda vatandaş olmayan Ermeni var” dedi.

Rusya’ya gevşeme çağrısı

Rusya’ya bir kez daha inisiyatif alması çağrısında bulunan Erdoğan, konuyu Medvedev ve Putin ile açık açık konuştuğunun altını çizdi. MİNSK esbaşkanı olan üç ülke içinde Ermenistan üzerinde birinci derece etkili olan ülkenin Rusya olduğuna işaret eden Başbakan, “Bu konuda Rusya gevşek davranırlarsa netice almak zorlaşır” uyarısında bulundu.

Türkiye’de demokrasi çıtası Ak Parti ile yükseldi. 7 yıl, 8 yıl, 10 yıl öncesine gidelim, köşe yazarlarına kimler müdahale ediyordu. Olağanüstü hali bir kenara koyamayız. Nereden nereye geldik. Roman vatandaşlarımız kimsenin gündeminde değildi. Biz girince MHP hazırlığa girişti. Günaydın. Düne kadar Roman yok muydu? 2005’te Diyarbakır’da konuştum. Milli birlik ve kardeşlik projesi azınlıkları da Alevileri de Romanları da kapsıyor.

Alevi raporu

* Alevi Çalıştayı sürüyor değil mi?

28 Ocak’ta Alevi Çalıştayı son toplantısını yapacak. Faruk Bey (Çelik) çalışıyor, rapor hazırlayacaklar. Hayata geçirmek için çalışmalar yapacağız. Genelgeyle yapılacaklar, yasayla yapılacaklar, Anayasa değişikliği ile yapılacaklar şeklinde öncelik sırasına göre çözümler üreteceğiz.

Romanlara konut

* Romanlarla ilgili?
Romanlar 40 küsur ilde yaşıyorlar. Yerleşik düzene geçmeleri için özel idareler, belediyeler ve TOKİ çalışıyor. Onların yaşam alışkanlıklarına göre yerleşkeler yapılacak. Çok katlı, yüksek binaları sevmiyorlar. TOKİ proje hazırlıyor. Süratle yapılaşma olacak. Yer noktasında arazi verebiliriz. Bazı belediyeler başladı bile. Bir Roman çocuğunu okula gönderdiğinde bazı yerlerde diğer veliler çocuklarını o sınıftan alıyordu. Okul lafını duyunca çok neşelendiler. Bu bir zulümdür. Ortadan kaldıracağız? Okulları olacak, alışveriş yerleri olacak, sosyal mekânları olacak. Topluma kazandırılacaklar.

REFERANDUMA TÜRKİYE ALIŞSIN

14 Mart’ta kesildi

* Referandum süresi 120 günden 45 güne düştü, Anayasa değişikliği mi planlıyorsunuz?


Kısmi bir Anayasa değişikliği olabilir. Bunun ilk adımı olarak referandum süresi kısaldı. Türkiye referanduma alışsın. Bizde referandum zor oluyor. Geçmişte referandumlara pek başvurulmuyordu.

* Anayasa paketinde neler olabilir?


Siyasi partiler yasa ve Anayasa düzenlemeleri yapmakla mükellef. Mevcut şartlar çok detaylı değişikliğe imkan vermiyor. Anayasa’da yapılacak değişikliklerle ilgili olarak 2007 yılında çalışma başlattık. 14 Mart süreciyle kesintiye uğradı. Ama çalışmalarımızı sürdürdük. Şöyle adım olacak dersem yanlış olur. Bir hazırlık mevcut.

* Uzlaşma olacak mı?


Toplumdan talep geliyor, konsensus parlamento içinde olursa, Baykal’ın anladığı alamda konsensus değil. Çünkü uzlaşmadan ne anladığını bir türlü açıklamadı. Yüzde 100 uzlaşma olur diye bir iddia içinde değiliz. Uzlaşma yönünde çaba gösteririz kim uzlaşma adımı atarsa biz de atarız. Daha önce Anayasa değişikliğiyle ilgili uzlaşma komisyonu oluşturalım dedik. CHP üye vermedi...

Dar kapsamlı olur

* Meclis Başkanı 12 maddelik değişiklik temenni ettiğini açıklamıştı.

Değişiklik geniş olmaz. Muaccel olması gereken çalışma gündeme gelebilir. Meclis’i günlerce meşgul edecek paket olmaz. En basit değişiklikler de çalışmaları kilitliyorlar. Madde sayısı az olan bir Anayasa değişikliği yapabilir.

* Türkiye milletvekilliği olur mu?

Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’nda yapılacak değişiklik konsensusa bağlı. Hangi konuların gündeme geleceğini diğer partilerin yaklaşımı belirler.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler