YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Ermeni Diasporası'na sert mesajlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan dünya savaşı belgeleri sergisinde konuştu. Erdoğan, Ermeni Diasporası'nın, sözde Ermeni Soykırımı iddialarına sert cevap verdi.
Erdoğan'dan Ermeni Diasporası'na sert mesajlar
19 Mart 2015 / 10:38 Güncelleme: 19 Mart 2015 / 11:18

Erdoğan, "Şu bizim açtığımız Osmanlı arşivleri binasını eleştiriyorlar. Bunlar kim? Ecdadımızın arşivlerini hurda olarak satanların mirasçıları" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

1. Dünya Savaşı devam ediyor

Bugün çok net biçimde görüyoruz ki, I. Dünya Savaşı'nın açtığı uzun parantez hala kapanmış değil. Bu savaş özellikle sonunda bizim coğrafyamızı şekillendirenler, halkların arasına koydukları bariyerlerle kalpleri, gönülleri, ruhları da birbirinden ayırmayı hedefliyordu. Bölgemizde, coğrafyamızda ne kadar sorun varsa, ne kadar kavga varsa, akan ne kadar kan varsa, hepsinin gerisinde I. Dünya Savaşı'yla tesis edilen düzenin gölgesini görüyoruz.

Bu coğrafyalar bizim için kesinlikle üzerinde her türlü oyunun oynanabileceği satranç tahtaları değildir. Biz buralara buralardaki insanlara kardeş nazarıyla özellikle en kötü ihtimalle bir dost nazarıyla baktık, kardeşin kardeşe yapacağı ne varsa onu gerçekleştirmenin çabası içinde olduk. Kanı kanla, zulmü zulümle örtmeye çalışanlara karşı biz kendi tarihimizden kendi kültürümüzden aldığımız güçle çalışmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz.

Sözde Ermeni Soykırımı meselesi

Tarihin her döneminde olduğu gibi bu büyük savaş yıllarında da yaşanmış acılar, trajediler olabilir. Bundan sadece Ermeniler etkilenmiş değildir. Balkanlar'da, Kafkasya'da tarihin en büyük Müslüman katliamları bu dönemde yaşanmıştır.

Biz 2015 yılını, şanlı mücadelelerimizin, zaferlerimizin 100. yıl dönümü olarak kutlarken, birileri de bu yılı, Türkiye karşıtlığının, Türkiye düşmanlığının bayrağı haline dönüştürmek istiyor. Ermeni diasporası dünyanın her yerinde soykırım iddialarına dayalı kampanyalarla Türkiye düşmanlığını geniş toplum kesimlerine aşılamaya çalışıyor. Dikkatinizi çekiyorum, bu kampanyaların amacı tarihin bir döneminde Ermenilerin yaşadığı acıları canlı tutmaktan ziyade doğrudan ülkemize ve milletimize düşmanlık yapmaktır.

Amaç gerçeği bulmak değil, oluşturulan algı üzerinden Türkiye'ye saldırmak, zarar vermek, başka bir şey yok. Hiç kimse kusura bakmasın, bizim bu konuda kimseye veremeyecek bir hesabımız yoktur. Biz sadece kendi milletimizin son 100-150 yıllık yaşadığı acıların peşine düşsek, Ermeni iddialarından katbekat daha fazla söyleyecek sözümüz, soracak hesabımız çıkar.

Ey Ermeni diasporası, ey Ermenistan yönetimi, gelin, buyurun bizim arşivlerimiz, belgeler burada, bizim şu anda yüz binlerce, milyonu aşmış tasnifi yapılmış belgemiz var. Senin ne kadar belgen var? Çıkar belgelerini, tarihçileri görevlendirelim, arşivcilerimizi görevlendirelim, siyaset bilimcilerini görevlendirelim, hatta hatta arkeologları, hukukçuları görevlendirelim. Gelsinler, bu belgeler üzerinde çalışsınlar, her şey ortada, gerçeği burada arayalım. Ülkeleri dolaşıp oralara biraz da şöyle para yedirmek suretiyle, oralarda lobiler oluşturmak suretiyle, ahlaki olmayan yollara tevessül etmek suretiyle Türkiye'nin aleyhine yapacağınız kampanyalardan bir şey kazanamazsınız

- Böyle bir binayla ecdadımıza layık hizmet etmeye çalışıyoruz.

- Bizler tarihi geçmiş olaylar olarak bakmıyoruz. Bizim için tarih geleceğimizdir. Tarih ibret vesikalarıyla doludur. Maalesef elimizdeki vesikaları okumakla tembellik yapıldı.

- Uzun süre bu milletin tarihinin 1923'te başladığını dayatmak istediler. Türkiye Cumhuriyet'i bizim tek devletimiz değil son devletimizdir.

- Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 devletin kökü 2200 yıl öncesine dayanıyor.

- Son dönemde en önemli zaferimiz Çanakkale'dir. Balkanlar'da en büyük bozuntumuzdur.

- Bugün birileri 7 düvele karşı savaşmamızı ciddiye almıyor. Şuurunu kaybetmiş bir şekilde kukla diyebiliyor.

- Kendini bazı bilmezler tarihini küçümsüyor. Onların yaptıkları Çanakkale Zaferi'ni asla gölgeleyemez.

Ayrıntılar geliyor...

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler