YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan engellilere müjde
Başbakan Erdoğan, kamuda yüzde 3'e tekabül eden engelli kadrolarının doldurulacağını açıkladı.
Erdoğan'dan engellilere müjde
09 Ağustos 2012 / 12:49 Güncelleme: 09 Ağustos 2012 / 13:35

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kamuda ne kadar yüzde 3'e tekabül eden engelli ihtiyacı varsa bundan sonra bu engelli yerleştirmeyle ilgili kamudan biz bu tespiti yaptıktan sonra res'en bu imkanları başlatacağız. Yani Başbakan olarak bizim talimatımızla inşallah bu adımı atmak suretiyle belli bir periyotta buralar dolana kadar engelli kardeşlerim kamuda yerlerini almış olacak'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) sonucuna göre ataması yapılacak 7 bin 746 özürlünün, Ankara Ticaret Odası Kongre Salonu'ndaki Memur Yerleştirme Töreni'ne katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, ataması yapılan engellileri kutlarken, bugün ataması yapılamayanların da üzülmemesini istedi. Allah'ın izni ve milletin desteğiyle istihdam sürecinin devam edeceğini belirten Erdoğan, ''Kamuda ne kadar yüzde 3'e tekabül eden engelli ihtiyacı varsa bundan sonra bu engelli yerleştirmeyle ilgili kamudan biz bu tespiti yaptıktan sonra res'en bu imkanları başlatacağız. Yani Başbakan olarak bizim talimatımızla inşallah bu adımı atmak suretiyle belli bir periyotta buralar dolana kadar engelli kardeşlerim kamuda yerlerini almış olacak'' diye konuştu.


-Engelli çocukların eğitim almasının önemi- 


İşsizlik sorununu makul seviyelere çekmek için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, atamayla eğitim arasındaki ilişkiye de dikkati çekti. İlan edilen 7 bin 746 kişilik kadro için Türkiye genelinde 128 bin 330 başvuru yaptığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

''Yani ilan edilen kadronun 16 katı kadar başvuru söz konusu. Bu kadrolara başvuran yaklaşık her iki lisans mezunundan birini, her 5 önlisans mezunundan birini istihdam edebileceğiz. Ama ilkokul, ortaokul ve lise mezunları arasında çok büyük bir yığılma olduğunu görüyoruz. Lise mezunu her 16 kişiden biri ancak istihdam edilebilecek. İlk ve ortaokul mezunları arasından ancak 66 kişiden biri istihdam edilebilecek. Bizim bu tablo üzerinde dikkatle durmamız, çok iyi düşünmemiz gerekiyor.''

Erdoğan, anne babalardan engelli çocukların eğitimi konusunda daha duyarlı olmalarını istedi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler