YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan enerji devlerine 'insanlık' dersi
Dünya Enerji Düzenleme Forumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan dünya enerji devlerine adeta insanlık dersi verdi.
Erdoğan'dan enerji devlerine 'insanlık' dersi
25 Mayıs 2015 / 12:00 Güncelleme: 25 Mayıs 2015 / 13:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6. Dünya Enerji Düzenleme Forumu'nda konuştu. Enerji forumunda enerjinin Ortadoğu ülkelerinde yaşattığı acılara özellikle değinen Erdoğan, ''Enerji politikalarını görüştüğümüz bugünde ''Bizim Suriye ile, Irak ile ne işimiz var'' diyebilirsiniz ama kusura bakmayın benim için önemli olan insandır. İnsan var ise petrol vardır. İnsan yoksa petrol de yoktur.'' diyerek insanlık dersi verdi.

Erdoğan sözlerine şu cümlelerle devam etti;

Dramatik tablo giderek ağırlaşıyor

Enerjinin artık ciddi bir küresel mesele olarak önümüzde bulunduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Sorunların kürselleştiği bir dünyada, dayanışmayı küreselleştiremezsek başarılı olamayız. Asya'nın en uzağında yaşanan olay artık Avrupa'yı da etkileyebiliyor. Bugün Libya'da, Suriye'de yaşanan olaylar bize büyük dersler verdi. Daha önce benzer sürelerden geçen ülkeler içi ortaya konan tavır Suriye'den esirgenmiştir. İnsanı yükün komşu ülkelerce yüklendiği bu dramatik tablo giderek ağırlaşıyor.'' dedi.

Eli kanlı rejime örtülü destek

''Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak zorundayız.'' diyerek sözlerine devam eden Erdoğan, ''İşbirliği halinde ortak bir gelecek vizyonu belirlemek zorundayız. Suriye, Filistin ve Irak'ta yaşanan hadiseler bizlere çok önemli dersler verdi. Bu bölgelere yeraltı kaynakları nazarında bakanlar çok büyük acılar verdi. Bugün karşımızda 300 bin sivilin öldürüldüğü ve ülkenin talan edildiği bir Suriye var. Uluslararası tüm kırmızı çizgiler aşılmasına rağmen eli kanlı rejime örtülü destek veriliyor.'' dedi.

İnsanlık dersi

''Enerji politikalarını görüştüğümüz bugünde ''Bizim Suriye ile, Irak ile ne işimiz var'' diyebilirsiniz ama kusura bakmayın benim için önemli olan insandır. İnsan var ise petrol vardır. İnsan yoksa petrol de yoktur.'' diyen Erdoğan, ''Enerji yer altında iken savaşa, yerüstünde iken barışa hizmet etmiştir. Ülkemizin son 12 yılda elde ettiği değişimin farkındasınız. Biz sadece kendi enerjisinin arz güvenliğinin çabası içinde olan bir ülke değiliz.'' diye konuştu.

DAEŞ'ın yol açtığı yıkım 80'e yakın ülkeyi ilgilendiriyor

DAEŞ terörün dünyaya verdiği en büyük dersin Ortadoğu'daki gelişmelerin lokal değil bölgesel bir sorun olduğunu ortaya koyması olduğunu söyleyen Erdoğan, ''O yüzden DAEŞ'ın yol açtığı yıkım 80'e yakın ülkeyi yakından ilgilendiriyor.'' dedi.

Kıbrıs konusunda taviz yok

Kuzey Kıbrıs'ın enerji politikalarından taviz vermenin asla söz konusu olmadığını da söyleyen Erdoğan, oradan çıkarılacak kaynağın uluslararası pazarlara dağıtımında kilit ülkenin de Tükiye olduğunu belirtti.

insanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır
 // Nurettin
Nokta ı istinadı Allah olan ile nokta ı istinadı Yahudi ve ermeni olanların mücadelesini görüyoruz.MHP hdp sp BBP CHP paralel dhcp .....
25 Mayıs 2015 12:26
insanların en hayırlısı insanlara en çok faydası olanıdır
 // Nurettin
Erdoğanı Erdoğan yapan insan merkezli bir yol ve siyaset izlemesidir..Nokta ı istinadımız uhuvveti islâmiyedir.Bu süreçte dayanak noktası...
25 Mayıs 2015 12:22
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler