YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan düşürülen Rus uçağıyla ilgili ilk açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öğretmenler Günü Resepsiyonu'nda konuştu. Erdoğan, "Kimse kimseyi kandırmasın. DAEŞ'i vuruyoruz diyerek Bayırbucak Türkmenleri vurulmaktadır" dedi.
Erdoğan'dan düşürülen Rus uçağıyla ilgili ilk açıklama
24 Kasım 2015 / 21:00 Güncelleme: 24 Kasım 2015 / 21:12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resepsiyon düzenledi. Erdoğan, Rusya uçağının düşürülmesi konusunda, "Bu hadise tamamen Türkiye'nin önceden ilan ettiği angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

SALDIRILARI KINIYORUZ

Bölgemizde yaşanan istikrarsızlık sürüyor. Türkiye uzun süredir çok sayıda Suriyeli ve Iraklıyı misafir ediyor. Paris'i hedef alan saldırılar panik halini aldı. G20 Antalya Zirvesi'nde liderler olarak ilkeli bir duruş ortaya koyduk. Terörizmle mücadelede bütün dünyaya güçlü bir mesaj verdiğimize inanıyorum. Suriye meselesine adil bir çözüm bulunmadığı sürece, mülteci meselesine çözüm bulunamaz. Hatayın yanıbaşındaki Bayırbucak Türkmenlerine yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Orada bizim akrabalarımzı var ve sürekli bombalanıyorlar. O soydaşlarımız sınıra doğru göç etmeye başladılar. Bir kısmı da Suriye'de kamplarda iskan ediliyorlar. Bütün destek Türkiye'den. 

DAEŞ'İ VURUYORUZ DİYE TÜRKMENLERİ VURUYORLAR

Cuma gününden beri bütün gelişmeleri takip ediyorum. Az önce dar kapsamlı bir güvenlik toplantısı yaptı. Bugün sabah saatleinde hava sahamızı ihlal eden bir aidiyeti belli olmayan bir uçak düşürülmüştür. F-16'larımızın müdahalesiyle 2 uçaktan bir tanesi düşürüldü. Ne yazık ki böyle bir hadisenin ızdırabını yaşıyoruz. Türkiye, Suriye'de zalim rejime karşı kendi kurtuluş savaşlarını veren muhalif grupları samimiyetle destekliyor. Bakın burada yalnız bir şeyin altını çizmem lazım; Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu bölge DAİŞ terör örgütünün olduğu bölge değildir. Kimse kimseyi kandırmasın. Orada sadece Bayırbucak Türkmenleri vardır, soydaşlarımız vardır, akrabalarımız vardır ve DAİŞ terör örgütünü vuruyoruz diyerek orada Bayırbucak Türkmenleri vurulmaktadır.

TÜRKİYE'NİN HİÇBİR ÜLKEYE DÜŞMANLIĞI YOKTUR

Erdoğan, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi konusunda, "Biz buna şahit olmak istemeyiz ama böyle bir durumla karşı karşıya bırakılmanın ne yazık ki ıstırabını yaşıyoruz. Bu hadise tamamen Türkiye'nin önceden ilan ettiği angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir. Türkiye'nin komşularıyla başka herhangi bir ülkeye karşı düşmanlığı asla söz konusu değildir. Suriye'de bugüne kadar çok daha vahim olaylar yaşanmamasının sebebi Türkiye'nin soğuk kanlı tutumudur. Bu son hadisenin önüne geçmek için de elimizden gelen gayreti gösterdiğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye'nin kendi sınırlarını koruma hakkına da herkes saygı göstermelidir.

GÜVENLİ BÖLGE

İnşallah çok yakında Cerablus Akdeniz hattındaki insani güvenlik bölgesi uygulamasını müttefik ülkelerle birlikte hayata geçireceğiz. Bu uygulamayla bir yandan bölgede yeni insani dramlar ortaya çıkmasına engel olurken, diğer yandan da kendi vatanlarında hayatlarını sürdürmek isteyen muhacirlere imkan sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye'nin bu çabasına destek vermeyen veya engel çıkarmaya çalışan herkes Suriye'de hayatını kaybeden 380 bin masuma eklenecek her yeni canın sorumluluğuna ortak olacaktır. Bizim Suriye halkının güvenli ve istikrarlı bir geleceğe kavuşmasından başka bir gayemiz yoktur.

MİT TIR'LARI KONUSU

MİT TIR'ları ihanetini biliyorsunuz değil mi? Hala utanmadan, sıkılmadan bunları gazetelerine başlık yapanlar var. İşte o TIR'lar bizim Bayırbucak Türkmenlerine yardım götüren tırlardı. Bazıları diyor ki, 'Başbakan Erdoğan, diyordu ki, onların içinde silah yok' yahu varsa ne olacak, yoksa ne olacak? Ne diyoruz biz? 'Oraya insani yardım götürüyoruz.' Kim onlar  Mağdur, mazlum, bizim Bayırbucak Türkmen kardeşlerimiz. Ülkemizin, hükümetimizin ve şahsımın aleyhine bir algı oluşturmak adına bu yardımları sabote edenleri milletimizin asla affetmeyeceğine inanıyorum.

ÖĞRETMENLERE TEŞEKKÜR

Görevlerini hakkıyla yerine getirmiş bütün öğretmenlerimize hayırlı, sağlıklı, mutlu, uzun ömürler diliyorum. Aranızda şahsım üzerinde de emeği geçen öğretmenler bulunuyor, onlara da özellikler teşekkür ediyorum.  Polis okullarında, askeri okullarda görev yapan öğretmenlerimiz de burada, hizmetlerinden dolayı hepsine teşekkür ediyorum.  

EĞİTİMDE ÖZELEŞTİRİ

Eskiden öğretmen yoktu muallim vardı, yani ilim tedris eden. Eğiyimle öğretimi birlikte veren kişi. Öğrenci de yoktu, talebe vardı. Eğitimle öğretimi birlikte alan kişi. eğitim ve öğretim, madalyonun iki yüzü gibi bir bütündür. Eğitimin al yapısını güçlendirmek için çok önemli projeleri hayata geçirdik. Eğitim ve kültürde ihtiyaç duyduğumuz ilerlemeyi kaydedemediğimize inanıyorum. Bu dönemde özellikle müfredat ve hocalarımız noktasında bir sıçrama olacağına inanıyorum. Bütçede en büyük payı eğitime ayırdık, burada bir mesele yok. Her alanda adeta devrim yaptık. Öğretmen açığımızı hala gidermeye çalışıyoruz. Yeni kabinemiz devir teslimlerle işlerine başladılar, hayırlı uğurlu olsun. Öğretmenlerimizin özlük hakları önemli bir meseledir, ama öğretmenlik sadece ücret için yapılacak bir iş değildir. Öğeretmen özellikle terbiye konularında bir rol modeldir. Hükümetimiz öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirmesicne destek verdik, vermeye de devam ediyoruz. 

Türkiye için en büyük tehlike ve tehdit, nesillerin çalınmasıdır. Bizim hiçbir sapkın ideolojiye kaptıracak tek bir evladımız bile yoktur. 

 // Güçlü devlet güçlü hükümet
Türkmeni Türkü Türkiyeyi koruma adına yapılan icraat nato dan cevap aldı ancak orta asyada rusyayla bağı olan, olmayan tüm Türk Cumhuriyetlerin liderlerine medya aracılığı ile ve uluslararası ortamda Türklük adına DESTEK AÇIKLAMALARI YAPTIRMAK GEREK.Vakit kaybetmeden. Türk devletlerin liderleri destek vermese de bu devletlerdeki kanaat önderlerinin destek açıklamaları medyaya yansıtılmalı. Türkçülük kisvesesi ile paralelcilerle yol tutanlar lafınız çok icraat sıfır. Güçlü hükümetin eline sağlık....
25 Kasım 2015 00:24
Kara
 // Mehmet
Helal olsun Sayın Cumhurbaşkanım.. Başımızı öne eğdirmiyorsun Allah'ın izniyle, mazlumun yanındasın, soydaşlarımızın durumuna duyarsız değilsin.. Daha ne olsun.. Nereden nereye geldi memleket sizin vesilenizle.....
24 Kasım 2015 Salı 20:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler