YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan "dikta" yanıtı
Erdoğan'dan "dikta" yanıtı
25 Ocak 2010 13:49
"Bizim tek dayanağımız, tek umudumuz millet'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bu millete 'göbeğini kaşıyan adam' diyeceksin, 'bidon kafalı' diyeceksin, milletin tercihini, milletin seçimini küçümseyeceksin, aşağılayacaksın, milletin iradesiyle oluşmuş Meclis'i yok sayacaksın, ondan sonra da kalkıp milletin iktidarını sivil dikta ile suçlayacaksın. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Uluslararası Demokrasi Kongresi'nde yapığı konuşmada, muhalefete yönelik eleştirilerde bulundu.

Hükümet olarak, her platformda hakkı, hukuku savunduklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, Haiti'de ölen çocukların ölümünün nasıl kendilerinin yüreğini burkuyorsa, aynı şekilde Gazze'deki çocukların ölümünün de yine yüreklerini burktuğunu söyledi.

Bu gelişmelere sessiz kalmadıklarını kaydeden Erdoğan, hayata insan endeksli baktıklarını, herhangi bir ayrımcılığın hükümetin kitabında olmadığını ifade etti. Erdoğan, ''İnsanların en hayırlısı, insanlara en çok faydalı olandır'' ilkesiyle hareket ettiklerini söyledi.

Gazze'de yaşananlarla ilgili olarak bir yıl önce Şarm El Şeyh'te Donörler Toplantısı yapıldığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Gazze'de 5 bin aile çadırda yaşıyor, hala İsrail kapıları açmıyor. Tayyip Erdoğan konuşunca rahatsız oluyorlar. Niye rahatsız oluyorsunuz? Ben bir kere şeyi söylüyorum. Kapılar açılacak ve orada alt yapı, üst yapı, okullar, hastaneler, konutlar yapılacak. Ama yanaşmıyorlar. Niye, neden? Gerekçe var mı? Yok. Şu anda bekliyoruz. Bunu uluslararası bütün toplantılarda söylüyorum. Bundan sonra da söyleyeceğim. Söyleyemeye devam edeceğim.

Şimdi yeni bir hazırlığın içerisindeyiz. Gerekirse Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde çok farklı bir tez ileri sürmek suretiyle bu süreci zorlayacağız. O zaman, 'BM ne işe yarıyor?' sorusu akla geliyor. Bugüne kadar 100'ün üzerinde kınama, uyarı yapılmış. Bunlar dinleniyor mu? Dinlenmiyor. Öyleyse Birleşmiş Milletler ne işe yarıyor? Ben bunu sadece burada konuşmuyorum. Bu konuşmamı BM Genel Kurulunda yaptım.''

''BEN SİYASİ OLARAK HER TÜRLÜ BEDELİ GÖZE ALDIM''

Başbakan Erdoğan, anayasa değişikliği konusunda yaşanan tartışmalara da değindi. ''Hükümet anayasa değişikliği yapamaz'' denilmesine rağmen, bugüne kadar anayasa değişikliği yaptıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

''Ne yazık ki halkın iradesiyle oluşan bu Meclis'e bu iradeyi kullanma noktasında olumsuz yaklaşan zihniyetler siyaset yapıyor, muhalefet görevini üstleniyor. Yandaşlarıyla beraber böyle bir çalışmanın içerisine giriyorlar. Hani kuvvetler ayrılığı prensibi vardı? Hani yasama organı vardı? Hani yürütme vardı? Hani yargı vardı?

Söyledikleri şey şu: 'Efendim erklerin birbirini denetleme yetkisi var. Örneğin, yargı denetleme yetkisine haizdir'. Eyvallah. Biz de aksini hesap etmiyoruz. Ama siyaha beyaz dendiği zaman da şaşırıp kalıyoruz. Sadece ben değil, milletim şaşırıp kalıyor. 367 garabetinin mucitleri, akıl daneleri çıkıyor, akla ziyan iddialarla reformların önünü kesmek için yeniden sahne alıyorlar. Peki neden? Bu Meclis seçimle oluşmadı mı? Milletin iradesiyle oluşmadı mı? Bu Meclis uzaydan mı geldi? Uzaylılardan mı oluştu? Allah aşkına bu kadar kendini inkar olur mu? Bu millete 'göbeğini kaşıyan adam' diyeceksin, 'bidon kafalı' diyeceksin, milletin tercihini, milletin seçimini küçümseyeceksin, aşağılayacaksın, milletin iradesiyle oluşmuş Meclis'i yok sayacaksın, ondan sonra da kalkıp milletin iktidarını sivil dikta ile suçlayacaksın. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu''

Sivil dikta tartışması çıkaranlara bir bakın, sivil anayasaya, referanduma da karşı olduklarını görürsünüz. Ben siyasi olarak her türlü bedeli göze aldım. Yeter ki ülkem kazansın. Gerekirse partim kaybetsin diyorum, böyle bir anlayış sergiliyorum. Bunlar kalkıyorlar, o eski tek partili baskıcı günlere dönmenin hayalini kuruyorlar. Kusura bakmayın o günler eskide kaldı ve o günlere dönüş asla olmayacak.''

''TÜRK HALKI SİVİL BİR ANAYASA ÖZLEMİ İÇİNDE''

Cumhuriyet tarihinde sadece 1924 Anayasası'nın TBMM'de hazırlandığını kaydeden Erdoğan, Türk halkının bir sivil anayasa özlemi içinde olduğunu vurguladı.

Başbakan Erdoğan, ''Bir demokrasi için bundan daha hazin, bundan daha trajik ne olabilir? Türkiye hala bunun sıkıntısını, sancılarını, acısını yaşıyor. Bu sıkıntıları, bu sancıları aşmak inanıyorum ki hepimizin beklentisi. Bunun adımlarını atıyoruz. Bazı dirençlerle karşılaşıyoruz ama bunları aşacağız'' diye konuştu.

Yetkiyi milletten aldıklarını belirten Erdoğan, millet adına hizmet ürettiklerini dile getirdi. Sorumluluklarının millete karşı olduğunu kaydeden Erdoğan, hesap verecekleri mercinin de milletin ta kendisi olduğunu ifade etti. Demokrasinin gereğinin bu olduğunu vurgulayan Erdoğan, ''Başkaları sırtını başka yerlere dayasın, başkaları farklı yerlerden kendilerine dayanak arasın, varlıklarını, umutlarını, beklentilerini farklı odaklarda bulsun. Bizim varlık nedenimiz millettir. Tek dayanağımız, tek umudumuz da millettir'' dedi.

AA
 

MUTLULUKTAN UÇUYORUM !
 // ONUR DUYAN
Cesarat başarının yarısı,bence asalat ise tamamlayıcısıdır.Böyle bir Başbakanımız olduğu için Allaha şükrediyoruz, Rabbimiz esirgesin ve hayırlı işlerinde muvaffak eylesin (amin)....
25 Ocak 2010 16:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler