YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Cumhuriyetçilik dersi
Sabiha Gökçen Havalimanı'nda konuşan Başbakan Erdoğan, "Bir metrekarelik başörtüsüne takıp sallamak suretiyle cumhuriyetçilik olmaz" dedi...
Erdoğan'dan Cumhuriyetçilik dersi
30 Ekim 2010 / 15:55 Güncelleme: 30 Ekim 2010 / 15:55

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bir metrekarelik başörtüsüne takıp sallamak suretiyle cumhuriyetçilik olmaz. Aklı bilimi eğer bu yolda kullanıyorsan gerçek cumhuriyetçi sensin, eğer kullanmıyorsan kusura bakma. Sadece o zaman vitrine oynarsın. Biz vitrine oynayanlardan olmayacağız, biz bu millete, bu ülkeye oynayanlardan olacağız" dedi.

Başbakan Erdoğan, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda, Türk Hava Yolları'nın filoya yeni katılan uçaklarının teslim töreni ve Türk Motor Bakım Ünitesi'nin açılış törenine katıldı. Törende Erdoğan'ın yanı sıra, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım,
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil ve şirket yetkilileri hazır bulundu. Öncelikle söz alan Temel Kotil, THY'nin 2002'den bu güne kadar havacılık sektöründe beklenenin ötesinde bir başarı gösterdiğini söyledi. Kotil, "Bu başarı, uluslar arası havacılık sektörünün de dikkatini çekmiştir. 2015 yılındaki hedefimiz, dünyadaki ilk 10 şirketten biri olmak. Sayın Başbakanımızın katkılarıyla da bu hedefe ulaşacağız" dedi.
Sonrasında söz alan Başbakan Erdoğan, THY'nin filosuna katılan 5 yeni uçağın, özellikle sevenleri birbirine kavuşturması, ayrılıkları adeta vuslata çevirmesi ve uzakları yakın etmesi temennisinde bulundu. Erdoğan, THY'nin uçak sayısının 149'a yükseldiğini ifade ederek, "Göreve geldiğimizde bu sayı 59'du. THY'nin sektördeki iddiası daha da büyüyor. Şu anda Avrupa'nın en genç filosuna sahibiz" dedi. Yaşanan rötarlara dikkat çeken Başbakan Erdoğan, "Sabiha Gökçen'de bile sıkışmaya başladık. Şikayetler gelmeye başladı. İstiyoruz ki, rötarlar olmasın. Vatandaşın ben şu saatte kalkıyorum dediği zaman, o saatte uçak kalkmış olsun.

Şu anda yolcu taşıma sayısında dünyada 22, Avrupa'da 4. sıradayız. Hizmet kalitesinde Güney Avrupa'da birinci sıradayız. Dünyanın en karlı 6. şirketi olma başarısını da göstermiş durumdayız. Uluslararası bir markaya dönüşen THY, bu ülkenin gururu haline geldi. Bu istikrarlı büyüme sayesinde bugün uçağa binemeyen, bugün bu imkana hala sahip olamayan kesimlerde inanıyorum ki uçakla, uçak yolculuğuyla tanışacak. Uçağa binmeyen kalmasın idealimiz tam anlamıyla yakalanmış olacaktır" diye konuştu.

Türkçe'nin eski ve en önemli eserlerinden biri olan Kutadgu Bilig'in yazarı Yusuf Has Hacib'in dönemin hükümdarına yaptığı bazı tavsiyeleri anımsatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

"İnsanın değerinin olmadığı bir devlet, devlet değildir. Önce insan, sonra devlet. İnsanının güçlü olmadığı yerde devlet güçlü olur mu? Cumhurun güçlü olmadığı yerde cumhuriyet güçlü olur mu? Önce cumhuru saygın kılacaksınız ki cumhuriyet saygın olsun. Yolun gitmediği yere hizmet de, demokrasi de, insanca yaşam şartlarını da götüremezsiniz. Yusuf Has Hacib ne demiş tavsiyelerinde;

'Paranın ayarı ile oynama', karşılıksız para basanlar, paranın ayarıyla oynadı. Birin yanına altı tane sıfır koydular. Paranın ayarıyla oynayanlar, bu milletin cebindeki parayı çalanlardır. Bu millet onlara bedelini ödetti. 'Halka adaletle hükmet.' Batıya da doğuya da, kuzeye de güneye de. Bütün etnik unsurlara, hiçbir ayırım gözetmeden aynı şekilde yaklaş. 'Haydutları ortadan kaldır.' Mafyaya, çeteye boyun eğme. Ülkeyi milletle beraber sen idare et. Eğer mafyadan talimat alarak, çetelerden talimat alarak ülke yönetiyorsan, burada adalet olmaz ve 'yolları açık tut."

Erdoğan, bu tavsiyelerin bin yıl önce dile getirildiğine dikkat çekerek, "Bir devlet için, ülke için, idareciler için, refah adalet ve emniyetle birlikte yolun, ulaşımın ne kadar hayati olduğunu, ne kadar eskimez bir gündem maddesi olduğunu işte bu tavsiyeler ortaya koyuyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, başörtüsü tartışmalarına atıfta bulunarak şunları söyledi:
"Bir metrekarelik başörtüsüne takıp sallamak suretiyle cumhuriyetçilik olmaz.
Aklı bilimi eğer bu yolda kullanıyorsan gerçek cumhuriyetçi sensin, eğer kullanmıyorsan kusura bakma. Sadece o zaman vitrine oynarsın. Biz vitrine oynayanlardan olmayacağız, biz bu millete, bu ülkeye oynayanlardan olacağız.
Eğitim özgürlüğünden, seyahat özgürlüğünden kimse rahatsız olmasın.
Birbirimize saygılı olalım, hakaret etmeyelim. Birbirimizi yaratandan ötürü sevelim. Bu bizim için önemli. Bizim birliğe, beraberliğe, dayanışmaya her zamandan daha fazla ihtiyacımız var" açıklamasında bulundu. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler