YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Çin'den ayrılmadan önce sürpriz görüşme
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çin'den ayrılmadan önce Obama ve Putin'le tekrar görüştüğünü söyledi.
Erdoğan'dan Çin'den ayrılmadan önce sürpriz görüşme
06 Eylül 2016 / 17:41 Güncelleme: 06 Eylül 2016 / 18:09

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV'de gündemi değerlendirdi. Çin'de yapılan G-20 zirvesine değinen Kalın, "Terörle mücadele mülteci sorunu öne çıkan başlıklardı. Cumhurbaşkanımız ve diğer liderler bu konuyu etraflı bir şekilde ele aldılar" dedi.

ERDOĞAN, OBAMA VE PUTİN İLE HALEP KONUSUNU GÖRÜŞTÜ

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı ikili görüşmelerde 15 Temmuz darbe girişimini ve FETÖ'yü diğer liderlere anlattığını aktardı.

Fırat Kalkanı operasyonu ve Suriye'de yaşanan gelişmelere de değinen Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın G-20 zirvesinde Obama ve Putin ile Halep konusunda ayrı bir görüşme yaptığını da söyledi.

NİHAİ ATEŞKES ANLAŞMASINI BEKLİYORUZ

"Ayrılırken ikisine tekrar söyledi. 'Aman şu Halep'teki çatışmasızlık veya ateşkes ortamını sağlanması ile ilgili anlaşmayı bir an önce hayata geçirelim'. Ayrılırken ikisi ile tekrar Halep konusunda görüştü. Bize farklı haberler geliyordu. 

Cumhurbaşkanımız Obama'ya sordu. 'Bitmek üzere, umutluyuz' gibi bir ifade geldi. Nihai anlaşmayı bekliyoruz. Bir taslak bize geldi anlaşmayla ilgili. Bütün aktörlerin mutabık kaldığı ve uygulanacağı bir anlaşma şeklindeki kağıdı bekliyoruz. Bayramdan önce olacağı yönünde umudumuz" dedi.

OPERASYONLARA PUTİN'DE DESTEK VERDİ

Fırat Kalkanı operasyonunun başarılı bir şekilde devam ettiğini ve IŞİD mensuplarının Türkiye sınırından temizlendiğini kaydeden Kalın, operasyona Rusya lideri Putin'in de destek verdiğini söyledi.

ABD İLE YPG KONUSUNDA UZLAŞMA YOK

YPG konusunda ABD'lilerle uzlaşma olmadığını söyleyen Kalın, "Menbiç'ten bütün YPG unsurlarının temizlenmesi ısrarımızı sürdürüyoruz. ABD YPG'nin Fırat'ın doğusuna geçtiğini söylüyor. YPG'nin çekildiğini bizim kaynaklar da doğrulamalı. YPG unsurlarını Fırat'ın batısına geçerse bizim için meşru hedef olurlar" diye konuştu.

Kalın şöyle devam etti: YPG ve PYD PKK'nın uzantısıdır. Bir terör örgütünü başka bir terör örgütüyle ortadan kaldıramazsınız. Biz Suriye'nin toprak bütünüğünü muhafaza edecek şekilde DEAŞ ile mücadele edilmesini istiyoruz".

VİZE MUAFİYETİ SÜRECİNİN HIZLANDIRILMASI KARARI ÇIKTI

Kalın, AB'ye vize muhafiyetinin yıl sonuna ertelendiği iddiaları için şunları söyledi: "Vize muhafiyetinde yıl sonu gibi bir takvim söz konusu değil. 

Bu konunun bir an önce hayata geçirilmesi konusunda sürecin hızlandırılması kararı çıktı. Vizesiz geçiş ve Geri Kabul Anlaşması eş zamanlı uygulanmalı. Fransa, Almanya, İtalya ile Cumhurbaşkanımızın görüşmeleri oldu."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler