YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan çarpıcı açıklamar
Erdoğan'dan çarpıcı açıklamar
23 Kasım 2012 09:49
Başbakan Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin başından beri İsrail'le Hamas arasında biran evvel barış sağlanması için uğraştığını belirterek,"Clinton İsrail'e gelene kadar adım atılamadı... Mısır ziyaretinin gizli tutulması bunu gösterdi" dedi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan D-8 toplantısının ardından İslamabad'dan dönerken televizyonların Ankara temsilcilerinin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. 

Errdoğan, İsrail- Hamas ateşkesi ile ilişkin, Türkiye'nin başından beri İsrail'le Hamas arasında biran evvel barış sağlanması için uğraştığını belirterek, "Clinton İsrail'e gelene kadar adım atılamadı... Mısır ziyaretinin gizli tutulması bunu gösterdi" dedi.

PAKİSTAN VE ENDONEZYA D-8 ADINA SURİYE'YE GİDECEK

Başbakan Erdoğan, Suriye konusunda d-8 ülkeleri adına Pakistan ve Endonezya'nın çalışma yapacağını açıkladı. Erdoğan, "Her iki ülkenin dışişleri bakanları 15 gün içinde Suriye'ye gidecek ve Esad ile görüşecekler. Türkiye'deki kampları inceleyecekler" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, İran'ın Suriye'ye desteği konusunda, "İran Suriye'yi kararlı bir şekilde savunmaktan çok inanmadan savunuyor. Beşar'ın yanında konuşlanmış durumda geri adim atmıyor" dedi.

"ANSIZIN GAZZE'YE GİDEBİLİRİM"

Başbakan Erdoğan, İsrail'le Hamas arasında ilan edilen ateşkesler ilgili yürütülen süreci anlattı. Erdoğan, bu süreçten etki politikayı Türkiye, Mısır ve Katar'ın yürüttüğünü söyledi. Başbakan Erdoğan,"Ateşkes görüşmeleri Mısır öncülüğünde yürütülsün diye kararlaştırdık. Halid Meşal'in de devreye alınması ile 4'lü ayak oluştu. Ateşkesin bir önce başlaması gayretindeydik. Clinton'ın İsrail'e gelişine kadar bir adım atılamadı. Mısır ziyaretinin gizli tutulması bunu gösterdi. Sadece ateşkese yönelik sinyaller geldi" dedi.

Başbakan Erdoğan Gazze'ye ne zaman gideceğinin sorulması üzerine, "tarihler açıklanmaz" dedi. Bu yöndeki ısrarlı sorular üzerine de "Gazze'ye ansızın gidebilirim" seklinde konuştu.

 "ÇÖZÜM SİLAHLARIN BIRAKILMASI"

Başbakan Erdoğan, açlık grevlerinin sona ermesinde Öcalan'ın da rolünün  olduğu ve muhtemel bir ateşkes için devreye gireceği yönündeki iddiaların sorulması üzerine, "Silahların susturulması çözüm değil, silahın bırakılması lazım. Silah teröristin elinde duruyorsa bu çözüm değildir. Vakti saati geldiğinde silahlar yeniden patlayabilir. Biz farklı ülkelere gidebiliriz derlerse olabilir. Örgütün önemli bir kısmı kandil ve mahmurda bulunuyor. Bunlar farklı ülkelere gitmek isterse gidebilir" dedi. İha

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler