YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyesine ilk yorum
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa mahkemesinin Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği tahliye kararı hakkında, mahkemenin verdiği karara saygı duymadığını belirtti.
Erdoğan'dan Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyesine ilk yorum
28 Şubat 2016 / 12:16 Güncelleme: 28 Şubat 2016 / 13:06

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ziyaretleri öncesinde Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL'ÜN TAHLİYESİ

Anayasa Mahkemesi bu şekilde bir karar vermiş olabilir. Ben Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda değilim, bunu çok açık net söyleyeyim ve verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum. Niye? Çünkü ortada bir gerçek var. Bakın bu bir beraat kararı değildir. Bu bir tahliye kararıdır. Aslında onlarla ilgili kararı veren mahkeme kararında direnebilirdi. Eğer kararında direnmiş olsaydı bu bireysel başvuru veya Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar boşa çıkacak veyahutta şu anda tahliye edilmiş olan bu kişiler AİHM'e gideceklerdi.

İFTİRALARA SEYİRCİ KALMAYIZ

Bana göre medyanın sınırsız özgürlüğü olamaz. Dünyanın hiçbir yerinde de medyaya sınırsız özgürlük yoktur. Bu haberlerde, bu ülkenin Başbakanına, Cumhurbaşkanına bugünkü göreviyle, her türlü saldırı vardır. Yani basın mensubu, yazılı-görsel kalkacak, Cumhurbaşkanına, Başbakana istediği gibi saldıracak istediği gibi onunla ilgili iftira oyunlarının içerisine girecek ve biz buna seyirci kalacağız. Böyle bir şey söz konusu olamaz.

MEDYANIN ÖNÜNÜ AÇTIK

Bizim 13-14 yıllık iktidarlarımız, medyanın fikir ve düşünce özgürlüğü noktasında en ideal noktaya ulaştıkları dönemlerdir. Bizim dönemlerimiz, basın mensuplarının sürekli cezaevlerine doldurulduğu bir dönem değildir. Eğer yazılı ve görsel medya bu konuda samimi ise açsınlar bütün o künyelere baksınlar. Yüzlerce basın mensubunun cezaevlerine tıkıldığı dönemler bizden önceki dönemlerdir. Ve bizden önceki dönemlerde cezaevlerindeki bu yüzlerce insan acaba oralarda hangi suçlardan dolayı yatıyorlardı. Ve bizim iktidarımızda bunlar cezaevlerinden çıkmışlardır. Biz önlerini açtık. Biz yaptığımız yasal düzenlemelerle önlerini açtık.

BU CASUSLUKTUR

Tayyip Erdoğan olarak şahsım, ifade ve düşünce özgürlüğünün sonuna kadar yanındayım. Ama ifade ve düşünce özgürlüğü maskesi altında, evet, bu ülkenin adına veya bu ülkeye saldırı hakkının da kimseye tanınmasına taraftar değilim. Çünkü bu bir casusluktur.

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI

Eğer bir referandum yapılacaksa 330 reye ihtiyaç var. Eğer bu 330 sağlanabilirse ancak hangi konuda referanduma gidilmek isteniyorsa o konuda referanduma gidilebilir. Şimdi bu 330'u sağlamak için gayret gösteren siyasi partiler, ha burada yeni anayasayla ilgili mi bir referandum yapacaklar veyahutta başkanlık sistemiyle ilgili mi bir referandum yapacaklar veyahutta içinde başkanlık sisteminin de olduğu bir yeni anayasayla ilgili mi bir referandum yapacaklar, onun kararını bunun müteşebbisleri verecektir. Yani birinci derecede hükümetin böyle bir gayreti olduğunu biliyoruz. Böyle bir gayretin içinde olacaktır. Ama şu anda gördüğümüz kadarıyla yeni anayasa çalışmasıyla ilgili veyahutta anayasa mutabakat komisyonunun çalışması adeta şu anda bir sıkıntıya uğramış vaziyette. Sayın Meclis Başkanımızın dört siyasi partiye tekrar bir mektubu oldu. Bu mektuptan ne gibi bir netice çıkar, bunu da göreceğiz.

BUNLAR ATATÜRKÇÜYÜZ DEMİYORLAR MI...

Bu komisyon iş görür veya görmez önemli değil. Tek başına burada iktidar partisi dahi kalkar kendisi anayasayla ilgili önergesini hazırlar ki Başbakanlığım döneminde bizim yapmış olduğumuz hazırlıklar var bu konuda. Zaten neredeyse teklifimiz hazır durumda. Bunu parlamentoya sunar ve parlamentoda burada bu konuyla ilgili olarak bu önergeyle ilgili olarak tavrını ortaya koyar. Bu 330'u yakalarsa zaten mesele yok. Nereye gidilir, millete gidilir. Asıl bu işin sahibi, karar verecek olanı kimdir  'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.' Bunlar Atatürkçüyüz demiyorlar mı? Hadi bakalım. Atatürkçüyseniz millete gidelim. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletin.' Millete soralım, millet ne diyor, 'yürüyün', o zaman yürüyelim. Millet ne diyor 'hayır'.Başımız gözümüz üstüne. Yapılması gereken bu ama bunlar milletten dahi ne yapıyorlar, korkuyorlar. Sıkıntı burada. Onun içinde millete kolay kolay bunlar gidemezler.

SURİYE'NİN ÜÇE BÖLÜNECEĞİ İDDİALARI

Bu bölünmeyle ilgili endişeler şu anda herkeste var. Bu aynı şekilde bizde de var. Niye  Çünkü PYD ve YPG'nin kuzeyde sağlamak istediği koridoru birileri destekliyor. Bu destekleyenlerin kimler olduğunu sizler de bizler de takip ediyoruz. Biz Türkiye olarak Suriye'nin kuzeyinde böyle bir koridorun oluşmasına imkan veremeyeceğimizi daha önce söyledik ve bu konuda da üzerimize düşen neyse, bunu yapacağımızı da söyledik. Çünkü orada oluşacak böyle bir terörist örgütlerin koridoru, bizim için her an bir sıkıntıdır, tehlikedir. Buna fırsat veremeyeceğimizi tüm dostlarımıza söyledik. Özellikle koalisyon güçleriyle bunu paylaştık, paylaşmaya devam edeceğiz

AFRİKA ZİYARETİ

Bu ziyaretlerimiz Afrika kıtasıyla ilişkilerimizi geliştirmeye yönelik adımlardır. Bu seyahatin ilk ayağı Fildişi Sahili olacak. Türkiye'den Fildişi Sahili'ne ilk ziyaret olma özelliğine sahiptir. Bir dönüm noktası olacaktır. Birçok anlaşmaya da imza atacağız. Ticaret hacmimiz 390 milyon dolara çıkmıştır. Bu ziyaretimin ticaretten ekonomiye, eğitimden yatırıma, savunma sanayine kadar yeni fırsatlara imkan sağlayacağına inanıyorum.

Fildişi Sahili ziyaretinden sonra Gana'ya geçeceğiz. 2010 yılında büyükelçiliğimizi yeniden faaliyete geçirdikten sonra ticaretimizi daha da artırmak istiyoruz. Burada iş forumuna katılacağız ve Gana milletvekillerine genel kurulda hitap edeceğim. 2015 yılında ticaret hacmi 400 milyon dolara çıkmış bulunuyor. 2020'de 1 milyar dolara yükseltebiliriz. Bu ziyaret ortak hedefimiz için atılacak adımların değerlendirileceği fırsat olacaktır.

Afrika'nın en kalabalık ve en büyük ekonomisi olan Nijerya'ya olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmelerde bulunacağım. Ziyaretim sırasında imzalanması öngörülen anlaşmalar ilişkilerin hukuki çerçevesini oluşturması bakımından önem arz ediyor. Nijerya Afrika kıtasının en önemli ülkelerinden biridir. Nijerya ülkemizin Afrika siyasetinde önemli rol oynayan stratejik ortak olan bir ülkedir. Toplam ticaret hacmimizin gelişmesini bekliyoruz. Nijerya da terörle mücadele içindedir. Terörle mücadele ve güvenlik bakımından müşterek neler yapabiliriz bunları ele alacağız.

Son durak Gine olacak. Gine ile yüksek düzeyde ziyaret hiç düzenlenmemiştir. Bu ilk ziyaret olacaktır. Ebola salgını ile mücadelede 5 milyon dolar taahhüt ederek, zor dönemde kardeşlerimizin yanında olduğumuzu gösterdik. Ebola salgının bitmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz.

Ayrıntılar gelecek...

kılıç'ın adaleti
 // Ömer
Aym ve meslektaş dayanışmas adı altındaki hukuksuzluğa ve sekçin kullarına dair yazılarından -Bir ifade özgürlüğü ihlâli hikâyesi- Atilla Yayla Mayıs 29, 2014 te Yeni Şafak'ta yazdığı bir yazı olsa gerek... Bölge idare Mahkemesine başvuran bir personel lehine sonuçlanan bir karar için, aym başkanının ifadesi; boş ver ne kararı be!!! aynı gün strasburg'da ise yargıcın verdiği karara direnen mahkemenin dağıtacağı adaletten hukuktan şüphe duyarım diyebilecek kadar pişkinlik olabilir mi?...
28 Şubat 2016 Pazar 22:28
...
 // Ömer
Sadece bir vatandaş olarak şunu söylemek yazmak istiyorum: İktidarlar bazı kurumların yıl sonuna yakın artan bütçelerini göz önüne alarak bir sonraki yıl için düzenleme yapmalı. aksi takdirde; Tayland'ı,Brezilya'yı ... isviçre'yi gezmek hiçte dert değil. başkanlıkça falan ülkenin anayasa mahkemesi ile bilgi alışverişi ve işleyişi hakkında gözlemlerde bulunmak için x kişiler görevlendirilmiştir. demek yeterlidir gibi... Hükümet halkın vergileri ile keyf çatanlara yeter artık! demeli. ...
28 Şubat 2016 Pazar 21:38
...
 // Ömer
... 2 yıldır beklediği halde hakkında karar verilemeyen vatandaşın bireysel başvurusu dururken bir yerleden alınan işaret ile hemen karara bağlanan kanun önünde öncelikli vatandaş! başvurusu için bir araya gelip şipşak karar veren, geçmişte elastiki yetkilerle hatta icrai karar vermekte kendisini yetkili gören zaman zaman kendisini TBMM üstünde gören, bir partinin kaç oy ile kapatılacağını bile 2 gün öncesinden bir korumanın bilebildiği bir mahkeme düşünün. işte bizim Hukuk ve Hukukçularımız...
28 Şubat 2016 Pazar 21:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler