YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan BM zirvesinde tarihi hareket
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ban Ki-moon'un verdiği yemeğe, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile aynı masaya verildiği için katılmadı.
Erdoğan'dan BM zirvesinde tarihi hareket
26 Eylül 2014 / 07:40 Güncelleme: 26 Eylül 2014 / 07:45

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) gerçekleştiği New York'ta, darbeye ve darbecilere karşı tarihi bir tavır ortaya koydu.

Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon tarafından verilen öğle yemeğinine katılmak üzere Türkevi'nden ayrılarak, BM binasına geçti. Ancak Erdoğan beklenilenden kısa sürede Türkevi'ne geri geldi.

Bu durum Erdoğan'ın Genel Kurul'da yapacağı konuşma için sırasını Türkevi'nde bekleyeceği şeklinde yorumlandı. Ancak olayın perde arkasına ulaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemeğin "Ana Masası"na davet edilmişti.

"Darbecilerle aynı msaya oturmam"

Masada, yemeğin ev sahibi Ban Ki-moon'un yanı sıra ABD Başkanı Barack Obama, İspanya Kralı 6. Felipe, Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Ürdün Kralı Abdullah bin Hüseyin yer alıyordu. Ancak o masaya Mısır'ın darbe ile görev başına gelen ve Türkiye ilişkilerin durmasına neden olan Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi de davet edilmişti.

Erdoğan ile Sisi'nin arasına Zuma oturtulmuştu. Erdoğan, durumu öğrenince yemeğe katılmama kararı aldı.

Darbe ve darbecilere karşı tavrının net olduğunu söyleyen Erdoğan, ilkelerine ters hareket etmeyeceğini ve darbeci Sisi ile aynı masaya oturmayacağını söyledi. Erdoğan, bu kararın ardından yemeğe katılmadı ve Türkevi'ne geri döndü.

Darbecileri kızdırdı

Mısır Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasını kınadı.

Yapılan yazılı açıklamada, ''Mısırlılar olarak açıklamaları kızgınlıkla dinledik. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması yalan ve iftiralar içeriyor, bu en hafif ifadeyle Mısır halkının 30 Haziran'da (2013) ortaya koyduğu iradesini hafife almayı ve ipotek koymayı temsil ediyor'' denildi.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler