YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Batı Dünyası'na çok sert mesajlar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi'ndeki, 30. İSEDAK Toplantısı'nın açılış töreninde konuştu. Tüm Dünyaya önemli mesajlar veren Erdoğan, BM yapısında kapsamlı bir reforma ihtiyaç olduğunu söyledi.
Erdoğan'dan Batı Dünyası'na çok sert mesajlar
27 Kasım 2014 / 12:00 Güncelleme: 27 Kasım 2014 / 12:07

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hepimiz açlığını günde bir kaç hurma ile bastıran peygamberin ümmetiyiz. En kutsal mekanlarımızdan Mescid-i Aksa barbarların postallarıyla çiğneniyor. Sesimiz çıkıyor mu?" dedi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

BM'nin reforma ihtiyacı var

BM'nin gerçek manada bir reforma ihtiyacı vardır. Şu anda bütünüyle İİT acaba bir etkinlik bu anlamda yapabildi mi? 197 ülke var, bunun içerisinde 57 ülke İİT'nin üyesi. Bir şey yapabildik mi, yaptık mı? Hayır. Ne zaman, ne gibi adım atacağız? Buralarda stratejilerimizi gözden geçirmemiz lazım.

Tüm Müslümanlara çağrı

Bütün kalbimle samimiyetimle ve hasbiliğimle İslam coğrafyasının tamamına hangi mezhepten olursa olsun, tüm Müslüman kardeşlerime bir çağrı, bir davet yapıyorum. Ne olur, şöyle kenara çekilelim ve manzaraya bir bakalım. Kim kazanıyor, kim kaybediyor. Ölümlerden kazanan kim, çatışmalardan kazanan kim, aramızda var olan sorunlardan kazanç sağlayan kim? Bu soruların cevaplarını verebilirsek, o cevapların gereğini yerine getirmek için bir küçük adım dahi atabilirsek işte o zaman çözümün fitili tutuşturulmuş demektir.

Dışarıdan gelenler petrolü seviyor, bizi değil!

Eğer birlik olunursa eğer birlikte hareket edilirse neredeyse bir asırdır devam eden Filistin'in yalnızlığı ayıbına derhal son verilebilir. Bizim sorunlarımızı, dışarıdan birileri gelip çözmeyecek. Bizim sorunlarımızı sadece ve sadece biz çözebiliriz. Bakın açık açık söylüyorum. Dışarıdan gelenler İslam coğrafyasının petrolünü seviyorlar, altınlarını seviyorlar, elmaslarını seviyorlar. Ucuz iş gücünü seviyorlar. Çatışmalarını, kavgalarını, anlaşmazlıklarını seviyorlar. İnanın bizi sevmiyorlar" dedi.

Daha ne kadar mazeretlere sığınacağız?

Bu acı manzara karşısında daha ne kadar mazeretlere sığınacağız. Soruyorum  Burası bir aile meclisi. Dünya bizi dinliyor. Şii olmak Suriye'de öldürülen çocukları, Suriye'de katledilen 300 bin masumu, yerinden edilen 7 milyon insanı seyretmeye bahane olabilir mi? Yine soruyorum, Sünni olmak türbelere yapılan saldırıları, terör örgütlerini, seçilmiş yöneticilerinin darbe ile görevden uzaklaştırılmasını, hakkını arayanların sokakta vurulmasını meşrulaştırabilir mi?

15:27
 // mehmet sevim
müslümanın dilinden müslüman anlar. Doğru bir yaklaşım. Bize düşen görev neyse hazırız....
27 Kasım 2014 15:27
15:24
 // mehmet sevim
müslümanın dilinden müslüman anlar. Bu yaklaşıma katılıyorum....
27 Kasım 2014 15:24
10:58
 // halit ardic
siz soylediniz ve mesuliyetten kurtuldunuz. vay benim gibi muslumanin haline vayy....
27 Kasım 2014 10:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler