YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Barzani'ye: Yiyecek ekmek bulamayacaksınız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yaptırımları uygulamaya başladığımızda ortada kalacaksın. Vanayı kapadığımızda iş bitti. Tırlar Kuzey Irak'a çalışmadığı anda bunlar yiyecek ekmek bulamayacaklar" dedi.
Erdoğan'dan Barzani'ye: Yiyecek ekmek bulamayacaksınız
26 Eylül 2017 / 11:50 Güncelleme: 26 Eylül 2017 / 13:11

2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen illegal referandum için sert konuştu.

İşte Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Yeni akademik yılda başarılı bir eğitim-öğretim dönemi temenni ediyorum. YÖK Başkanı ve üyelerini böyle güzel bir açılış tertip ettikleri için gönülden tebrik ediyorum. Bu etkinliğin artık her yıl tekrarlanarak devam edeceğine inanıyorum.

Geçtiğimiz yıl yüksek öğretim sisteminde kaliteyi yükseltmenin yollarından birinin misyon farklılaşması ve ihtisaslaşma olduğunu ifade etmiştim. Bu çerçevede YÖK'ün koordinasyonunda gerçekleşen projede yer alan 5 pilot üniversitenin ismini de açıklamıştım. Araştırma üniversitelerinin tespit edilerek özel olarak desteklenmesi ve uluslararasında çok daha farklı bir konuma gelmemiz gerektiğini ifade etmiştim. Yüksek öğretim kalite kurumuna olan ihtiyacı ifade etmiştim. Bu konularda mesafe kat edildiğini görüyorum.

İşte belirlenen 10 araştırma üniversitesi:

Ankara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Erciyes Üniverstiesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İTÜ, İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi ve ODTÜ.

NE YAPIP EDİP EĞİTİM MESELESİNİ ÇÖZECEĞİZ

"Eğitim öğretimde istediğimiz neticeyi alamadıkça, tabii olarak yeni arayışlar içerisine giriyoruz. Sınav sistemlerini defalarca değiştirdiğimiz halde hala öğretmenlerimizi de öğrencilerimizi de velilerimizi de memnun edecek bir sonuca ulaşamadık. Biz bütün bu olaylara iki kere iki dört demek suretiyle bir matematik olarak bakamayız, sosyolojik bir olaydır. Yaptığımız son düzenlemeye rağmen müfredat ve ders kitapları hususunda da istediğimiz neticeyi elde edemediğimiz anlaşılıyor. Ne yapıp edip, eğitim öğretim meselesini çözmek mecburiyetindeyiz."

"DEMEK Kİ BİR SIKINTI VAR"

Böylesine önemli bir konuda en küçük bir ihmale tahamülümüz olamaz. Ders kitapları konusunda daha fazla şikayet gelmeye başladı. İlgili arkadaşlara, başta Hükümetimiz olmak üzere zaman zaman YÖK Başkanımla bunları paylaşıyorum. Demek ki bunda bir sıkıntı var. Bakanımızla bu meseleyi konuştuk. Gerekli tedbirler alınacak. Bu da ayrı bir eleştiri konusu. Hala öğretmenlerimizi de öğrencilerimizi de velilerimizi de memnun eden bir sistem kuramadık. Bir toplumun inşası burada söz konusu. Son düzenlemeye rağmen, müfredat ve ders kitapları konusunda da istediğimiz neticeyi elde edemediğimiz anlaşılıyor. 

"EN İYİ OKUL, EVLADIMIZIN EVİNE YAKIN OKULDUR"

Üzerine durmamız gereken diğer önemli konuda öğretmenlerin niteliği meselesidir. Öğretmen kalitemizin yükseltilmesine yönelik çalışmalara da ihtiyacımız olduğu açıktır. Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde bu hususun masaya yatırılması şarttır. TEOG ile ilgili görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmıştım. Özel nitelikli okullar dışında lise eğitiminde ortalamna standardı tutturduğumuzda hiçbir öğrencimizn böyle bir arayışı kalmayacktır. Yavrularımızı sınav noktasındaki sıkıntılardan arındırmamız ve kendilerini derslerine yönlendirmemiz gerek. En iyi okul aslında evladımızın evine en yakın okuldur.

ÖĞRETMEN ADAYLARINA ÇAĞRI: GİTMEMEK DİYE BİR ŞEY YOK

Benim şu anda en çok mutlu olduğum, geçmiş dönemlerde olduğu gibi terörün ciddi manada azaldığıdır. Terör eylemleri çok çok düşmüş vaziyette, neredeyse sıfırlanma noktasına doğru geliyor. Bunu daha ileriye taşımamız lazım. Öğretmen adayı olan tüm evlatlarımıza sesleniyorum. Kurada Güneydoğu, Doğu Anadolu'dan bir il çıktı, gitmemek diye bir şey yok. 780 bin kilometrelik vatan toprağının her yerinde görev yapmaya hazır olan öğretmen idealist bir öğretmendir. 

MİLLİ EĞİTİM MÜFREDATO:...

YÖK Başkanımız az önce bazı müjdeler verdi, bunları daha da kolaylaştırırız, böylece öğrencilerimiz bu kolaylıkla, sağdan, soldan dışarıdan, müfredatı bırakıyor, milli eğitim müfredatının dışında sorular çıkıyor. FETÖ denen ahlaksızlar bunları da yaptılar. Kendilerinin dershanelerinin verdiği sorularla üniversite imtihanlarını da yaptılar. Artık bunlardan kurtulmaya başladık. Onun için milli eğitimin müfredatı konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK işbirliği büyük önem arzediyor. 

MESEK LİSELERİ YENİDEN YAPILANACAK

Meslek yüksekokullarının yeniden yapılandırılması dahil her türlü çalışma gerçekleştirilmelidir.Eskiden beri Türkiye'nin en büyük zenginliği insan kaynağı deriz ama bu eksik bir tespit. Ancak kaliteli bir eğitim öğretimle mümkündür. 

"ALMANYA'DA HÜKÜMET KURAMAYACAKLAR BAK GÖRECEKSİNİZ"

Almanya'da bir seçim oldu. Bizde de referandum oldu. Bu referandum süresinde Türkiye'ye nasıl saldırdıklarını gördünüz. Şimdi seçim sürecinde Türkiye'ye saldırdılar. Ne oldu? Şimdi hükümet kuramayacaklar bak göreceksiniz. Bu da birkaç aylarını alır. Hollanda saldırdı saldırdı hala hükümet kuramıyor. Kaybedeceksiniz. Ama biz dürüst siyaset yapmaya devam edeceğiz.

BİR SÜREDİR YENİ KRİZLE KARŞI KARŞIYAYIZ

Bir süredir yeni bir krizle daha karşı karşıyayız. Kuzey Irak bölgesel yönetimi, referandumu yapmakta ısrarcı davrandı. İsrail dışında girişimi destekleyen ülke ve uluslararası kuruluş da yok. Yeni çatışmaların habercisi olmaktan başka anlam taşımıyor. Yüzde 90-91 ile onaylanmış, bunun kıymeti harbiyesi var mı? 

"VANAYI KAPADIĞIMIZ AN İŞ BİTTİ"

Kim tanıyacak? Dünya İsrail'den ibaret değil. Kosova'yı 114 ülke kabul etti ama hala sıkıntı içinde. Sen bir İsrail ile neyi elde edeceksin? Biz yaptık, oldu ile olacağını zannediyorlar, olmayacak ya, olamayacak zaten. Yaptırımları uygulamya başladığımızda ortada kalacaksın. Vanayı kapadığımızda iş bitti. Tırlar Kuzey Irak'a çalışmadığı anda bunlar yiyecek ekmek bulamayacaklar.

"TÜRKİYE BU BÖLGEDE OYUN KURUCUDUR"

Bunlara İsrail neyi, nereden, nasıl gönderecek? Bunu gözden geçirmedikçe atacağımız birçok adımı da bundan sonra İsrail ile de atamayız. Türkiye'yi oyun kurucu olarak görmeyenlerle bizim atacağımız adım yoktur. Türkiye bu bölgede oyun kurucudur.

"MESELE KÜRTLERİN HAKKI MESELESİ DEĞİL"

Kuzey Irak'ta biri şoföre sormuş. Ne yaptın diye? Evet oyu verdim demiş. Peki bağımsızlık olduğunda ne yapacaksın diye sorunca, 'Çoluğumu çocuğumu alıp Türkiye'ye gideceğim' demiş. Bu nasıl iştir? Memurunun maaşını ödeyemiyorsun. Yaklaşık 1.5 milyar dolar bunlara kredi veriyoruz. Sen kalkıp böyle bir adımı atarken 'soralım' demiyorsun. Tabii ki Türkiye buradaki süreci yorumlayacaktır. Ona göre de bir adım atacaktır. Biz son ana kadar Barzani'nin böyle bir yanlışa düşeceğine ihtimal vermiyorduk. Demek yanılmışız. Bu karar ülkemize ihanettir. Bu mesele Kürtlerin hakkı meselesi değildir.

 // Mühr-ü Süleyman
Yahu, kanal a haber sitesine gireyim derken, yanlışlıkla "sözcü gazetesi" sitesine girmişim. Nereden mi anladım, yorumlardan tabii ki. Yorumlar CB ve hükümete ateş püskürerek, itibar suikastine çalışıyor. Ama sayın "sözcü yorumcuları" siz de yorumlarınızda çok insafsızsınız ama ne diyebilirim, sonuçta "sözcü yorumcuları"sınız, sizlere çok yakışıyor. Tuhaf olan benim burada "sözcü" sitesinde olmam,. Hadi bana eyvâALLAH, ben kaçtım, kendi siteme "kanal a haber" sitesine gidiyorum, bana ne yahu, siz burada "sözcü"de ne hâliniz varsa görün!...
27 Eylül 2017 03:14
 // patates
Dostun Tramp onlara tirlarla gerekeni verir. Sende dostunla beraber Türk Kürt Arap kani dökersin, aç birakirsin...
26 Eylül 2017 23:25
 // Ömer / 2. tanıyan olmayalım!
" yaw he he... ” benjamin Netenyahu. " yine gaza mı geldik yoksa? ” gazprom. " Seni başkan kaptırmayacağız " SeLo " ... evet Ben bop eşbaşkanıyim.” (?)...
26 Eylül 2017 23:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler