YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan Barzani'ye 'IŞİD' teşekkürü
Erdoğan'dan Barzani'ye 'IŞİD' teşekkürü
21 Haziran 2014 20:20
Başbakan Erdoğan, Erbil'in, IŞİD'den kaçan Türkmenler için gösterdiği yardım çabalarınından dolayı Neçirvan Barzani’ye teşekkür etti.

Başbakan Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin kurulması nedeniyle Başbakan Neçirvan Barzani’ye gönderdiği kutlama mesajında, Erbil'in, IŞİD'den kaçan Türkmenler için gösterdiği yardım çabalarını övdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde 8'inci hükümeti kuran Başbakan Neçirvan Barzani'yi tebrik etti.

Başbakan Erdoğan'ın, Barzani'ye gönderdiği kutlama mesajı, IKBY hükümetinin resmi sitesinde yayımlandı.

Erdoğan mesajında, "Yeni hükümetin, Irak halkı için huzur ve selamete vesile olmasını diliyorum. Nasıl ki daha önce bu görevi başarıyla yürüttüyseniz, bundan sonra da görevinizi layıkıyla yapacağınıza dair kuşkum yok. Kaydettiğiniz ekonomik kalkınma ve ilerlemenin artarak devam etmesini temenni ediyorum. İki taraflı ilişkilerimizin, yeni hükümet döneminde de gelişeceğini ve genişleyeceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, güvenlik alanında işbirliğini devam ettireceğini ve verdiği sözlerden geri adım atmayacağını belirten Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

"Irak'ın içinden geçtiği bu hassas dönemde, uyumlu ve başarılı liderliğinize her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Özellikle de Irak halkının yaşadığı sorunların aşılması ve selamete kavuşması için iki taraflı işbirliğine ve yardımlaşmaya çok ihtiyacımız var. Irak'taki güvenliği sağlamak için atılacak adımlar desteklenmelidir. Musul'dan kaçan on binlerce sivil halkın barınabilmesi ve mağdur olmaması için sarf ettiğiniz çabayı ve verdiğiniz mücadeleyi takdir ediyoruz. Telafer'den kaçan sığınmacıların, kalacakları yer temininde gösterdiğiniz ilgi değerlidir. Telafer'den kaçanların çoğu Türkmen kardeşlerimizdir. Sıkıntının geçici olacağına inanıyorum. Bu ağır şartları yaşadığımız günler uzun sürmeyecektir. Şüphesiz ki bu tür dönemlerde atılan değerli adımlar, Türkmen ve Kürt kardeşliğini daha da derinleştirmektedir. Yeni hükümet döneminde, sizin liderliğinizde Türkmenlerin haklarının korunacağına eminim."

Başbakan Erdoğan, mesajını, "değerli kardeşim" dediği IKBY Başkanı Mesut Barzani'ye gönderdiği selamla bitirdi.

 

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler