YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan AYM'ye: Üzüldüm ve kırgınım
Erdoğan'dan AYM'ye: Üzüldüm ve kırgınım
11 Mart 2016 15:43
Cumhurbaşkanı Erdoğan AYM'nin Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği tahliye kararından dolayı üzgün ve kırgın olduğunu belirtti. Erdoğan, ilk derece mahkemenin AYM'nin kararına direnmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Burdur'dan toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan, Anayasa mahkemesinin Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül hakkında verdiği tahliye kararını eleştirdi.

AYM ÜLKENİN ALEYHİNE KARAR ALDI

Erdoğan, "Anayasa Mahkemesi bu ülkede devletin ve milletin hakları, menfaatleri, çıkarları konusunda en fazla hassas olması gereken kurumların başında geliyor. Ama bu kurum, üstelik de Başkanının da içinde yer aldığı bir kısım üyeleri eliyle son dönemde Türkiye'ye yönelik en büyük saldırılardan birinin somut örneği olan bir konuda ülkesinin ve milletinin aleyhine karar almaktan çekinmemiştir" dedi.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti;

ÜZÜLDÜM VE KIRGINIM

Sayın Başkan bana daha önceleri bizzat kendisi söylemiştir, 'gerekçeyi hazırlamadan asla karar açıklamayız' diye. Ama ne yazık ki şimdi ben bu olayı yaşayınca gerçekten çok üzüldüm ve buradan söylüyorum, çok kırgınım. Niye, o makamda olana dürüstlük yaraşır da onun için. Bana bunu söylediler. Çünkü önceki başkanı gerekçe hazırlanmadan alelacele açıklanan kararlarda eleştiren bu arkadaşımız, bu defa alelacele böyle bir kararı açıklama konumuna gelmiştir.

İLK DERECE MAHKEME DİRENEBİLİRDİ

İlk derece mahkeme ne demiş, casusluktan bunu tutuklamış. Siz ne diyorsunuz; 'hayır burada böyle bir şey yok.' Oraya iade ediyorsunuz. Fakat daha önce casusluktan tutuklanmayı isteyen mahkemenin de verdiği kararı anlamıyorum. Halbuki ilk derece mahkeme de kararında direnebilirdi. Diren bakalım. O zaman Anayasa Mahkemesi ne yapacak, bir de onu görelim. Bence o verdiği kararda direnmiş olsaydı inanıyorum ki dengeler çok daha farklı gelişecekti.

ANAYASAYI KORUMAK GÖREVİM

Ben cumhurbaşkanı olarak vatana ihanetin dışında hiçbir suçla suçlanmam. Ama anayasayı korumak benim de görevim. Ben de diyorum ki Anayasanın 104. maddesine uy. İlk fıkrasını alıp diğer fıkrasını bir kenara koyma. Bunun üzerinde de hassas ol. Geçmişte yargı nasıl Paralel Devlet Yapılanması örgütü tarafından çökertildiğinde karşısına dikildik ve mücadele ettiysek, bu konuda da aynı şekilde hareket etmek mecburiyetindeyiz. Cumhurbaşkanı olarak Anayasaya göre, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve Türk milletinin birliğini temsil etmekte, Anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetmekle yükümlüyüm. Bu konuda kim yetki sınırlarının dışına çıkarsa karşısında da beni bulur. Anayasa Mahkemesi böyle bir yola girerse milletim adına ona karşı itirazlarımı dile getirmekten de çekinmem. Asıl bu tür girişimler, yanlışlar, haksızlıklar karşısında susarsam milletimin adına, itimadına layık olmamış olurum. Mesele bu.

Mâ'şerî vicdanın Arslan sesi
 // Rasim DUMAN
Âlemlerin Rabbi ALLAH(C.C.)'a sonsuz hamd ve şükür olsun ki, başımızda "haksızlık ve zulüm karşısında susmayan" bir kahraman var. Seni çok seviyoruz UZUN ADAM. Gözleimizin nur'u, başlarımızın tac'ısın. Rabbim sana daha uzun yıllar sıhhat ve âfiyet ile, bu mazlum ümmete hizmet etmeyi nasip etsin inşallah....
11 Mart 2016 Cuma 19:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler