YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan anlamlı duruş
Necip Fazıl Ödülleri töreninde, dikkat çeken detay Erdoğan'ın Nuri Pakdil konuşmasını yaparken dakikalarca ayakta beklemesi oldu.
Erdoğan'dan anlamlı duruş
03 Kasım 2014 / 04:44 Güncelleme: 03 Kasım 2014 / 08:15

Necip Fazıl Ödülleri töreninde, Nuri Pakdil'in konuşması sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kürsünün yanında ayakta dakikalarca beklemesi dikkat çekti.

Star Gazetesi'nin organize ettiği Necip Fazıl Ödülleri için, İstanbul Haliç Kongre Merkezi Sadabat Salonu'nda düzenlenen törende hafızlardan silinmeyecek anlar yaşandı.

Pakdil konuşurken, Erdoğan yanında dakikalarca ayakta bekledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Necip Fazıl Saygı Ödülü'ne layık görülen Mehmet Pakdil hakkında övgü dolu sözler söylerken, Pakdil'in konuşması sırasında ise dakikalarca ayakta bekledi.

Erdoğan: "Bize devrimci baş kaldırışı öğrettiği için..."

Necip Fazıl Saygı Ödülü ilk olarak "kime verilmeli" diye sorulduğunda, sanırım herkesin aklına o gelecektir. Selamlamasını dahi, "değerli dostlarım, sizi anti emperyalist, anti kapitalist, anti faşist ve anti firavunist duygularımla selamlıyorum" diye yapan sevgili Nuri Abimizi, muhterem Nuri Pakdil'i özellikle kutluyor, tebrik ediyor, bize klas duruşu, bize devrimci başkaldırışı öğrettiği için, kendisine şahsım, yol arkadaşlarım, ülkem ve milletim adına sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Pakdil'in ödülünü Erdoğan takdim etti, Pakdil'in konuşmasından başlıklar;

"Necip Fazıl Saygı Ödülü" ise yazar Nuri Pakdil'e layık görüldü.
 Pakdil'in ödülünü takdim etmek için kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce Pakdil'e sarılarak kucaklaştı. Erdoğan, daha sonra Pakdil'in ödülünü takdim etti.

"Saygı" alanında ödül alan Pakdil, sözlerine "Değerli Emine Hanım, değerli kardeşim Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı, değerli medya temsilcilerini, siz değerli konukları antiemperyalist, antikapitalist, antinasyonalist, antisiyonist, antifaşist en önemlisi de antifiravunist bir bilinçle selamlıyorum" şeklinde başladı.

Necip Fazıl'ın aydınların uygarlıklarını yeniden anlaması için bir ortam oluşturduğunu, Türkiye'deki batıcılığa ve yabancılaştırma girişimlerine karşı ilk yazılı eleştiriyi yaptığını dile getiren Pakdil, Necip Fazıl'ın batılılaşma hareketine ve 1923 sonrası yabancılaştırma girişimlerine karşı bir "direniş üssü" olduğunu bildirdi.
 

"İlkemi, Necip Fazıl için bir defalığına çiğniyorum"

Pakdil, sayısal üstünlüğün getirdiği hiçbir siyasal iktidarın kültürel üstünlüğe sahip olmadığı sürece kalıcı olamayacağını kaydederek, kültürel değerlerini yeni nesillere aktaramayan halkın varlığını sürdüremeyeceğini ifade etti.

Star gazetesine etkinlik için teşekkür eden Pakdil, "Ben övülmekten ve ödüllendirilmekten hoşlanmayan bir yazarım. Çünkü ben devrimci bir yazarım. Fakat burada sadece rahmetli üstada olan bağlılığım ve saygım nedeniyle bu ilkemi bir defalığına çiğniyorum" dedi.

 

STARGAZETE

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler