YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan açık kapı
Başbakan Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Suriye ile ilgili önerisini 'düşünülebilir, konuşulabilir' olarak değerlendirdi.
Erdoğan'dan açık kapı
07 Haziran 2012 / 23:44 Güncelleme: 08 Haziran 2012 / 00:12

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Suriye için ortaya attığı ''Yemen Modeli''ne ilişkin, ''Yemen Modeli'nin üzerinde düşünülebilir, konuşulabilir ama Yemen Modeli'nde biliyorsunuz Beşşar Esed'in görevi bırakması gerekiyor. Şu anda Esed'i buna hazırladılar mı hazırlamadılar mı bunu bilemem. Tabii nasıl bırakacağı da çok önemli. Yemen Modeli'nde bu noktada bazı sıkıntılar ama Yemen Modeli şu andaki duruma göre masaya yatırılabilecek bir modeldir'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti (GAC) Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Kgalema Petrus Motlanthe ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak ortak basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.


-G-20 Zirvesi'nin gündemi-


Erdoğan, ''Suriye'deki son gelişmeler karşısında Türkiye olarak bundan sonraki adımınız ne olacak'' sorusuna, şu karşılığı verdi:

''Şu anda Suriye'nin yanında destek olarak Rusya Federasyonu görünüyor. Çin seyahatimde Çin Devlet Başkanı Şintao, bize, 'Sizinle düşüncelerimiz örtüşüyor. Şimdiye kadar BM Güvenlik Konseyi'nde 8 veto yaptık. Bunun ikisi Suriye ile ilgiliydi ama bundan sonra Suriye ile ilgili bir veto uygulamayız' demişti. Bilmiyorum, şimdi önlerine böyle bir şey gelirse böyle bir veto uygularlar mı ''

Suriye yönetimine destek veren bir başka ülke olan Rusya'nın yöneticileri Putin ve Medvedev ile telefon görüşmeleri yaptığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Bu görüşmeler sonrasında 'dışişleri bakanlarımıza talimatlar verelim' dedik ve dışişleri bakanlarımızı bu konuyla ilgili çalıştırmaya başladık. Tabii şimdi Rusya Federasyonu yeni bir teklifle ortaya çıktı. Bizim yaptığımız uluslararası toplantıya kendileri katılmadığı için kendisi bir uluslararası toplantı yapma gayreti içine girdi ve bunun için bir çağrı yaptı. Buna kimler katılır bilemem ama biz Türkiye olarak da Dışişleri Bakanıma bunu söyledim, biz Türkiye olarak ona da katılırız problem değil. İran, Rusya, Çin dışişleri bakanları olarak bir araya gelinir. Önemli olan bu problemi çözmektir. Başka kimler katılır bilemem. Fakat önümüzde biliyorsunuz G-20 Zirvesi var, Meksika'da. Bunun da süresi yaklaştı. 2 hafta sonra orada olacağız. Orada dar kapsamlı bir görüşmeyi devlet ve hükümet başkanları olarak yapacağız. Oraya yapacağımız görüşmelerden sonra ne gibi adımlar atacağımızı ve bunun yol haritasını da tabii ki belirleyeceğiz ama burada BM Güvenlik Konseyi'nin, bunun yanında Arap Ligi'nin, bunun yanında İslam İşbirliği Teşkilatı'nın üzerinde çok önemli görev var. Bu kurumların atacağı adımlar, bizim atacağımız adımlar için belirleyici olacaktır.''


-''Yemen Modeli tartışılabilir''-


Başbakan Erdoğan, Rusya'nın Suriye için ortaya attığı ''Yemen Modeli'' hakkındaki görüşünün sorulması üzerine ise şunları söyledi:

''Yemen Modeli'nin üzerinde düşünülebilir, konuşulabilir ama Yemen Modeli'nde biliyorsunuz Esed'in görevi bırakması gerekiyor. Şu anda Beşşar Esed'i buna hazırladılar mı hazırlamadılar mı bunu bilemem. Tabii nasıl bırakacağı da çok önemli. Yemen Modeli'nde bu noktada bazı sıkıntılar var ama Yemen Modeli şu andaki duruma göre masaya yatırılabilecek bir modeldir. Üzerinde konuşulabilir, tartışılabilir. Tabii Suriye'nin bir Yemen olmadığını da göz ardı etmemeliyiz. Bunu da iyi düşünmeliyiz ve ona göre bir adım atmakta fayda var diye düşünüyorum. Yeter ki o masaya gelsin, onu konuşmaya başlayalım.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler