YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan AB'ye: Minderden kaçan biz olmayacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Polonya bizi destekliyor fakat 1963'ten bu yana Türkiye AB'ye alınmıyor. Ben de diyorum ki, almayacaksanız söyleyin, bilelim. Minderden kaçan biz olmayacağız, onların kararını bekliyoruz" dedi.
Erdoğan'dan AB'ye: Minderden kaçan biz olmayacağız
17 Ekim 2017 / 14:48 Güncelleme: 17 Ekim 2017 / 15:24

Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile bir görüşme gerçekleştirdi. İki lider, görüşmenin ardından basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın sözlerinden satır başları:

Polonya, 2018-2019 BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğinde yer olacak. Bu süreç içerisindeki dayanışmamız tam olacaktır. Türkiye tarihinde, Lehistan'ın bağımsızlık ve egemenliğini her zaman tanımış ve desteklemiş bir ülke. Yüzyıllara dayanan geçmişimize baktığınız zaman, tamamen dostluk ve dayanışma içerisinde bir geçmişimiz var.

İKİLİ TİCARET HACMİNİ 10 MİLYAR DOLARA ÇIKARMALIYIZ

Özellikle şu anda, 80 milyon Türkiye'nin, 38 milyon Polonya'nın nüfusu var. Bu ciddi potansiyel ikili ticaret hacmimizi arttırabilir. Şu anda 6 milyar dolar gibi bir seviyedeyiz. Ama bu rakam bu iki ülke için düşük bir rakam. Bunu 10 milyar dolara çıkarmalıyız. Bu ticaret kazan-kazan esasına dayalı olarak devam edecektir. Birçok sektörde bunu geliştirebiliriz. 

TRANSİT NOKTASINDA BİR ÜLKEYİZ

Enerji konusunu ele alma imkanımız oldu. Biz enerjide tedarikçi bir ülke değiliz. Transit noktasında bir ülkeyiz. Adeta bir dağıtım merkeziyiz, böyle bir özelliğimiz var. Polonya'nın da tüketici olmanın yanısıra, kömür madenleri konusunda ciddi bir potansiyeli var. Enerjisinin ciddi bir kısmını buradan karşılama şansı var. Biz de enerjimizin bir kısmını termik santraller vasıtasıyla kömürde elde etmek niyetindeyiz.

MİNDERDEN KAÇAN BİZ OLMAYACAĞIZ

Bizim Polonya'yla NATO içerisindeki ülkeler olarak dayanışmamız önem arz ediyor. Avrupa Birliği'nde Polonya bulunuyor, biz de AB'ye sokulmuyoruz. Polonya bizi destekliyor fakat 1963'ten bu yana Türkiye AB'ye alınmıyor. Şöyle fasılları masaya yatırdığımız zaman, 15 fasıl vardı, daha sonra bunları 35'e çıkardılar. Bunun sebebi Türkiye'nin buraya girmesi mümkün olmasın. Ben de diyorum ki, almayacaksanız söyleyin, bilelim. Minderden kaçan biz olmayacağız, onların kararını bekliyoruz.

YATIRIMCILARA GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİZ

Yatırımcılarımıza gereken desteği verme niyetimiz var. 400'ü aşkın işadamına bugün hitap edeceğiz. Onlara farklı bir heyecan vermemiz lazım. Turizmde aynı şekilde güzel gelişmeler var. Bu yılın ilk 8 ayında, Polonya'dan ülkemize 205 bin turist geldi. Fakat bu Schengen denilen şey ortadan kalkarsa, bu rakamlar artacaktır. Bu ayrı bela. Latin Amerika ülkeleri için herhangi bir vize yok. Ama Türkiye, müzakereci ülke Türkiye'ye vize var. 2013'ün sonunda vizeler kalkacaktı, imzalar atıldı. Ama hala bizi oyalıyorlar. 

ABD'DEN ALINAN SON DESTEK 885 MİLYON EURO

Biz şu anda Suriye ve Irak'tan 3.5 milyona yakın mülteciyi ülkemizde ağırlıyoruz. Şu ana kadar 30 milyar doların üzerinde harcama yaptık. AB'den aldığımız son destek rakamı, 885 milyon euro. Bize 2016'da 3+3 milyar avro vereceklerdi. 

THY'NİN SEFERLERİ ARTACAK

Bugün beş anlaşma imzaladık. Ancak Türk Havayolları'nın haftada buraya beş seferi var. Bunun Varşova'da 7'ye 10'a çıkarılması mümkün. Haftasonu THY'den bir heyet buraya gelecek. Burada bu müsade verilirse, inanıyorum ki halklarımızın gidiş gelişi daha rahat olacaktır. 

AB.
 // Yaşar
Burada büyük bir yanlış yapılıyor. masadan kalkan biz olmayacağız; bu yanlış. bizim ab,den menfaatimiz nedir. aksine onlar bize hep düşmanca davrandılar ve devamda ediyorlar. o halde o masayı terk etmek değil, o masaya hiç yaklaşmamak gerekir. gerekiyorsa onlar çağırsın. bizde o zaman elimiz güçlü ise şartlarımızı süreriz. biz milleti ne hükümet nede ab oyalamasın, masal anlatmasın, gerçekci olsunlar. NOKTA....
17 Ekim 2017 19:43
 // yener
Ne alalım ne kovalım.Siz en iyisi kapıda ebedi bekleyin...
17 Ekim 2017 17:53
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler