YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan ABD'ye son uyarı! İnfiale yol açar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ürdün Kralı Abdullah II bin el-Hüseyin ile ortak basın toplantısı düzenledi. ABD'yi son kez uyaran Erdoğan, "Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım İslam aleminde infiale neden olacaktır." dedi.
Erdoğan'dan ABD'ye son uyarı! İnfiale yol açar
06 Aralık 2017 / 17:03 Güncelleme: 06 Aralık 2017 / 18:59

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı sıfatıyla, dünya kamuoyuna "Kudüs" çağrısı yaptı. 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin Cumhurbaşkanı sıfatıyla, ABD'yi bölgede kaosu tetikleyecek bu adımdan vazgeçmeye, İsrail’i de barışa ve huzura katkı sağlayacak politikalar izlemeye davet ediyoruz.

Kudüs'ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün muhafazası hususunda Ürdün ile aynı hissiyatı paylaşıyoruz. Ürdün Haşimi Krallığının Kudüs'teki kutsal mekanların hamisi olarak oynadığı kritik rolü çok önemsiyoruz. Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım, tüm İslam aleminde infiale sebep olacaktır, bu barış zeminini dinamitleyecek, bölgemizde yeni gerilimlerin, çatışmaların fitilini ateşleyecektir.

Tüm dünyaya şu çağrıyı yapmak istiyorum; Kudüs'ün Birleşmiş Milletler kararlarıyla da defalarca teyit edilmiş hukuki statüsünü değiştirecek her türlü adımdan uzak durulmalıdır. Hiç kimsenin kişisel hevesleri uğruna milyarlarca insanın kaderleriyle oynamaya hakkı yoktur. Böylesi bir adım sadece terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürecektir.

KUDÜS MÜSLÜMANLARIN GÖZ BEBEĞİDİR

Kudüs, tüm Müslümanların harimiismetidir, göz bebeğidir. Kimden gelirse gelsin, bu tarihi hakikati gözardı eden her yaklaşımın sonu hüsrandır, felakettir. Bölgemizin huzur, barış ve güvenliği, iç politik hesaplara kurban edilemeyecek kadar önemlidir.

Son 5-6 yıllık dönemde imzalanan serbest ticaret ve vize muafiyetleri anlaşmaları ilişkilerimizin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Ticaret, savunma sanayi, altyapı yatırımları ve turizm ciddi bir işbirliği potansiyeli barındırıyor. Ayrıca Türkiye ile Ürdün arasında öğrenci değişiminin geliştiğini görüyoruz.

Kardeşim Kral Abdullah ile bölgemizdeki güncel gelişmeleri ele aldık. Bugünkü görüşmelerimizin en önemli başlığı Kudüs'tü. Kudüs'ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün korunması hususunda Ürdün'le aynı düşüncedeyiz. Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım İslam aleminde infiale neden olacaktır. 

KUDÜS'ÜN KARAKTERİNE AYKIRIDIR

13 Aralık'ta İslam İşbirliği Teşkılatı'nın liderlerini İstanbul'da toplanacak. Bir sonuç bildirgesini oradan tüm dünyaya açıklayacağız. İslam dünyasının Kudüs konusunda beraber hareket etmesi çok önemlidir. Hiç kimsenin hevesleri uğruna milyarlarca insanın hayatıyla oynamaya hakkı yoktur.

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı, sadece BM kararlarına değil, Kudüs'ün asırlara sari kadim karakterine de aykırıdır. Dolayısıyla bu adım, uluslararası hukukla birlikte, tarihi ve sosyal gerçeklerin hiçe sayılması anlamına gelmektedir. İsrail’in Kudüs’ü ilhak kararı, bu çerçevede yaptığı tüm işlemler ve uygulamalar nasıl hiçbir zaman kabul görmemişse, bu açıklama da aynı şekilde gerek vicdan gerek hukuk gerek tarih önünde hükümsüzdür.

Kudüs'te, Filistin'in BM kararlarıyla defalarca tasdik olunmuş haklarını yok sayan her adım, farklı dinlere mensup insanların bir arada yaşama idealine vurulmuş çok ağır bir darbedir. Bölgedeki huzur ve güvenliğin şartı olarak gördüğümüz 1967 sınırlarında, başkenti Kudüs olan, egemen ve bağımsız Filistin devleti talebinden vazgeçilebilmesi asla mümkün değildir

ÜRDÜN KRALI ABDULLAH: İKİ DEVLETLİ BİR ÇÖZÜMÜN ALTERNATİFİ YOK

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına ilişkin "iki devletli bir çözümün alternatifi yok.

Ortadoğu'da herhangi bir barış anlaşması söz konusu olacaksa bütün bölgenin istikrarını bunun belirleyecek. Mescid-i Aksa ve Haremi Şerif bizim için çok önemli. Hem Müslümanların hem Hristiyanların kutsiyet atfettiği mekanlar.

20171206_2_27321277_28526964_web.jpg

Kudüs
 // Yaşar Koçdemir
Uyuşuk ve bozuk zihniyetli müslümanlar sayesinde bir manga asker ile huzur içinde yaşanılan yerler artık kan gölü, göz yaşı vs vs vs. Yetmedi ve hâlen uyuşuk uyuşuk serseri mayın gibi ortalıkta dolaşmaya devam ediyorlar. kılıç dansı yapmaya devam ediniz....
06 Aralık 2017 19:50
 // Ömer
Subay mı?...
06 Aralık 2017 18:24
 // Hakan
Ümmetin hâline bak Mescid-i Aksa' nin hamisi Ingiliz subayı KING ABDULLAH....
06 Aralık 2017 17:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler