YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan ABD'ye: Bizi bu tezgaha getiremezsiniz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD'ye tepki göstererek, Şimdi biz Amerikalı dostlarımızı diyoruz: Bizi bu tezgaha getiremezsiniz. Bizi Irak'la karşı karşıya bırakamazsınız" dedi.
Erdoğan'dan ABD'ye: Bizi bu tezgaha getiremezsiniz
18 Ekim 2016 / 11:43 Güncelleme: 18 Ekim 2016 / 12:55

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuştu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından önemli başlıklar:

REKTÖRLÜK ATAMALARINDAKİ USULDEN VAZGEÇİLMELİ

Görünüşte demokratik olan rektörlük seçimleri üniversitelerde gruplaşmaları, hizipleşmeleri, kırgınlıkları artıran bir işleve bürünmüştür. Üniversite içinde zaten çok yıkıcı bir şekilde yaşanan bu süreç YÖK'ün ve cumhurbaşkanının takdiriyle daha da sıkıntılı bir boyut almaktadır. Bunun için rektör atamalarındaki mevcut usulden vazgeçilmesi, üniversitelerimizin de ülkemizin de yararına olacaktır diye düşünüyorum.,

BÖLGESEL KALKINMA İÇİN DESTEKLENECEK 5 ÜNİVERSİTE

2006'da kurulan 40 üniversitemiz arasından seçilen 5 yükseköğretim kurumumuz bölgesel kalkınma için ihtiyaç duyulan alanlarda özel olarak teşvik edilecek ve desteklenecek. Burada 5 üniversitemizi ve desteklenecekleri alanları açıklıyorum.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi hayvancılık alanında, Düzce Üniversitesi sağlık ve çevre alanında, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarım ve jeotermal alanında, Bingöl Üniversitesi tarım havza bazlı kalkınma alanında, Uşak Üniversitesi tekstil, dericilik, seramik alanında Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi'nin pilot yükseköğretim kurumları olarak belirlenmiştir.

HEM ARAZİDE HEM DE MASADA OLACAĞIZ

Yeni neslin Misakı Milli'yi çok iyi bilmesi lazım. Bunu kavrarsak Suriye'deki, Irak'taki sorumluluğumuzu anlarız. Bugün Musul üzerinde bizim sorumluluğumuz var, hem masada hem de arazide olacağız diyorsak bunun bir sebebi var. Bunu durup dururken söylemiyorum.

On binlerce kilometre öteden geleceksin, bu senin için bir hak olacak... Benim sınırım var, tarihsel sorumluluğum var. Biz olacağız, hem arazide hem de masada olacağız. Görüşmeler yapılıyor. Araziye yönelik hazırlığımız devam ediyor. 

NE SURİYE'NİN NE DE IRAK'IN TOPRAKLARINDA GÖZÜMÜZ YOK

Bizim ne Suriye'nin ne Irak'ın topraklarında gözümüz yok. Bize 780 bin kilometrekarelik bu vatan topraklarımız evvelallah yeter. Yeter ki kimsenin bizim vatan topraklarımızda gözü olmasın.

Irak'ta biz şu anda yürütülmekte olan bu mezhep çatışmalarına kesinlikle taraf olmak istemiyoruz ama oradaki Sünni Arap kardeşlerimizi, Türkmen kardeşlerimizi de birilerine yedirtmek istemiyoruz.

ABD'LİLER ARADI YARDIM İSTEDİ

Şimdi DAEŞ Dabık'la ilgili çok değişik şeyler söylüyordu. Dabık bizim tarihimizde de çok önemli. Orayı da temizledik. Şimdi El-Bab-a yürüyoruz. Oraya da ineceğiz. Doğu'da münbiç. Biz koalisyon güçlerine şunu söyledik. Orası yüzde 95 itibari ile araplarındır.

Orada PYD ve YPG'nin işi yok. Dün ABD'li dostlar dedi ki bize yardımcı olun. Biz bunu başından beri söylüyoruz. Çünkü burayı biz iyi biliriz. Şu anda burada da mutabıkız.

Rakka'da ne yapacağız dediler, gelin beraber yapalım dedik. Gerekirse oradan DAEŞ boşaltılıp gider, bunun da görüşmeleri yapılıyor. Bizim kimsenin topraklarında gözümüz yok yeter ki kimsenin bizim topraklarımızda gözü olmasın.

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE İLTİSAKLI GRUPLAR ÖĞRENCİLERE BASKI UYGULUYOR

Bazı üniversitelerimizde, terör örgütleriyle iltisaklı grupların farklı görüşteki diğer öğrencilerimize baskı uyguladığına dair haberler alıyoruz. Eğitim öğretim hakkının, gençlerimizin eğitim öğretim özgürlüğünün engellenmesine yönelik hiçbir teşebbüse izin veremeyiz.

İnşallah önümüzdeki dönem, tüm bu sorunların üzerine gittiğimiz, gereken adımları attığımız ve netice aldığımız bir dönem olacaktır. Bu konuda çok büyük sorumluluk, üniversitelerimize, üniversite hocalarımıza, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize düşüyor.

TABANINDAKİ İBADET DE ZEDELENMEYE BAŞLADI

Her kim PKK'yı, 'Kürt kardeşlerimizin haklarını savunan bir örgüt' olarak görüyorsa onun aklından, izanından şüphe ederim. Her kim FETÖ'yü, 'Kendi halinde insanların oluşturduğu bir hizmet hareketi' olarak değerlendiriyorsa onun sadece izanından değil, niyetinden de şüphe ederim. İyi niyetliydim; 'Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet' diyordum ama 'Tabanındaki ibadet' de artık zedelenmeye başladı.

Artık onu da söyleyemiyorum. Niye  Bu kadar gerçekler olduktan sonra o taban hesap soramıyorsa kusura bakmasınlar. Her kim DEAŞ'ı bölgenin kendi dinamiklerinin ürünü olarak ifade ediyorsa ya hiçbir şey bilmiyor ya da derdi başka.

BİZİ BU TEZGAHA GETİREMEZSİNİZ

30 bin kişiyle Haşdi Şabi geliyor diyorlar. Geleceği varsa göreceği de var. Musul'da 2 milyon Arap Sünni-Türkmen var. Biz onları Başika'da eğittik. Biz bunları yaparken, Irak merkezi yönetiminden gelen taleple yaptık. Şimdi ne oldu bu Irak merkezi yönetimine? Hava değişti. Şimdi biz Amerikalı dostlarımızı diyoruz: Bizi bu tezgaha getiremezsiniz.

Bizi Irak'la karşı karşıya bırakamazsınız. Siz, Afganistan dediniz, başkaları mı geldi sizinle. Biz geldik. Peki burada, terör örgütlerine karşı niçin beraber değiliz de terör örgütlerine karşı başka terör örgütlerini yanınıza alıyorsunuz?

Irak hükümeti bize kabadayılık yapacağına sen git DAEŞ'le uğraş. PKK'yla uğraş. Musul halkı, eyalet sistemini kabul etti, Musul'un eyalet olmasına işte o güçler müsaade etmedi

 // duygu duygu
Irak baskanina soruyorum yillardir senin halkin niye benim ulkemde niye halkina sahip cikmiyosun o cok deger verdigin ugruna onurunu serefini ulkeni sattigin abd neden senin halkindan 1 kisiyi midafir etmiyo binlerce km yoldan senin ulkene adalet getircem diye giriyo turkiye sizin yuxunuzden yillardir terorle mucadele ediyo insanimiz oluyo ulkemin guvenligi tehtit altinda benim ulkem oraya giremiyo kaldiki tarihimiz belli bagimiz belli ortak degerlerimiz yasanmisliklar belli hala turkiyeyi arkad...
18 Ekim 2016 13:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler