YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan 6 adım
Başbakan Erdoğan, 2011 yılı sonuna kadar Suriye ile 6 alanda önemli neticeler almayı planladıklarını söyledi.
Erdoğan'dan 6 adım
07 Şubat 2011 / 07:04 Güncelleme: 07 Şubat 2011 / 08:17
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Asi Nehri üzerinde Türkiye ile Suriye tarafından ortaklaşa inşa edilmesi planlanan Dostluk Barajı projesi için Hatay’ın Altınözü ilçesi Ziyaret köyü mevkiinde düzenlenen temel atma törenine katıldı. Suriye Başbakanı Naci Itri ile birlikte tören alanına gelen Erdoğan, Suriye ile Türkiye arasında gerçekleştirilen bu projenin dünyaya örnek olacağına işaret etti.

Büyüklerimizin mirası...

Törende yaptığı konuşmada dostluk mesajı veren Erdoğan, "Kardeşliğimiz yeniden somut bir projeden ilerleyecek. Buradan İstanbul'a kadar bir hat üzerinden bir kale izleri bulunuyor. Buradan Filistin'e, Lübnan ve Suriye'ye kale izleri var. Bu kaleler insanları Haçlı Seferleri'nde korumak için konuldu. Kardeşler arasında mayınlı arazi olmaz, kardeşler arasında vize olmaz. Biz her zaman söyledik 'ev alma komşu al' büyüklerimiz bu mirasını yerine getiriyoruz" dedi. Erdoğan, 1.5 ay önce Suriye Başbakanı Naci Itri'nin katılımıyla Ankara'da bir araya geldiklerini ve 11 anlaşma imzaladıklarını hatırlattı. Bu görüşmelerde, 6 alanda, 2011 yılı sonuna kadar somut neticeler alınmasını kendilerine hedef koyduklarını söyleyen Erdoğan, bu 6 hedefin ''Nusaybin-Kamışlı ortak gümrük kapısının inşa edilmesi'', ''Türkiye ile Suriye arasında ortak banka kurulması'', ''Gaziantep-Halep arasında hızlı tren seferleri başlatılması'', ''İki ülkenin doğalgaz şebekelerinin birbirine bağlanması'', ''Türkiye Eximbank'ının Suriye hükümetine kredi sağlaması'' ve ''Asi Nehri üzerinde Dostluk Barajı'nın temelinin atılması'' olduğunu bildirdi.

Elektrik ortak kullanılacak

Erdoğan, bu 6 hedeften birini gerçekleştirdiklerini, barajın en kısa sürede bitirilmesini temenni ettiğini belirterek, ''İnşallah buradan ürettiğimiz elektriği ortak kullanacak, her iki taraf da topraklarımızı sulayacak, her iki tarafı da taşkınlardan koruyacağız'' dedi. "İnanıyorum ki temelini attığımız bu baraj, sadece bölgeye değil, tüm dünyaya örnek teşkil edecek, dostluk ve dayanışma mesajları gönderecektir" diyen Erdoğan, Türkiye'nin bölgede sadece barış istediğini kaydederek, "Geçmişte olduğu gibi dünyanın kutup yıldızı olsun istiyoruz" dedi.

6 ŞUBAT BİZİM İÇİN DOSTLUK GÜNÜDÜR

Başbakan Erdoğan ve Suriye Başbakanı Itri'nin katılımıyla Türkiye-Suriye sınırında yapılacak olan Dostluk Barajı'nın temeli atma töreni gerçekleştirilerek iki ülkenin 40 yıllık ortak rüyasını gerçeğe dönüştürecek ilk adım atıldı. Sınırın Türkiye tarafında konuşan Başbakan Erdoğan, Suriyeli mevkidaşı Naci Itri ile nehir üzerine inşa edilen köprüden Suriye tarafına geçti. Suriye tarafında Suriye halk dansları topluluğunun gösterisi ile karşılanan Erdoğan'ı, Itri yaptığı konuşmada bir kez daha selamladı. Konuşmasında, ''Dostluk Barajı projesinin iki ülke halklarının ve liderlerinin ortaya koydukları iradenin yansıması olduğunu'' vurgulayan Itri, ''Bugün, 6 Şubat 2011 tarihi bizim için Türkiye-Suriye dostluk günüdür" diye konuştu.

HALEP'TE GÖRÜŞTÜLER


Başbakan Erdoğan, Dostluk Barajı projesinin temel atma töreninin ardından Suriye'nin Halep kentine gitti ve Suriye Cumhurbaşkanı Esad ile görüştü. Beşşar Esad, Erdoğan ve beraberindekileri, görüşmenin yapılacağı Başkanlık Sarayı'nın merdivenlerinde karşıladı. Görüşmenin başında Erdoğan ile Esad, samimi şekilde sohbet etti. Sohbet sırasında Başbakan Erdoğan, temeli atılan barajın gövdesinin bir yıl içinde bitirilmesinin planlandığını, daha sonra da bir yıl içinde elektrik ve sulama ile ilgili bölümlerin tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Suriye Başbakanı Naci Otri de hazır bulundu.

SADECE TAKİPÇİSİ OLURUZ

Başbakan Erdoğan, Hatay'a hareketinden önce İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Mısır'daki yönetimin halkın temennilerini dikkate alması gerektiğini kaydeden Erdoğan şunları söyledi: "Temennimiz odur ki öldürmeler, kan durmalıdır. Mısır halkı şu ana kadar halk olarak böyle bir yola tevessül etmemiştir. Elinde silah yoktur ama onlara karşı silah kullanılmıştır. Ölenlerin 500 civarında olduğu söyleniyor. Bu rakamların çok üstünde rakamlar sözkonusu. Binlerce yaralı var. Bunlar olumlu görebileceğimiz bir yaklaşım tarzı değil. Halka bu yapılmamalı." Ülkede en kısa zamanda demokratik geçişin sağlanması gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, geçici bir seçim yönetiminin kurulması çağrısında bulunarak "Mısır kendi geleceğini, Mısır halkının demokratik iradesiyle verecek. Biz sadece bunun takipçisi olabiliriz, oluruz" dedi. KKTC'deki pankartlara ilişkin de konuşan Erdoğan, "Böyle bir hakarete tahammülümüz söz konusu olamaz" dedi. KKTC'deki gösterilerin, Güney Kıbrıs ile bağlantılı küçük bir grubun yaptığı gösteriler olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bununla ilgili biraz önce Sayın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüştüm. Gereğini yapın dedim. Türkiye'ye bu şekilde hakaret edilen gösterilere müsaade edilmemelidir" diye konuştu. (Bugün)
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler