YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'dan 3 önemli mesaj
Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerde temasta bulunan Erdoğan'ın son durağı Libya oldu. Erdoğan Libya'dan tüm dünyaya önemli mesajlar gönderdi.
Erdoğan'dan 3 önemli mesaj
17 Eylül 2011 / 09:01 Güncelleme: 17 Eylül 2011 / 09:10

Erdoğan, Cameron ve Sarkozy’nin ‘acil’ ziyaretinden 1 gün sonra Libya’da coşkuyla karşılandı. Cuma namazını birlikte kıldığı Libyalılar’a Osmanlı’nın idaremerkezi El Hamra Sarayı’nın yanından hitap etti...

İşte Erdoğan'ın Libya'da yaptığı konuşmasındaki tarihi mesajlar...

1- Kaddafi yandaşlarına: Kardeşlerinizle kucaklaşın. Kan dökmek bize yakışmıyor...

2- Suriye lideri Esed’e: Halkına zulmeden ayakta kalamaz. Halkın iktidarı geliyor...

3- Libya yönetimine: Yer altı zenginlikleri üzerinde hesap yapanlara prim vermeyin...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır’ın ardından geçtiği Tunus’ta temaslarını tamamlayarak Libya’ya geçti. Erdoğan’ı Tunus GeçiciHükümet Başkanı Beci Caid Essebsi Kartaca Havaalanı’ndan resmi törenle uğurladı. Essebsi, Erdoğan’ı uçağınmerdivenlerine kadar yolcu etti.

FRANSIZ SİLAHLARI

Tunus’taki üst düzey karşılamanın benzeri Libya ziyaretinde de gerçekleşti. Trablus’takiMetigaAskeri Havaalanı’na inen Erdoğan için yapılan karşılama törenindeUlusalGeçiş Konseyi (UGK) BaşkanıMustafa Abdulcelil ve Başkan Yardımcısı Mahmut Cibril hazır bulundu.Abdulcelil’in, uçaktan inen Erdoğan’la kucaklaşması gözlerden kaçmadı. Havaalanında Libya yönetiminin yeni güvenlik birimlerinde ilk kez Fransız silahları dikkat çekti. Önceki gün İngiltere Başbakanı Cameron’la Libya’ya sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Sarkozy’nin bu silahları yanında getirip verdiği iddia edildi.

Libyalı temsilcilerle görüşmelerin ardından Trablus’taki Şüheda (Şehitler)Meydanı’nda cuma namazı kılan Erdoğan burada halka hitap etti.KonuşmasınıOsmanlı döneminde idaremerkezi olarak kullanılan ElHamra Sarayı’nın duvarına kurulan platformüzerinden yaptı. Erdoğan’ın konuşmasında üçmesaj dikkat çekti.

KAN DÖKMEK BİZE YAKIŞMIYOR

İlk olarak Kaddafi yanlılarınamesaj veren Erdoğan, Kaddafi’ye bağlı güçlerin kısmen de olsa direnişi sürdürdüğü Sirte ve Bin Velid’e çağrıda bulundu:

“Buradan Sirte’ye sesleniyorum, buradan Bin Velid’e sesleniyorum, buradan Seba’ya sesleniyorum: Gelin, 10 bin civarında kardeşiniz şu anda aç, susuz. Buradaki kardeşlerinizle kucaklaşın. Kan dökmek bize yakışmıyor. Bir olalım, beraber olalım.”

HALKINA ZULMEDENLER AYAKTA KALAMAZ

Erdoğan’ın ikincimesajı halkına yönelik kanlı baskınlarla dünyanın tepkisini çeken Suriye lideri Esed’e oldu. “Suriye’de de halkına zulmedenler ayakta kalamayacaklardır” diyen Erdoğan, “Zira zulümile abad olunmaz.Artık otokrasi dönemleri bitiyor. Totaliter rejimler gidiyor.Artık halkın iktidarı geliyor” vurgusu yaptı.

Son olarak Libyalılar’a seslenen Erdoğan, “Aranıza nifak sokmak isteyen güçlere asla uymayın. Libya- ’nın yer altı zenginlikleri üzerinde hesap yapanlara asla primvermeyin. Libya, Libyalılar’ındır” dedi. SözleriniArapça cümlelerle tamamlayan Erdoğan’ın konuşması zaman zaman sloganlarla kesildi.

SARKOZY VE CAMERON’IN ‘ROL ÇALMA’ ZİYARETİ

Başbakan Erdoğan’ın ziyareti öncesi Libya’ya gelen Fransa CumhurbaşkanıNicolas Sarkozy ile İngiltere BaşbakanıDavid Cameron’un ziyareti ‘rol çalma’ olarak nitelendirildi. Çok ‘acil’ olarak planlandığı belli olan ziyaretin başarılı olmadığı dile getirildi. Bunda iki liderin ziyaretinin güvenlik bahanesiyle son ana kadar gizlenmesi ve burada halka inememelerinin etkili olduğu belirtildi. Sarkozy ve Cameron ‘rol çalma’ ziyaretindeMisrata’ya gidemedi. Bingazi’de ise sadece 30 dakika geçirebildiler.

TÜM DÜNYA TAKİP ETTİ

- Şehitler Meydanı’nın çevresindeki binalara üzerinde Arapça ‘’Sayın Erdoğan bizimle beraber, tek el’’, ‘’Teşekkürler Türkiye, teşekkürler Erdoğan’’ yazılı pankartlar ile Erdoğan’ın dev posteri asıldı.

- Meydana açılan tüm yollar kapatılırken, Türk güvenlik güçleri ile silahlı Libyalı muhalif güç mensupları, meydanın çevresinde sıkı güvenlik önlemleri aldı.

- Libyalılar’ın yanı sıra Libya’da yaşayan Türk vatandaşları da Erdoğan’a sevgi gösterisinde bulundu.

- Libyalılar sık sık Suriye’deki halk ayaklanmasını destekleyici sloganlar attı. Meydanda Türk bayrağı taşıyan Libyalı kadınların çokluğu dikkat çekti.

- Erdoğan’ın Şehitler Meydanı’nda kıldığı namazı ve meydanda yaptığı konuşmayı, farklı ülkelerden çok sayıda gazeteci takip etti.

İtalyanlar’ın astığı Ömer Muhtar’ın ölüm yıl dönümünde Bingazi’de

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Libya ziyareti çok anlamlı bir güne denk getirildi. Erdoğan, Şehitler Meydanı’nda Libya’nın büyük kahramanı Ömer Muhtar’ın ölümünün 80. yıl dönümünde konuştu. Ardından Bingazi’de efsane lider Ömer Muhtar’ın 80. ölüm yıl dönümü törenlerine katıldı.

KÖYLÜLERLE BÜYÜK DİRENİŞ

İtalyanlar’a karşı direnişin öncüsü ve sembolü olan Ömer Muhtar, 1862’de Libya’nın Defne bölgesinin Batnan kasabasında doğdu. 1922’de İtalya’da iktidara gelen Faşistler’in Libya’yı sömürgeleştirme politikasına karşı 1923’te Berka’da yeni bir direniş hareketi başlattı. Cebelü’l-Ahdar’da yaşayan aşiretlerden topladığı gerilla güçleriyle başarılı baskınlar gerçekleştirerek İtalyan kuvvetlerine ağır kayıplar verdirdi.

ÜÇ GÜNDE SUÇLU BULUNDU

Mısır ve Sudan’dan gelen yardımların kesilmesine karşın, Bedevi köylülerin yardımıyla direnişini 1931’e kadar sürdürdü. 11 Eylül 1931’de bir çarpışmada yaralanarak İtalyanlar’a esir düştü. Üç günlük bir yargılamanın sonunda suçlu bulundu ve 16 Eylül 1931’de asılarak idam edildi.

Muhalifler Sirte ve Beni Velid’e girdi

Libya’da Ulusal Geçiş Konseyi’ne bağlı kuvvetlerin Kaddafi’nin doğum yeri olan Sirte’ye girmesinin ardından şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Sirte’deki çatışmalarda 11muhalif asker öldü, 34 kişi yaralandı. El Cezire, Kaddafi askerlerinin de büyük kayba uğradığını duyurdu. Ayrıca kentin yaklaşık 10 kilometre güneyinde yer alan SirteHavaalanı’nın muhalifler tarafından ele geçirildiği ileri sürdü.

‘SAVAŞIR DURUMDALAR’

Ulusal Geçiş Konseyi askeri sözcüsü Abdülrahman Busin, konseye bağlı birliklerin, güney, doğu, batı yönlerinden ve kıyıdan koordineli bir baskı uygulayarak Sirte’ye girdiğini söyledi. Libya’daMuammer Kaddafi güçlerine yönelik NATO hava harekâtının komutan yardımcısı Fransız general Vincent Tesniere ise Kaddafi güçlerinin halen yüzde 15 kadarının savaşır durumda olduğunu bildirdi.

General Tesniere, Kaddafi’nin operasyonel güçlerinin Trablus’tan 400 kilometre güneydeki Sebha’ya ve 360 kilometre doğudaki Sirte Limanı’na kadar olan bölgede yoğunlaştığını belirtti.

Son kaleyi de kuşattılar

Ulusal Geçiş Konseyi’ne bağlı birliklerin, Muammer Kaddafi yanlılarının son kalelerinden Beni Velid kentine de girdikleri bildirildi. Trablus’a 180 kilometre uzaklıktaki Beni Velid, iki haftadır kuşatma altındaydı. Kentte, Kaddafi’ye bağlı yüzlerce askerin bulunduğu belirtiliyor.

Le Monde: Türkiye, Araplara daha cazip geliyor

Fransa’nın saygın gazetelerinden LeMonde’un bugün yayınlanacak başmakalesinde Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve İngiltere Başbakanı Cameron ile Başbakan Erdoğan’ın Libya’ya bir gün arayla yaptıkları ziyaretler yorumlandı. Gazete, Sarkozy’ nin ‘’İçeride Sosyalist Parti’nin başlattığı cumhurbaşkanlığı seçimkampanyasını gölgelemek, dışarıda da Arap ülkelerini ziyaret eden Erdoğan’ın popülaritesinin önüne geçmek için ziyaretin gerçekleştirmiş olabileceği’’ yorumunda bulundu.

Erdoğan’ın, Tunus veMısır’da çok olumlu karşılandığı belirtilen başyazıda, ‘’Erdoğan, yetenekli bir şekilde Arap ülkelerinin demokratikleşme dalgası üzerine hareket etmesini bildi‘’ ifadesi kullanıldı. Libya’ya yönelik uluslararası operasyonun başında çekinceleri olan Erdoğan’ın daha sonra Fransız ve İngiliz liderlerin önderliğini yaptığı koalisyona katılarak, ‘’çok akıllıca hareket ettiği’’ belirtildi. Yazıda, ‘’Erdoğan şimdi çok aktif bir şekilde, ciddi argümanlarıyla, radikal grupların olduğu ülkelerde, hemMüslüman hem de demokrasimodeliyle örnek ülke olabilir’’ denildi. İran’ın Arap ülkelerini korkuttuğu ifade edilen başyazıda, ‘’Türkiye’nin dinamik ekonomisi ve demokrasisiyle, değişimsürecindeki Arap ülkelerine daha cazip geldiği’’ yorumu yapıldı.

Tunus Geçici Başkanı Essebsi ziyareti değerlendirdi:

Türkiye’nin rolü çok önemli

Tunus Geçici Hükümet Başkanı Beci Caid Essebsi, Başbakan Erdoğan’ın ziyaretinin oldukça başarılı geçtiğini söyledi. Gezinin bölgede ve dünyada çok önemli gelişmelerin olduğu dönemde gerçekleştiğine işaret eden Essebsi, ‘’Tunus değişimin öncülüğünü yaptı. Türkiye, bu değişikliklerin olgunlaşmasında çok önemli bir rol oynadı. Bu devamedecek. İşbirliğimiz gelişecek” dedi. Essebsi, ‘’Erdoğan sizin için ne ifade ediyor’’ sorusuna ise şu karşılığı verdi: ‘’Bir arkadaş, kardeş bir ülkenin başbakanı... Halkının refahı için çalışan ve halkının onuruna bağlı biri.’’

Mısır gezisi ülke ekonomilerini hareketlendirdi

40 işadamı Türkiye’ye geliyor

Mısır gezisinin ülke ekonomilerine yansıması sürüyor.Mısır’dan 40 işadamının ticari görüşmeler yapmak
üzere Türkiye’ye geleceği bildirildi. İşadamları 18-20 Eylül tarihlerinde Adana,Mersin ve Gaziantep’te temaslarda
bulunacak, firmalar arası ikili ticari görüşmeler yapılacak. Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı ZuhalMansfield,Mısır’ın,
Türk özel sektörü açısından Afrika’ya ve 300milyonluk Arap pazarına açılan kapı olduğunu söyledi.

Mansfield, Türk işadamlarının önünü açacaklarını dile getirdi. Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) Genel Başkanı Doğan Narin de 2 yıl içindemevcut ticaret hacminin ikiye katlanmasını beklediklerini açıkladı.

Mısır basınında Erdoğan rüzgarı

Tahrir gençliğinden ödül

Başbakan Erdoğan’ın Arap Baharı’nın yaşandığı Kuzey Afrika ülkelerine yaptığı ziyaretleri, Mısır basını ilgiyle takip ediyor. El AhramGazetesi, Erdoğan’ın Tunus’ta söylediği “İsrail Akdeniz’de istediğini yapamaz” sözüne dikkat çekti.Mısır’ın en eski partisi olan Vefd’in yayın organı El Vefd Gazetesi de Tahrir gençliğinin Erdoğan’a ödül vereceğini yazdı. DevrimGençleri Hareketi’nin sembolik töreni dün yapıldı. Bu arada El Şeruk Gazetesi, Erdoğan’ın devrimci gençlere yönelik konuşmalarını birinci sayfadan duyurdu.

İlk müdahaleyi Erdoğan’ın doktorları yaptı

Gazeteci Cömert, kalp krizi geçirdi

Başbakan Erdoğan’ın Afrika gezisine katılan gazetecilerden Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert, kafile Tunus’tan Libya’ya geçmeye hazırlanırken uçakta kalp krizi geçirdi. İlkmüdahalesi Başbakan Erdoğan’ın doktorlarınca yapılan Cömert, Tunus Askeri Hastanesi’ne kaldırıldı. Anjiyo yapılan ve tıkalı kalp damarı balon uygulamasıyla açılan Cömert, gözetim altında tutulurken sağlık durumuyla Erdoğan’ın da yakında ilgilendiği öğrenildi... (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler