YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a tehdide hapis cezası
Erdoğan'a, başbakanlığı döneminde mektup yollayarak hakarette bulunduğu, ölümle ve AK Parti Genel Merkezi ile Başbakanlığı bombalamakla tehdit ederek, Erdoğan'dan 2 milyon lira istediği iddiasıyla yargılanan Hayati Asiltürk, 1 yıl hapse çarptırıldı.
Erdoğan'a tehdide hapis cezası
07 Kasım 2014 / 17:00 Güncelleme: 07 Kasım 2014 / 20:11

Erdoğan'a, başbakanlığı döneminde mektup yollayarak hakarette bulunduğu ve yağmaya teşebbüs ettiği iddiasıyla Asiltürk aleyhine açılan dava sonuçlandı.

Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Asiltürk'ün avukatı Özge Pınar Çölaşan katıldı.

Duruşmada, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinden istenen Sağlık Kurulu Raporu'nun geldiği ve sanığın ruh sağlığının yerinde olduğu belirtildi.

Cumhuriyet Savcısı İsmail Yalçın, esas hakkında mütalaasında sanığın "Yağmaya teşebbüs" suçundan, unsurları oluşturmadığından beraatini, kamu görevlisine görevinden dolayı "hakaret" suçundan ise cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Çölaşan, hakaretten kaynaklı ceza verilmesi halinde Anayasa'nın Düşünce ve Kanaat Hürriyeti ile Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti maddelerinin ihlal edileceğini savundu.

Çölaşan, "işsiz olduğu için mağdur olan ve mektuptan dolayı pişmanlık duyan" Asiltürk'ün, beraatini istedi.

Mahkeme Başkanı Bahattin Özbaş, Asiltürk'ün "Yağmaya teşebbüs" suçundan beraatine karar verildiğini, "hakaret" suçundan ise 1 yıl hapse mahkum edildiğini açıkladı.

Özbaş, sanığın daha önceden kasıtlı bir suçtan mahkumiyetinin olmaması, yargılama süresince gösterdiği tutum ve davranışlardan dolayı cezalarının ertelendiğini belirtti.

-Davanın geçmişi

Gıda mühendisi Asiltürk, 25 Temmuz 2013'te, Başbakanlığa gönderdiği mektupta, işsiz geçirdiği süreler, kendisinden alınan vergiler, ödediği elektrik-su ücretleri, satılan kamu mallarından elde edilen gelirler gibi birçok konuda hesap yaparak Erdoğan'dan alacaklı olduğunu öne sürdü.

Taleplerinin yerine getirilmediği takdirde ya kendisini ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı öldüreceğini belirttiği mektubunda Asiltürk, işsiz geçirdiği süreler, kendisinden alınan vergiler, sinirlerinin bozulması, ödediği elektrik-su ücretleri ve satılan kamu mallarından elde edilen gelirler gibi birçok konuda hesap yaparak, "payına düştüğünü" belirttiği 2 Milyon liranın 1 hafta içinde ödenmemesi durumunda AK Parti Genel Merkezini ve Başbakanlık Merkez Binası'nı patlatacağını ileri sürdü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler