YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a tam destek
Erdoğan'a tam destek
12 Kasım 2012 12:51
Arap ülkelerinin Ankara büyükelçileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Miletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde ''daimi'' ve ''geçici üyelik'' ayrımına karşı olduğu açıklamasına ''tam destek'' verdi.

Sakarya Kültür ve Turizm Konseyi'nin davetlisi olarak Sakarya'da bulunan Arap ülkelerinin büyükelçileri Başbakan Erdoğan'ın BM'nin yapısının değiştirilmesine ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Arap Birliği Türkiye Misyon Başkanı Muhammed El-Fatih Naciri, Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından BM'nin rolünün küçüldüğünü savundu.

BM'nin Irak'ın işgalinden sonra çok yara aldığına dikkati çeken Naciri, ''Onun için BM'nin mutlaka bu konulara eğilmesi gerekir. BM'nin Güvenlik Konseyi'ni tekrar gözden geçirmesi gerekir. Bu kapsamda Sayın Başbakan Erdoğan'ın söylediklerine yüzde 100 katılıyoruz. Beraberce BM'ye gideceğiz ve bunu savunacağız, bu tezin savunucusu olacağız'' diye konuştu.


-Filistin'in Ankara Büyükelçisi Maruf-


Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf da Başbakan Erdoğan'ın Güvenlik Konseyi'ndeki daimi üyeliklerle ilgili açıklamasını birçok ülkenin dile getirdiğini söyledi.

''Güvenlik Konseyi'nde zulüm yaşanıyor'' diyen Maruf, şöyle konuştu:

''Suriye konusunda değil, hatta Filistin meselesinde. 60 senedir Filistin konusunda karar aldırmaya çalışıyoruz. Güvenlik Konseyi'nden ama Amerika'nın vetosu bize engel oluyor. Bugün de Rusya'nın vetosu, Suriye halkının ümitlerini katlediyor. Onun için Güvenlik Konseyi'ndeki sistem halkların beklentilerini ve ümitlerini katlediyor. Onlara zulmediyor. Bu açıdan diyoruz ki, 'Sayın Erdoğan'ın bu talebi dünya halklarının yüzde 90'ının talebine tercüman oluyor.''


-Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Alduveyk-


Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Abdullah El Alduveyk ise BM ve Güvenlik Konseyi'nin çok ciddi şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini anlattı.

2016 yılında ülkesinin BM Güvenlik Konseyi'ne aday olduğunu hatırlatan Alduveyk, ''Dolayısıyla BM ve Güvenlik Konseyi'nin çalaşmalarının farkındayız. BM ve Güvenlik Konseyi, Kuveyt'in Irak işgalinden kurtarılması için birçok çalışmada bulundu. Onlar için minnettarız. Gayet tabi ıslah edilmesi gerekir, bu konuda hem fikiriz. Fakat uluslararası camianın da bu konuda ciddi kararlar vermesi gerektiğini düşünüyoruz'' şeklinde konuştu.


-Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Salaheldin-


Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin da Güvenlik Konseyi meselesinin bir an önce çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Güvenlik Konseyi'nde ''daimi'' ve ''geçici üyelik'' ayrımının kaldırılması konusunda uluslararası camiadan birçok çağrı yapıldığına dikkati çeken Selaheldin, ''Sayın Başbakan'ın BM konusunda ve Güvenlik Konseyi ile ilgili söylediklerine katılıyoruz. Bu konuda birçok çağrılar var. BM ve Güvenlik Konseyi'nin reforme edilmesini Suriye konusu için beklemememiz gerekiyor. Orada çok kanlar dökülüyor'' ifadelerini kullandı. aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler