YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a sürpriz davet
Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, referandumdan evet çıkması üzerine Erdoğan'ı telefonla arayarak tebrik etti. Başbakan Atina'daki İklim Değişikliği ve Çevre Konferansı'na Erdoğanı da davet etti.
Erdoğan'a sürpriz davet
14 Eylül 2010 / 13:04 Güncelleme: 14 Eylül 2010 / 13:12

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı 22 Ekim'de Atina'ya davet etti.

Papandreu, anayasa değişiklikleri için yapılan referandumda büyük farkla 'evet' çıkması üzerine Erdoğan'a telefon ederek tebrik etti. Papanadreu, Akdeniz ülkelerinden liderlerin de katılacağı Atina'daki İklim Değişikliği ve Çevre Konferansı'na Erdoğanı da davet etti.

Atina, referandumdan evet çıkmasının, Türkiye'nin AB perspektifi için gerekli reformların hızlanmasına olumlu etkisi olacağına inanıyor. Atina, anayasa değişikliklerinin kabul edilmesiyle, Erdoğan'ın Kıbrıs ve Türk-Yunan ilişkilerinde elini rahatlatacağı değerlendirmesinde de bulunuyor.

Erdoğan'ın Atina'daki konferansa katılması durumunda, iki liderin yapacakları görüşmede bütün bu konuların gündeme gelebileceği belirtiliyor.

DRUÇAS: EVET, REFORMLARA EN GÜÇLÜ DESTEK

Yunan hükümetinin referandumdan çıkan sonuca ilişkin en özlü değerlendirmeyi ise çiçeği burnunda Dışişleri Bakanı Dimitris Druças yaptı. Brüksel'den yaptığı değerlendirmede Druças, "Türkiye halkı çok net bir tercihte bulundu. Başbakan Erdoğan ve hükümetinin ortaya koyduğu reformları desteklediğini güçlü bir mesajla dile getirdi." ifadelerini kullandı.

Yunanistan'ın Türkiye'nin AB sürecine tam destek verdiğini yineleyen Druças, AB'nin Ankara'ya güçlü bir destek mesajı göndermesi çağrısında bulundu. Druças, şunları söyledi: "AB, Türkiye'nin AB'ye ve üye ülkelerine karşı sorumluluklarını yerine getirmesi durumunda, tam üyelik perspektifi hedefine ilişkin yeni ve bunu garanti eden kesin bir mesaj göndermesi gerekir."
Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler