YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a suikastın şok detayları
3. Ergenekon iddianamesinin ek klasörlerinde suikast planlarının detayla yer alıyor.
Erdoğan'a suikastın şok detayları
21 Ağustos 2009 / 10:33 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Üçüncü Ergenekon iddianamesinin dayanağı, yani delil klasörleri sanık avukatlarına dün verildi. Klasörlerdeki en dikkat çekici bölümler ise suikast planlarının ayrıntıları.


Tutuklu sanık Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde aramalar yapılmış silahlarla birlikte bazı belgeler bulunduğu iddia edilmişti. Sözkonusu belgeler delil klasörlerinde yerini aldı.

Başbakan LAW ile vurulacaktı

Bu belgelerden en dikkat çekici olanı Başbakan Erdoğan'a yönelik suikast planı. Planda Başbakanlık Konutu ve çevresi haritalar üzerine işaretlemeler yapılarak gösteriliyor. Dönmez'in ajandasının bazı sayfalarında Başbakanlık Konutu'nun çevresindeki yürüyüş yolları krokiler çizilerek gösteriliyor.

Bu notlarda Zir vadisinde kazılar yapılarak silahların bulunduğu noktanın krokisi yer alıyor. Sözkonusu belgeler Başbakanlık Konutu'na Law silahıyla saldırı düzenlenme planının en önemli delili olarak gösteriliyor. İbrahim Şahin'e ait belgelerde Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Kazım Genç ve Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan'a yönelik suikast planlarının ayrıntıları var.

Balkız için ‘6. Eylemin İcrası'

Bazı belgeler eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin tarafından oluşturulduğu iddia edilen suikast timinin hangi eylemleri gerçekleştireceğini gösteriyor. Şahin'in evinde ele geçirilen belgelere göre S-1 adı verilen suikast timi özel harekat polisleri ve teğmenlerden oluşuyor.

Hazırlanan planlarının en ayrıntılısı Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Balkız'a yönelik olanı. "6. Eylemin icrası" başlıklı planda Balkız'ın evinin bulunduğu sokağın fotoğrafları ve krokisi, hedef alınacak binanın fotoğrafları, eylemin hangi saatte yapılacağına kadar ayrıntılar yer alıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler