YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a suikastı önleyen pilot 15 Temmuz gecesini anlattı
15 Temmuz gecesi kahramanlarından biri Yarbay Bahattin Akgül. O gece Erdoğan'a suikast düzenlemek için kalkacak helikopteri bozarak kalkışını engelledi. Kahraman yarbay o geceye dair bütün detayları anlattı.
Erdoğan'a suikastı önleyen pilot 15 Temmuz gecesini anlattı
08 Ağustos 2016 / 20:12 Güncelleme: 09 Ağustos 2016 / 07:09

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele operasyona gitmek için Çiğli 2. Ana Jet Üssü'nde hazırlık yapan bazı subayların aralarındaki konuşmada, "Yarın ya kahraman olacağız ya da vatan haini" diye konuştukları ortaya çıktı.

Kara Pilot Yarbay Bahattin Akgül, bu sözler üzerine durumdan şüphelendiğini ve helikopterini bozduğunu, havalanmayınca operasyonun gecikmesini, ekibin eksik kalmasını sağladığını söyledi.

Darbe girişimi gecesi, "terör örgütü elebaşılarından birine yönelik operasyon" için hazırlık talimatı alan, Marmaris'e gidileceğini anlayınca helikopterini bozarak havalanmasını engelleyen Kara Pilot Yarbay Bahattin Akgül, o gece yaşananları anlattı.

Akgül, Gaziemir'deki Kara Havacılık Okulunda sabah başladığı mesaide günlük uçuşların ardından bağlı bulundukları alayın komutanı Kara Pilot Albay Murat Dağlı'nın 22.00'de yeni bir görev için hazır olmaları talimatını verdiğini belirtti. Akgül, görevin gizli olması nedeniyle bir bilgi edinemediklerini ve tatbikat ya da göreve yeni başlayan alay komutanının testine tabi olacakları düşüncesiyle birlikte beklediklerini söyledi.

Talimatın 21.45'te gelmesinin ardından helikopterin başına geçtiğini ifade eden Akgül, helikopterde kontrolleri yaparken Albay Murat Dağlı'ya görevin içeriğini yeniden sorduğunu fakat bir cevap alamadığını, bunun üzerine yazılı emirle de kendilerine verilen şekilde 3 helikopter lider Albay Dağlı'yı takip ederek, belli bir frekans üzerinden haberleşme ve kapalı radarla Çiğli 2. Ana Jet Üssü'ne indiklerini aktardı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler