YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a suikast planlarının Külliye'de yapıldığı ortaya çıktı
Darbeci suikastçi Piyade Yarbay Emin Güven'in verdiği ifadeye göre, Erdoğan'a suikast planlarının Külliye'de yapıldığı ortaya çıktı
Erdoğan'a suikast planlarının Külliye'de yapıldığı ortaya çıktı
28 Temmuz 2016 / 00:35 Güncelleme: 28 Temmuz 2016 / 00:37

FETÖ/PDY 15 Temmuz darbe girişiminde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik düzenlenecek suikastın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde planlandığı ortaya çıktı.

Darbeci, Piyade Yarbay Emin Güven ifadesinde, "Erdoğan'ın Başyaveri Ali Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanı ve Kurmay Albay Fırat Alakuş plana son şeklini verdi" dedi.

Güven, "15 Temmuz saat 15.30 sularında Muhafız Alayı'na ulaştık. Muhafız Alay Komutanı ve Cumhurbaşkanı Başyaveri Ali Yazıcı sivildi. Masanın üzerinde otel ya da tatil köyü olabileceğini değerlendirdiğim üzerinde 'Marmaris' yazılı olan coğrafi analiz sistemi uydu görüntüleri ve planlar vardı. Cumhurbaşkanı'nın yeri öğrenilecek ve bir ekip gidip Cumhurbaşkanı'nı alacaktı. Ama tam yerini bilmiyorlardı. Cumhurbaşkanı'nın olması muhtemel yerler haritada işaretlenmişti. Yaver Ali Yazıcı'nın görevi Marmaris'e giderek Cumhurbaşkanı'nın yerini tespit etmek ve koordinatlarını Kurmay Albay Fırat Alakuş'a bildirmekti" dedi.

Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli Piyade Yarbay Emin Güven'in ifadesine göre, suikastın başarıya ulaşması için iki ayrı plan hazırlandı.

ERDOĞAN'IN YERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN 2 AYRI PLAN

Yarbay Emin Güven ifadesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerini öğrenmek için iki ayrı plan yapıldığını söyleyerek, "Cumhurbaşkanı Başyaveri Ali Yazıcı, 'Ben Cumhurbaşkanı'nın yanına gider yerini öğrenirim. Benden şüphelenmezler' dedi. Ali Yazıcı 'Eğer yerini öğrenmekte sıkıntı yaşarsam, Cumhurbaşkanı'nı arar, Genelkurmay Başkanı'nın beni aradığını, içinde paralel yapıyla ilgili çok önemli bilgilerin bulunduğu bir zarfın size ulaştırılmasını istediğini söylerim.

Bu bahane ile Cumhurbaşkanı'nın yerini tespit edebiliriz' ifadesini kullandı. Bu amaçla boş zarf bile hazırlamıştı. Cumhurbaşkanı'nı Fırat Alakuş'un ekibi veya akademiden gelen bir ekip alacaktı" ifadelerini kullandı.

Başyaver Ali Yazıcı ifadesinde, Marmaris'e ulaştıklarında darbeden haberdar olduğunu, Cumhurbaşkanı ve Genel Sekretere ulaşamayınca da karışıklık nedeniyle İzmir Çiğli Askeri Üssü'ne gittiklerini söyledi. Yazıcı'nın yanındaki Yarbay Emin Güven ise karışıklık nedeniyle değil, "Darbe başarısız olunca İzmir'e gittik" dedi.

"ÇİĞLİ'YE GİDİN İŞLER KARIŞTI"

Yarbay Güven yaşananları ifadesinde şöyle anlattı:

"Yolda Ali Yazıcı, telefonda Cumhurbaşkanlığı'ndan olduğunu düşündüğüm kişilerle konuşuyordu. Konuşmalarda 'Antalya'da maç yapılacak, maça bakmaya gidiyorum' diyordu. Bunu, asıl faaliyeti maskelemek için söylediğini düşünüyorum. Ali Yazıcı'yı arayan kişi 'Çiğli'ye gidin işler karıştı' dedi."

Yarbay Emin Güven bu ifadelerin ardından çıkarıldığı Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

HABERTÜRK

herşeyin koptuğu an
 // Kerem Zengin
Anlamadığımızı zannettiniz.

Cumhurbaşkanımız bir külliye yemeğinde

-kulliyedede parelel olduğunu söylemişti. onların külliyeyi terk etmesini ilan etmişti.

olay oralara dayanıyor esasında......
28 Temmuz 2016 Perşembe 13:42
dıştan gelene değil, içi köntröl için ö pröjektörler.
 // hursit dilaver
keh..keh.. hayatımız ötellerde geçtiği için şunu öğrendim. geniş ötel arazılerinin köşelerine pröjektörler könr. bu köşelerde guvenlik klubeleri vardır falan. ama ö pröjektörler her ötelde içe dönuktur. yani içerden persönelin kaçmasına ya da dışarı çıkacak muşterileri gözlemeye mahsustur.yani dışardan hırsızlık için ya da kaçak girip yemek yemek, havuza girmek için gelenleri görup yakalamak için değildir.guvenlik mudurleri de emekli askerdir. yani aynı ulkemiz gibi. her şey iç duşmana karşı....
28 Temmuz 2016 Perşembe 11:48
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler