YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a suikast haberi çıkardılar
Emniyet İstihbarat Daire eski Başkanı Sabri Uzun, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'e suikast haberi yapıldığını ve kendisinin Hürriyet Gazetesi tarafından arandığını anlattı.
Erdoğan'a suikast haberi çıkardılar
14 Ocak 2015 / 08:30 Güncelleme: 14 Ocak 2015 / 09:54

Dün akşam Kanal A'da yayınlanan Türkiye'nin Seçimi programına konuk olan Emniyet İstihbarat Daire eski Başkanı Sabri Uzun, Gülen Hareketi, Baykal komplosu ve daha birçok olayı ele aldığı "İn" isimli kitabında Gülen Hareketi'nden bahsettiği bir kısımda şu cümlelere yer verdi;

" Bunlar Başbakana (Recep Tayyip Erdoğan) suikast yapılacak haberini çıkarttılar. Daha sonra 2003-2004 yıllarında Genelkurmay Başkanı'na suikast yapacaklar haberi çıkardılar. Sonra 2010-2011 yıllarından birinde bir dergide bu konuyu haber yapmaya kalktılar. Bana soy ismi Ekşi olan bir muhabir bana telefon açtı. "Abi dedi siz bu haberi biliyor musunuz? Bende dedim ki koçum sana bu haberi kim verdiyse senin üzerinden TSK'yı vurmaya çalışıyor. Sen şu ortadan çekil de seni yönlendiren kişiler beni arasın" dedim. Kitabında kendisini arayan gazetecinin numarasını Önder Aytaç'tan aldığını ve Aytaç'ın "Sizi Hürriyet Ankara Bürosundan bir arkadaş arayacak" dediğini belirten Sabri Uzun, kendisini arayan kişinin kim olduğunu bilmediğini belirtti.

Sabri Uzun'un bu açıklamasına, Gazeteci Oktay Ekşi'nin oğlu olduğu öğrenilen Özgür Ekşi canlı yayında telefonla bağlanarak cevap verdi. Özgür Ekşi Fatin Dağıstanlı'nın Sabri Bey ile telefonda görüştünüz mü sorusuna şöyle cevap verdi:

"Şeytanla bile görüşürüm"

"Ben size çok net bir cevap vereyim. Sabri Bey yanlış anlamasın bir gazeteci olarak, kategorik olarak şeytanla bile görüşürüm. Sabri Bey'in kendisi ile ilgili alakalı değil bu cümle. Ancak kendisi ile hiçbir şekilde görüştüğümü hatırlamıyorum. Kesinlikle hatırlamıyorum."

Özgür Ekşi Sabri Uzun'un, "Telefon numaramı Önder Aytaç'tan aldın mı?" sorusu üzerine şu cevabı verdi:

"Bakın dediğim gibi ben Önder Bey ile tanışırım. Ama böyle bir konuşmayı hatırlamıyorum. Ben Hürriyet Gazetesi'nde 2005 yılından 2012 yılına kadar çalıştım" dedi.  

Özgür Ekşi'nin bu cevabı üzerine Fatin Dağıstanlı Sabri Uzun'un kitabında olayı anlattığı kısmı okudu ve Özgür Ekşi'ye 'Sizden başka bu dönemde Hürriyet Ankara Bürosu'nda soyadı Ekşi olan bir gazeteci yok' dedi. Özgür Ekşi Fatin Dağıstanlı'nın bu sorusuna şöyle karşılık verdi:

"Sabri Bey ile görüştüğümü hatırlamıyorum"

"Ben de size şunu sorayım. Hiç kimse benim adıma arayıp soyadının Ekşi olduğunu söylemiş olamaz mı?" dedi. Fatin Dağıstanlı'nın "Olabilir" cevabı üzerine Özgür Ekşi, " Soru bu kadar basit" dedi. Ekşi, "Önder Aytaç'ı tanırım bir şekilde bir yanlış anlaşılma olmuş olabilir ama ben Sabri Bey ile görüştüğümü hatırlamıyorum" dedi.

Sabri Uzun Ekşi'nin bu cevabı üzerine "Bana telefon açan soy ismi Ekşi olan kişiye "Delikanlı sana bu haberi kim verdiyse senin üzerinden TSK'yı vurmaya çalışıyor. Sen şu ortadan çekil de seni yönlendiren kişiler beni arasın dedim. Size böyle bir laf söylendi mi? Böyle bir şey hatırlıyor musunuz?" dedi.

"TSK'nın vurulması için piyon olmam"

Özgür Ekşi ise bunun üzerine, "Efendim size çok net bir şey söyleyeyim. TSK Türkiye'nin en güzide kurumlarından biridir. Kimsenin ona vurması için piyon olamam ben. Böyle bir şey bana söylenmiş olsaydı hakaret kabul ederdim ve unutamazdım" dedi.

Özgür Ekşi'nin bu açıklamaları üzerine Fatin Dağıstanlı Ekşi'ye, "Hatırlamama hakkınızı kullandınız teşekkür ederiz" dedi.

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler