YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a 'siyonizm' tepkisi büyüyor
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyonizm hakkındaki ifadelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.
Erdoğan'a 'siyonizm' tepkisi büyüyor
11 Mart 2013 / 19:20 Güncelleme: 11 Mart 2013 / 19:23

Bugün gerçekleştirilen AB Dışişleri Bakanları Zirvesi sonrası basının sorularını yanıtlayan AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Viyana'da 'siyonizm'i insanlığa karşı işlenmiş suçlar kapsamında saymasını nasıl değerlendirdiği soruldu. Ashton, Erdoğan'ın tam olarak ne söylediğini bilmediğini, ancak medyada yer alan yayınlardan takip ettiği kadarı ile ifadelerinin 'kabul edilemez' olduğunu açıkladı. Ashton, "Bu tür ifadeler ne şimdi ne de daha sonra AB tarafından kabul edilebilir görüşler değildir" dedi.

14-15 Mart'ta Brüksel'de gerçekleşecek olan AB Devlet Liderleri Zirvesi öncesi düzenlenen Dışişleri Bakanları Zirvesi'nde Suriye'den Rusya'ya önemli gündem maddeleri görüşüldü. Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi'nin de katıldığı toplantıda Suriye ana gündemi oluşturdu.

Zirve sonrası basın toplantısında konuşan AB Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İbrahimi ile Suriye konusunda politik çözümden başka yol olmadığı konusunda hem fikir olduklarını dile getirdi ve şunları söyledi:

"Suriye'de politik çözüme inanıyoruz ve biliyorsunuz biz aynı zamanda Suriye'deki muhalifler için ambargoyu esnetmek ve onlara ölümcül olmayan araç-gereçleri verme konusunda da üye ülkeleri serbest bırakmak gibi çeşitli desteği veriyoruz. Finansal desteğimiz de bugün toplamda 500 milyon Euro'yu bumuştur. Sayın İbrahimi Suriye konusunda büyük efor sarfetmektedir ve biz de AB olarak onun devamlı yanında olacağız. Suriye'ye insani yardımları geçirebilmemiz çok önemli ve bunu da en iyi şekilde nasıl yapabileceğimizi tartışmaya devam ediyoruz. Bunun için muhalif koalisyonla da görüşmelerimizi sürdürüyoruz."

Rusya ile stratejik ilişkiler konusunda da uzun ve detaylı görüşmeler yaptıklarını anlatan Ashton, Rusya'daki iç durum, dışilişkiler ve ikili ilişkiler düzeyinde pek çok konuyu konuştuklarını ifade etti. İran'ın nükleer programı meselesi başta olmak üzere pek çok uluslararası konuda Rusya ile ortak hareket edildiğini aktaran Ashton şöyle devam etti:
"Ortadoğu barış süreci, Afganistan, terörle mücadele gibi pek çok konuda çıkarlarımız ortak ancak özellikle Suriye ve Güney Kafkasya ve Moldova'daki meselelerle ilgili Rusya'dan daha fazla adım atmasını bekliyoruz."

Bunlarla birlikte Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları insan hakları ihlalleri nedeniyle İran'a uyguladığı yaptırımları bir yıl daha uzatma kararı aldı. İhlallerde sorumluluğu bulunan 9 İranlı yetkili daha kara listeye dahil edildi ve liste böylelikle 87 kişiye ulaşmış oldu.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler