YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a sınırsız destek
Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani, akan kanın durması için ellerinden geleni yapacaklarını, Başbakan Tayyip Erdoğan'a destek olacaklarını söyledi.
Erdoğan'a sınırsız destek
30 Eylül 2012 / 18:01 Güncelleme: 30 Eylül 2012 / 18:15

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani, ''Sayın Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum ki Diyarbakır'a gittiği zaman orada yaptığı konuşmayla Kürt sorununun gerçekten çözüleceğini dile getirdi, daha sonra aynı duyguyla Erbil'i ziyaret etti. Bu politikaya karşılık tüm Kürtlerin bu süreci desteklemesi gerektiğine inanıyorum'' dedi.

Barzani, AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi'nde yaptığı konuşmada, kongreye davet ettikleri için başta AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere parti yetkililerine teşekkür etti.

AK Parti iktidarıyla Türkiye'nin adım adım daha ileriye, daha aydınlık bir geleceğe yol alarak yükseldiğini ifade eden Barzani, Türkiye'nin hem bölgesinde hem de uluslararası düzeyde üstlendiği rolle öne çıktığını söyledi.

Türkiye ve Irak'ın da içinde bulunduğu bölgenin önemli sorunları olduğuna işaret eden Barzani, bu sorunların çözümsüz olmadığını, gerçek çözüm iradesi ortaya konulduğunda bu sorunların çözülebileceğini belirtti.

Barzani, şöyle devam etti:

''Bizim için gerçekten çok büyük bir acıdır, herhangi bir gencin, Türk ya da Kürt, bir başkasının hayatını kaybetmesi bizi gerçekten acıtıyor. Bu bölgede yaşayan halklar olarak birbirimize el uzatmalıyız, gerçekten çok yazıktır birbirimizin kanını dökecek duruma geliyorsak. Partinizin ve Sayın liderinizin politikasını gerçekten önü açık ve doğru yolda olduğunu görüyoruz. Burada özellikle Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkür ediyorum ki Diyarbakır'a gittiği zaman orada yaptığı konuşmayla Kürt sorununun gerçekten çözüleceğini dile getirdi, daha sonra aynı duyguyla Erbil'i ziyaret etti. Bu politikaya karşılık tüm Kürtlerin bu süreci desteklemesi gerektiğine inanıyorum. Hiçbir sorun şiddetle çözülemez, bunu görmek gerekiyor. Bir devletin gücü gerçekten ne kadar silaha, savaş gücüne sahip olduğuyla ölçülmez, tam tersine kendi halkına nasıl bir hizmet sunduğu, yol açtığıyla ilgilidir. Sayın Erdoğan, böyle bir yol göstermiş, böyle bir cesarette bulunmuştur.''


-''Sayın Erdoğan'a yardımcı olmaya hazırız''-


Barzani, bölgede akan kanın son bulması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, ''Kan dökülmesinin son bulması için elimizden gelen ne varsa Sayın Erdoğan'a yardımcı olmaya hazırız, inşallah bu konuda her ne lazımsa yapılacaktır ve biz yapmaya hazırız. Barışın birbirini doğru anlamanın tek yol olduğunu düşünüyoruz,herhangi bir sorunu çözme noktasında'' diye konuştu.

Türkiye ve Irak ilişkilerinin kalıcı ve sürekli olmasını ümit ettiğini dile getiren Barzani, ''Tam bu çerçevede çok memnunuz ki Türkiye ile Kürdistan bölgesindeki ilişkiler önemli düzeye ulaşmıştır. Türkiye ile Irak arasındaki ticari ilişkiler 12 milyar dolar civarındadır'' dedi.

Ortadoğu'da önemli değişimler yaşandığına işaret eden Barzani, ''Kendi özgürlükleri için mücadele veren güçleri bütün kalbimizle destekliyoruz. Suriye halkının özgürlük mücadelesini canı gönülden destekliyoruz. Ümit ediyoruz ki bir an önce Suriye halkının kendi kaderini tayin etme konusunda önü açılacaktır. Suriye halkına kucak açan Türkiye'yi takdir ediyoruz, aynı şekilde zamanında yaşadığımız aynı trajedi de bize de kucak açmıştınız'' diye konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler