YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Erdoğan'a simit göndereceğim"
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, asgari ücrete yapılan zammın günde 2 simit anlamına geldiğini savunarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ''zammın aynen iadesi için'' kargoyla simit göndereceğini söyledi.
"Erdoğan'a simit göndereceğim"
30 Aralık 2009 / 13:29 Güncelleme: 30 Aralık 2009 / 13:34

Asgari ücrete yapılan zammı diline dolayan Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, marketlerde ilaç satılabileceğine yönelik sözlerini de eleştirdi.

Erdoğan'ın tüyü bitmemiş yetimin hakkından bahsederken, ilaç kartellerine, milletin cebinden para aktarmak için reçetesiz şekilde marketlerde ilaç satılmasının önünün açıldığını iddia eden Vural, ''Tayyip Erdoğan, bizim cebimize el atıyor, cebimizden parayı alıp, ilaç kartellerine götürüyor. Sayın Erdoğan'a soruyorum; marketlerde ilaç satmak isteyen, ilaç zinciri marketler kurmak isteyen tanıdığın, bir yakının var mı? Bunlarla onları görüştün mü görüşmedin mi?'' diye konuştu.

''İlaç indirimi'' yapıyoruz diyerek, eczanelerin batırılmak istendiğini ileri süren Vural, Hükümetin, küçük işletmecileri ortadan kaldırarak, tekelci sermayeye ilaç piyasasını teslim ettiğini savundu.

Vural,''Bunlarda millet diye bir kavram yok. Varsa yoksa para, para... Para diyerek, milletin cebinden alıp, yabancılara peşkeş çekmek için elle taklayı atıyorlar'' dedi.
        
''HUDUT SAHİLLER SAĞLIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE ARAŞTIRABİLİRSİNİZ''

         
MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş da Erdoğan'ın, tehdit ve gözdağıyla eczacıları dize getirmek istediğini, devletin, demokratik görüşme kültürü yerine, şantaj ve tehdit yöntemine başvurduğunu savundu.

Erdoğan'ın kendisine örnek seçtiği ABD'nin nüfusunun yüzde 45'inin sosyal güvencesinin bulunmadığını ifade eden Durmuş, ilaç bağımlılığının ve ilaçtan zehirlenmelerin had safhada olduğunu belirtti.

Durmuş, Hükümetin Ocak ayında domuz gribi salgınının biteceğini bildiği halde 500 tane yoğun bakım monitörü, yüzlerce anestezi cihazı için ilansız ihaleye çıktığını, 31 Aralık 2009'da teslim alacakken, Şubat 2010'a bıraktığını ileri sürdü. Durmuş, İhale Kurumunun, şikayet üzerine ihaleyi iptal ettiğini anlatarak, ''İkinci ihalede 1 milyon 100 bin lira yolsuzluk yapılarak; ilk teklifle 11 milyon 892 bin  lira teklif alınmışken, ikinci ihale 12 milyon 966 bin liraya bağlanıyor. Halkın sağlığından kesilen paraların kimlere peşkeş çekildiği, kimlerin bu yolsuzluğu yaptığını Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünde araştırabilirsiniz'' diye konuştu.
        
''RAHMETLİNİN KEMİKLERİ SIZLAMIŞTIR''

MHP Grup Başkanvekili Vural, Başbakan Erdoğan'ın, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneğince ''Turgut Özal Dünya Barışına Katkı Ödülü'' verilmesini de eleştirdi.

Erdoğan'ın 5 Ocak 1991'de Hamburg'da Özal'a yönelik sözlerinden alıntılar yapan, bilgisayar ortamında da bu görüntüleri gösteren Vural, ''This is Recep Tayyip Erdoğan...'' dedi. Vural, gazetecilere, Erdoğan'ın eleştirilerinin yer aldığı konuşmaların CD'leri de dağıttı. CD'yi ödül verenlere de göndereceğini kaydeden Vural, ''Bu sözleri söyleyen birisine Turgut Özal ödülü verildiği için rahmetlinin kemikleri de sızlamıştır'' dedi.

Vural, Erdoğan'ın, ödül töreninde Özal'ı övdüğünü, daha önce ise Özal'a yönelik ''Bu millete baba değilsin. Baba değiller, bunlar uşak. Neyin uşağı Batı'nın uşağı, Amerikan'ın uşağı...'' gibi eleştiriler yönelttiğini ileri sürdü.

''Bu ne biçim siyasettir, ne biçim yalakalıktır, ne biçim istismardır'' diyen Vural, yalan ve aldatmayla siyasetin ancak bu kadar olabileceğinisöyledi.
        
SİMİTİ BEŞE BÖLDÜ

         
MHP Grup Başkanvekili Vural, basın toplantısında dün açıklanan asgari ücrete ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Toplantının bu bölümüne, Asgari Ücretliler Derneği Başkanı Kazım Çorap da beraberinde getirdiği simitlerle katıldı.

Vural, 546 lira olan asgari ücretin, 31 lira zamlanarak, 577 liraya çıkarıldığını anımsatarak, 31 liralık zammın günde 2 simit anlamına geldiğini belirtti.

5 kişilik bir aileye günde 1 simit düştüğünü ifade eden Vural, elindeki simidi 5 parçaya böldü. ''Bu senin vicdanına yetiyor mu?'' diye soran Vural, ''Türkiye soyuluyor, soyulan benim asgari ücretlim, emeklim, memurum. Soyanlar, dışarıda taşeronları, ortakları, paydaşları bu zemini hazırlıyorlar.Başbakan Erdoğan'a, Asgari Ücretliler Derneği olarak, verilen zammın aynen iadesi için bunu (simidi) göndereceğiz, aynen iade ediyoruz. 1991'de Özal'ı eleştiren adama, Turgut Özal ödülü verilir de asgari ücretliye günde 2 simit vermiş, büyük kadirşinaslık göstermiş adama 2 simit ödülü verilmez mi? Bu da bizim simit ödülümüz'' diye konuştu.

Asgari Ücretliler Derneği Başkanı Çorap da  yoksulun yanında yer almanın, sadece Ramazan aylarında yoksul evlerde iftar açmakla olmadığını belirterek, Başbakan Erdoğan'ın, bir komisyon kurdurarak, asgari ücretlinin durumunu araştırmasını istedi. Çorap, hayatında bir kez sinemaya, tiyatroya giden, yeni kıyafet alan bir asgari ücretli olup olmadığını sorarak, ''Asgari ücretli kredi kartıyla ev, araba mı almış, tatile mi gitmiş, Bu devir, ekmek bulamazsan pasta ye değil, aç kal devri'' dedi.

Türk-İş yönetimine de seslenen Çorap, Türk-İş'in, TEKEL işçilerini koruduğu gibi kendilerini de korumasını ve üvey evlat muamelesi göstermemesini istedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler