YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a o şiirle jest yaptılar
Erdoğan'a o şiirle jest yaptılar
18 Kasım 2014 23:30
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde okuduğu ve ceza almasına sebep olan Ziya Gökalp'e ait şiir, Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından hep bir ağızdan okundu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ankara'da yapımı tamamlanan 155 eğitim tesisinin toplu açılış töreni Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını gerçekleştirecekleri okulların hayırlı olması temennisinde bulundu.

Ankara genelinde 155 adet eğitim tesisinin resmi olarak hizmete açtıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2011 yılından bugüne kadar Ankara'nın tüm ilçelerinde, çoğunluğu okul olmak üzere 155 adet eğitim tesisinin tamamlandığını sözlerine ekledi.

Öğrencilerden Erdoğan'a jest

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması sık sık atılan sloganlarla kesildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde okuduğu ve ceza almasına sebep olan Ziya Gökalp şiiri öğrenciler tarafından hep bir ağızdan okundu.

"Bu ızdırabı, o süreci yaşamış bir baba olarak çok iyi bilirim"

"Biz bir kırılma noktası yaşadık. O günler gerçekten çok acıydı. Rabbimden niyazım odur ki bir daha o günleri inşallah bu güzel vatanımızda görmeyeceğiz" diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"28 Şubat sürecinde bildiğiniz gibi imam hatip liselerinin orta kısımları kapatıldı, lise kısımlarınada kat sayı engeli getirildi. Bu ızdırabı, o süreci yaşamış bir baba olarak çok iyi bilirim. Ama bu ızdırabı yaşamamış, o sıkıntıları çekmemiş olanlar, bunu anlamaz.

Türkiye genelinde meslek liselerinin, imam hatip okullarının öğrenci sayıları çok hızlı bir şekilde düştü. Başbakanlığımız esnasında imam hatip okullarına uygulanan bu haksızlığı, eşitsizliği, adaletsizliği hamdolsun biz ortadan kaldırdık.

Hem katsayı adaletsizliğine son verdik, hem de 4+4+4 kod numarası '444' bu sisteme geçerek imam hatip okullarının önündeki o büyük engeli kaldırdık. En son hükümetimiz orta öğretim kurumlarında başörtüsü yasağını kaldırmak gibi son derece isabetli bir adım attı.

O zulümde artık sona ermiş oldu. İmam hatip okullarının da kilitleri tek tek söküp attık. İmam hatip okullarına giden yollardaki engelleri tek tek kaldırdık. 2002-2003 o öğretim yılında Türkiye genelinde 440 imam lisesinde 64 bin 500 öğrenci eğitim-öğretim alıyordu.

Şuanda rakam orta ve lise kısmıyla 2 bin 638 okulda 983 bin öğrenci eğitim-öğretim alıyor. Öğrenci sayısı 15 kattan fazla arttı."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler