YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a 'Mübarek' uyarısı
İkinci Ergenekon davasını izleyen CHP'li Süheyl Batum, hükümeti hedef alan açıklamalar yaptı. Uluslararası güçlerin Erdoğan'a talimat verdiğini söyleyen Batum, Mısır'ın devrik lideri Mübarek'in durumundan ders çıkarması tavsiyesinde bulundu
Erdoğan'a 'Mübarek' uyarısı
12 Ağustos 2011 / 16:46 Güncelleme: 12 Ağustos 2011 / 16:58

İkinci ''Ergenekon'' davasını izleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, ''Bu dava, uluslararası güçler Tayyip Erdoğan'a talimat verene kadar devam edecek ama tutukluluk devam etmemeli. Ortada bunu sağlayan hiçbir düzenleme yok'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen davanın duruşmasını izleyen Batum, duruşma çıkışı basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hükümeti eleştirerek davaların süreceğini söyledi.

Batum, ''Oyun sürerken Tayyip Erdoğan yüzde 50 oy almış olabilir ama Mısır'daki hükümet 2005 seçimlerinde yüzde 88,6 oy aldı. Oy veren insanların hepsi kötü müydü  O insanların hepsi Mübarek'in diktatör olduğunu bilmiyor muydu, o insanların hepsi Mübarek'in 5 sene sonra kafes içerisinde yargılanacağını biliyorlar mıydı  Tayyip Erdoğan da bu oyunu oynarken sonunda ne olabileceğini düşünmek zorunda'' şeklinde konuştu.

Batum, ''Ergenekon'' davasını Hitler'in iktidara gelmek için kullandığı ''Reichstag Yangını'' davasına benzeterek, şöyle devam etti:

''Şu komediyi, 4 sene sonra sorulan soruları görüyorsunuz. Bunun sorumluları da ortada, yapanlar da ortada. Bu dava, uluslararası güçler Tayyip Erdoğan'a talimat verene kadar devam edecek ama tutukluluk devam etmemeli. Ortada bunu sağlayan hiçbir düzenleme yok.''

SURİYE'DEKİ DURUM

Bir gazetecinin ''Suriye'deki son durumu nasıl değerlendiriyorsunuz '' diye sorduğu Batum, Suriye'deki olayların çok açık ve net olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Bundan 2 sene önce Suriye ile 'Komşularımızla sıfır sorun' diyerek Bakanlar Kurulu toplantısı yapmadık mı  Vizeleri kaldırmadık mı  O zaman bu (Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad) diktatör değil miydi  O zaman aynı şeyler yok muydu  Bugün Amerika buradaki çıkarları için bunu zorunlu gördüğünden Tayyip Erdoğan'a her zaman olduğu gibi talimat verdi. Talimata da Tayyip Erdoğan uydu. Uymak zorunda. Libya'da barış ödülü alan Tayyip Erdoğan değil miydi  6 ay sonra orayı bombalamanın gerekli olduğunu söyledi.''

''ŞURADAKİ OYUN HERKESİN GÖZÜNÜN ÖNÜNDE''

Türkiye'de olanların da bu bölgede yaratılmak istenen bir planın devamı olduğunu iddia eden Batum, şunları kaydetti:

''Burada küresel güçlerin ayaklarını koyacakları ciddi bir taban oluşturma, kendilerine bağlı bir yönetim oluşturma amacı var. Ben Türkiye'nin çok önemli bir ülke olduğunu düşünen bir insandım. Hala düşünüyorum. Halkının komşularıyla barış içerisinde geçinmek isteyen bir halk olduğunu düşünüyorum. Başka cumhuriyetler gibi Amerika'nın ne isterse yapacağını düşünmüyordum. Fakat 4 senelik bu uğraştan sonra Türkiye'yi de buraya getirdiler. Buraya gelmenin en önemli nedeni Recep Tayyip Erdoğan'dır. Birileri tarafından kurgulanmış, birileri tarafından her imkan eline verilmiş bir iktidardır. Şuradaki oyun herkesin gözünün önünde. Bu kadar rezil, bu kadar pespaye oyunu oynayanların düşünmesi lazım.''

Batum, ''Suriye'ye müdahale konusunda bir yasa tasarısı geldiğinde CHP'nin durumu ne olacak '' şeklindeki soruya da bugünkü yaşananların, cumhuriyeti ortadan kaldırmanın ne kadar kolay olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Her diktatör eğilimi olan başbakana biraz yetki verilince cumhuriyeti kaldırmaya çalışacağını dile getiren Batum, ''Bunu sadece başbakanımız için söylemedim, genel olarak söyledim. Cumhuriyeti kurmak zordur ama CHP bunu yapabilmiş bir partidir. O yüzden ben Türk halkının bugün Suriye'ye bir müdahaleyi uygun göreceğini tahmin etmiyorum'' dedi.  

 ÖZKAN'IN DOĞUM GÜNÜ GÜVERCİNLERLE KUTLANDI

''Tuncay Özkan'a Özgürlük Platformu'' adına açıklama yapan dönem sözcüsü Hüseyin Toksöz de Tuncay Özkan'ın doğum günü olduğunu dile getirerek, ''Bugün Gazeteci Tuncay Özkan'ın 18 kişilik bir polis timi ve 4 kamera ile evinden basılarak götürülüşünün 947'nci, 5 adımlık F Tipi tecrit hücresinde bulunuşunun 166'ncı ve doğumunun da 45'inci yılıdır. Beyaz saçlı genç adam, cesur yürek doğum günün kutlu olsun. Seni asla yalnız bırakmayacağız'' şeklinde konuştu.

Özkan'ın ''özgür düşünme ve karşı çıkma hakkını kullandığı için tutuklandığını'' savunan Toksöz, şöyle devam etti:

''Türkiye'yi faşizmden, hukuku teşhircilikten, özel hayat röntgenciliği ve telefon dinleme sapıklığından kurtarmak için AKP iktidarı ve Başbakan, aklını başına devşirmelidir. Bir an evvel özüne dönmeli ve Mustafa Kemal'in başlattığı 'Atatürk barışı' devrini sürdürmelidir. Komşularının iç işlerine karışıp, emperyalizmin jandarmalığına soyunmaktan vazgeçmelidir. İç barışı ve huzuru sağlamak için uluslararası bir komplo olan Ergenekon tutukluları derhal serbest bırakılmalı ve tutuksuz yargılanmaları sağlanmalıdır.''

Toksöz'ün basın açıklamasının ardından aralarında CHP Milletvekilleri İsa Gök ve Süheyl Batum'un da bulunduğu grup, Tuncay Özkan'ın doğum gününü kutlayarak, beyaz güvercin ve balonları gökyüzüne bıraktı.

AA

düşünmeden konuşma
 // mustafakucuk
süheyl batum denen şahıs şu an ezbere konuşuyor mübarek darbe ile yönetimi ele geçirmiştir sayın erdoğan ise seçim ile halkın isteğiyle gönülleri fethederek gelmiştir.bence daha iyi düşünüp mübarek diktasının sonundan kendine pay çıkarması lazım; ele verir öğüdü,kendi kırar söğüdü;ata sözünden anlaşılacağı gibi ...yeter söz milletin.....
13 Ağustos 2011 12:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler