YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a küflü ekmek ikramı
Erdoğan'a küflü ekmek ikramı
11 Ekim 2011 13:02
Erdoğan'ın Van ziyareti sırasında yaşanan bu olay çok konuşulacak türden...

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Raciye Meral, seçim çalışmaları için Van'a gelen Başbakan Erdoğan'a ikram edilen ekmekte maya küf sayısının yüksek çıktığı belirtti.

Geçtiğimiz 21 Mayıs günü miting yaptığı Van'da geceyi 2 Nisan Polisevi'nde geçiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sabah kahvaltısında ikram edilen ekmekte alınan numune sonucunda maya küf sayısı yüksek çıkmış ve polisevine 10 bin TL ceza kesilmişti. Konu ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Gıda Mühendisliği Bölümü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Raciye Meral, ekmek gibi gıdalarda hijyenin kalitesini anlayabilmek için maya küf sayısına bakıldığını söyledi.

Araştırma Görevlisi Raciye Meral, "Başbakan Erdoğan'a verilen ekmekte de maya küf sayısına bakımlaş ve maya küf sayısı yüksek çıkmış. Bu da ekmek fırından veya tandırdan çıktıktan sonra uygun olmayan koşullarda işlendiği anlamına geliyor. Örneğin elinizde mikrobiyal fazla ise ve fazlaca dokunmuşsanız, ekmeği koyduğunuz kaplar kirli ise veya ekmeği koyduğunuz raflar kirli ise geçebilir" dedi.

Küfün sağlık üzerinde de olumsuz etkileri olduğunu ifade eden Araştırma Görevlisi Raciye Meral, "Özellikle küfün oluşturduğu mikrotoksin dediğimiz maddeler var. Bunlarda, kanserojen özelliğine sahip ve fazla alındığında kansere neden olabiliyor. Netice olarak maya küf sayısına bakılmış ve maya küf sayısı yüksek çıkmış ve o işletme ceza almış. Bunun anlamı şu, biz Başbakana kirli ekmek sunmuşuz, uygun olmayan koşullarda hazırlanmış bir ekmek sunmuşuz. Bu da bizim açımızdan tabi ki olumsuz bir durum. Maalesef kirli, pis ve hijyenik kalitesi çok düşük olan bir ekmeği Başbakanımıza ikram etmişiz" şeklinde konuştu. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler