YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a kötü haber!
Türk-Eğitim-Sen Kayseri Şubesi Başkanı Ali İhsan Öztürk, Başbakan Erdoğan hakkında görevi kötüye kullanma iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.
Erdoğan'a kötü haber!
22 Ekim 2010 / 15:06 Güncelleme: 22 Ekim 2010 / 15:14

Türk Eğitim-Sen Kayseri Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk, görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Öztürk, Kayseri Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında, Başbakan Erdoğan'ın, 12 Eylül'de yapılan referandumda Doğu ve Güneydoğuda seçmenlerin silahlarla tehdit edilerek baskı altında tutuldukları ve seçimlerde seçmenin kendi hür iradeleri ile oy vermediklerini ifade ettiğini hatırlattı.

İnsanların oylarını baskı ve tehdit altında kalmadan hür iradeleri ile kullanmalarının hukukun gereği olduğunu, baskı altında yapılan seçimlerin milletin iradesini yansıtamadığını dile getiren Öztürk, şunları söyledi:

''Devleti yönetmekle sorumlu olan Başbakanın temel görevlerinden birisi de seçimlerin adil ve baskıdan uzak yapılmasını sağlamaktır. Ancak Başbakan seçimlerin baskı altında yapıldığını, seçmenlerin silah tehdidi altında oy kullandığını kendisi söyledi. Sayın Başbakan görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma suçlarını işlemiştir. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın eylemine uyan Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerinden yargılanması için suç duyurusunda bulunuyor, savcıları göreve davet ediyoruz.''

Öztürk, daha sonra suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmek üzere Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığına verdi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler