YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a ilginç tablo
Romanlardan Başbakan Erdoğan'a ilginç tablo.
Erdoğan'a ilginç tablo
06 Haziran 2010 / 18:47 Güncelleme: 06 Haziran 2010 / 18:50

Roman Dernekleri Genel Başkanı Efkan Özçimen, 'Roman açılımını'na büyük destek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a özel bir tablo hediye etti. 1934 yılında İsmet İnönü tarafından çingenelerin üzerine Türkiye Cumhuriyeti topraklarına muhacir muamelesi yapılmak için kanun çıkarıldığını belirten Özçimen, "Çingene denildiği zaman fuhuş yapan, çocuk çalan insanlar geliyordu. Bu dünyanın hiçbir tarafında bu şekilde görülmemişti. 1934 yılında bu kanun bizim üzerimizde uygulandı. Bu yasalar 2003 yılında Başbakanımız sayesinde kaldırıldı. Bizler de birinci sınıf vatandaşlar olarak hayır görüyoruz. Allah hepsinden razı olsun" dedi.

Bir dizi açılış için kızı Sümeyye Erdoğan ve çok sayıda bakanla Bursa'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merinos Atatürk Kongre Merkezi'nin açılışında romanlardan özel bir tablo aldı. Tabloyu uzun süre inceleyen ve üzerindekileri okuyan Başbakan Erdoğan, 'Demokratik açılım' sürecini işleten İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a da tabloyu gösterdi.

TABLODA NELER YAZIYOR

Tabloda İsmet İnönü'nün çıkardığı kanun, ardından yasanın yürürlükten kaldırılması ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet'in (SAV) Veda Hutbesi'nden açıklamalar yer alıyor. İşte tablodaki ifadeler:

VI. İnönü Hükümeti
(4 Mayıs 1931-1 Mart 1935)
* 1934 tarihli İskan Kanununun İskan Mıntıkaları bölümünde halen Türkiye muhacir olarak alınmayacaklar arasında Madde 4'de "A. Türk kültürüne bağlı olmayanlar" "B. Anarşistler", "C. Casuslar", "Ç, Göçebe Çingeneler", "D. Memleket Dışına Çıkarılmış Olanlar" yer alırlar.

Erdoğan Hükümeti
(14 Mart 2003 - 5 Eylül 2007)
 MADDE 48 -(1)  14/6/1934 tarihli ve 2510 sayılı İskan Kanunu ek ve değişiklikleri ile birlikte yürürlükten kaldırılmıştır.
 26.09.2006 tarih ve 26301 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5543 sayılı İskân Kanunu'nun 48. maddesi gereği yürürlükten kaldırılmıştır.**

(8 Mart 632 Cuma)
Ey Mü'minler! Sözümü iyi dinleyiniz  iyi anlayınız ve iyi muhafaza ediniz! Muhakkak ki Rabbiniz birdir. Babalarınız da birdir. Hepiniz Âdem'densiniz  Âdem (A.S) da topraktandır. Müslüman Müslümanın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Allah katında en hayırlınız  Allah'dan en çok korkanınızdır. Arabın Aceme  Acemin de Arapa  sarı ırkın siyah ırka  siyah ırkın da sarı ırka üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvâ iledir. Din kardeşlerinize âit olan herhangi bir hakka tecâvüz  başkasına helâl değildir. Meğer ki gönül hoşluğu ile kendisi vermiş olsun.

Haksızlık da yapmayın! Haksızlığa boyun da eğmeyin! CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler