YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a hakaret eden savcıya beraat
Erdoğan'a hakaret eden savcıya beraat
22 Ekim 2014 17:49
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve dönemin HSYK üyelerine telefonda konuştuğu sırada hakaret eden ve bu ses kaydı sosyal paylaşım sitesine düşen Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci'nin beraatını onadı

Savcı Salim Demirci'nin, "dönemin HSYK üyeleri ile Erdoğan'ın Başbakan, Ala'nın da Başbakanlık Müsteşarı olduğu dönemde, telefonda yaptığı bir görüşme sırasında küfür ettiğine" ilişkin ses kayıtları sosyal paylaşım sitesinde yayınlandı.

Bunun üzerine Savcı Demirci hakkında, "kamu görevinden dolayı hakaret ettiği", ayrıca "zincirleme görevi kötüye kullandığı" gerekçesiyle dava açıldı.

Savcı olması nedeniyle ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 4. Ceza Dairesinde yargılanan Demirci, ortam dinlemesi yoluyla elde edildiği belirtilen ses kayıtlarının kendisine ait olmadığını iddia etti.

Daire, Demirci'nin, "kamu görevlilerine hakaret" suçundan beraatına karar verdi. Kararda, sanık tarafından söylendiği iddia edilen sözlerin, ortamda bulunan veya bulunmayan kimseler tarafından aletle dinlenmesi veya bu konuşmaların kayıt altına alınmasının başlı başına suç oluşturduğu vurgulandı.

Bu nedenle suç oluşturan bir yolla elde edilen delilin hukuka uygun delil olarak nitelendirilmesi ve hükme alınmasının, Anayasa karşısında mümkün olmadığına işaret edilen kararda, sanıkla ilgili olduğu iddia edilerek, "youtube" isimli internet sitesinde yayınlanan konuşmaların yasa dışı elde edilmiş kanıt niteliği taşıdığı kabul edildi.

Kararda, internette yayınlanan konuşmaların, Anayasa ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca yok sayılarak, vicdani kanaatin oluşmasında değerlendirmeye alınmadığı bildirildi.

Sanığın üzerine atılı hakaret suçunun, dosyanın bu hali ve mevcut delil durumuna göre sanık tarafından işlendiğinin kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı delille ispat edilemediğinden, hakaret suçundan beraatine karar vermek gerektiği belirtildi.

Savcı Demirci'nin "görevi ihmal ve kötüye kullanma" suçlarıyla ilgili yapılan incelemede ise Ankara Cumhuriyet Savcısı görevindeyken 63 soruşturma evrakını 3 aydan bir yıla varan sürelerle işlemsiz bıraktığının anlaşıldığı kaydedildi.

Sanığın eyleminin "görevi kötüye kullanma" değil, "görevi savsaklama" suçunu oluşturduğu belirtilen kararda, sanığın birden fazla evrakı işlemsiz bırakması nedeniyle atılı suçu zincirleme işlediği kanaatine varılarak, 7 ay 15 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verildiği ifade edildi. Demirci'ye verilen hapis cezası para cezasına çevrildi.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kuruluna geldi.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Recep Tayyip Erdoğan ve Efkan Ala'nın davaya müdahil olduğu dosyada, Yargıtay 4. Ceza Dairesinin kararını onadı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler