YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a hakaret eden profesörün kovulmasına akademisyenlerden tepki
Bilgi Üniversitesi'nden bir grup akademisyen imzalı, öğrencilere, mezunlara ve kamuoyuna hitaben yazılan açıklamada kovulma kararı kınandı.
Erdoğan'a hakaret eden profesörün kovulmasına akademisyenlerden tepki
17 Haziran 2016 / 21:30 Güncelleme: 17 Haziran 2016 / 21:34

Açıklamada, "Bu kurumun bir üniversite olma iddiasını kaybetmemesi için mücadele etmeye kararlıyız ve üniversite yönetiminin aksine, Zeynep Sayın ile ilişkimizi kesmediğimizi duyururuz" dendi.

İŞTE AKADEMİSYENLERİN AÇIKLAMASI

"Dün sabah bir meslektaşımıza ait olduğu iddia edilen ve gizlice alındığı söylenen bir ses kaydına ilişkin haberlerin yayınlanmasını takiben, Bilgi'de yarı zamanlı olarak ders veren Prof. Dr. Zeynep Sayın ile Üniversitemizin ilişiğinin Rektörlük tarafından kesilmiş olduğunu üzülerek öğrendik.

ALINAN BU KARARI KINIYORUZ

Biz, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde çalışan bir grup akademisyen, üniversite yönetiminin muhbirlik müessesesini özendiren ve sınıf içindeki akademik ifade özgürlüğünü boğma riskini taşıyan bu tavrını kabul edilemez buluyoruz. Üniversite yönetiminin sorgusuz sualsiz aldığı ve yargısız infaz şeklinde kamuoyuna duyurduğu ‘ilişkiyi kesme' kararının haksız, hukuksuz ve her şeyden önce Üniversitemizin yıllardır benimsemiş olduğu özgürlükçü akademik ve insani değerlerle çelişen bir nitelik taşıdığı kanaatindeyiz. Alınan bu kararı da, bu kararın alınış ve duyuruluş biçimini de kınıyoruz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin tarihine bir utanç lekesi olarak geçecek bu kararı alanlar ve uygulayanlar bilsin ki bir üniversiteyi üniversite yapan, siyasi baskılara, ticari kaygılara veya kariyer hırslarına yenik düşerek hukuksuz kararlar alan ve uygulayan akademik ünvanlı memurlar değil, ifade özgürlüğüne sahip çıkan ve bu uğurda mücadele vermekten kaçınmayan akademisyenlerdir. İfade özgürlüğünün siyasal saiklerle boğulduğu bir kurum, üniversite adıyla anılmaya layık değildir.

ZEYNEP SAYIN'IN YANINDA DURACAĞIZ

Biz, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin özgürlükçü ruhunu ve değerlerini taşıyan bir grup akademisyen, bu kurumun bir üniversite olma iddiasını kaybetmemesi için mücadele etmeye kararlıyız ve üniversite yönetiminin aksine, Zeynep Sayın ile ilişkimizi kesmediğimizi, kesmeyeceğimizi ve onun yanında durmaya devam edeceğimizi öğrencilerimize, mezunlarımıza ve kamuoyuna duyururuz."

 // Hüseyin
Niye zorunuza gidiyor öğretim üyesimisiniz yoksa teröröristmi Ha Cumhurbaşkanınına hakaret ettmiş ha Türkiyeye siz neysiniz ya Teröristmi yoksa Akademisyenmi bunun cevabınıverin....Önceeee...
18 Haziran 2016 00:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler