YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a hakaret davasında karar
Erdoğan'a hakaret davasında karar
11 Temmuz 2012 12:29
Yazar Ahmet Akgül yazdığı bir kitapta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ''hakaret'' ettiği gerekçesiyle 11 bin 660 lira adli para cezasına çarptırıldı.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen Ahmet Akgül'ün ''ABD'li siyonistler, AKP'li piyonistler'' adlı kitabına ilişkin davada karar çıktı.

Mahkeme hakimi Hasan Gülver, Akgül'ün kitapta müşteki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti'ye yönelik ''hakaret'' ve ''iftira'' suçlarından dava açıldığını hatırlattı.

Hakim, ''demokratik bir eleştiri kapsamı dışında, tamamen küçük düşürme, rencide etmek'' amacıyla kitabın kaleme alındığını, müşteki ile ilgili değişik yerlerde yayımlanan hakaret içeren olumsuz düşünce belirten yazı ve değerlendirmelerin kitapta bir araya toplandığını kaydetti.

Müşteki açısından ''ağır eleştiri boyutunu aşarak, katlanabilirlik sınırının üstüne çıktığı, küçük düşürücü, rencide edici, genel itibariyle hakaret kastı ile kötü niyet gözetilerek kitabın oluşturulduğunu'' anlatan hakim, sanığın kitabında müştekiler Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti'yi ''küçük düşürmek ve rencide etmek kastı ile hakaret ettiği'' ancak iftira suçunun unsurlarının oluşmadığını belirtti.

Hakim, kararında şu ifadeleri kullandı:

''Her ne kadar sanık Ahmet Akgül hakkında kitap içeriğinde tüzel kişi olan AK Parti'nin tüzel kişiliğini hedef alan hakaret niteliğinde kabul edilebilecek içeriklere yer verdiği, bu nedenle AK Parti tüzel kişiliğine yönelik hakaret suçunu işlediği iddia edilmiş ise de Türk Ceza Kanunu bağlamında tüzel kişiliğe yönelik hakaret suçunun işlenemeyeceği, tüzel kişinin mağdur sıfatında olamayacağı, bu sıfatın ancak gerçek kişiler tarafından kullanılabileceği, bu bağlamda AK Parti Genel Başkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret kapsamı içerisinde değerlendirilmesi gerektiği anlaşıldığından AK Parti açısından hakaret suçu unsurlarının oluşmadığı anlaşılmıştır.''

Sanık Ahmet Akgül'ün iftira suçundan beraatını kararlaştıran hakim, sanığı önce müşteki Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sübut bulan ''hakaret'' suçundan 600 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. Sanığın suçu basın yolu ile aleni olarak işlediği dolayısıyla 700 güne çıkaran hakim, bu cezayı sanığın olumlu tutum ve davranışlarından dolayı 583 güne indirdi.

Hakim, bu cezayı da günlüğü 20 bin liradan 11 bin 660 liraya çevirdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler