YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erdoğan'a cevap vereyim derken öyle bir gaf yaptı ki...
İsmet İnönü'nün torunu, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Erdoğan'ın Lozan konusundaki açıklamalarına cevap verirken çok konuşulacak bir gafa imza attı. İnönü, Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’un da savaştığını söyledi.
Erdoğan'a cevap vereyim derken öyle bir gaf yaptı ki...
30 Eylül 2016 / 05:27 Güncelleme: 30 Eylül 2016 / 09:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Lozan’ı zafer diye yutturdular” sözüne tepki gösteren Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, yazılı bir açıklama yaptı.

İsmet İnönü’nün torunu olan Hayri İnönü, yaptığı açıklamada “Bugünkü varlığını ve iktidarını Cumhuriyet ve Atatürk devrimlerine borçlu olanların, Lozan Antlaşması'nı eleştirmelerini anlamak mümkün değildir. 

Lozan, İstiklal Savaşı'nı zaferle sonuçlandıran bir milletin, tam bağımsız bir Türkiye'yi inşasının imzasıdır. Bu imzada, toprak altında binlerce kefensiz yatan vatan şehidinin, Hasan Tahsin'in, Nene Hatun'un hakkı vardır. 

Lozan'ın kanıtı, al bayrağımızın ilelebet dalgalanacağı Türkiye Cumhuriyeti'nin ta kendisidir. Gerisi laf-ı güzaftır.” İfadelerini kullandı.

İNÖNÜ’NÜN NENE HATUN GAFI

Hayri İnönü, açıklamasında Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’un da savaştığını söyledi. Ancak Nene Hatun Kurtuluş Savaşı’nda değil, 93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus savaşında 1877’de mücadelesini ortaya koymuştu. 

Ayrıca Nene Hatun şehit değil, gazi olmuş, zatürre teşhisiyle tedavi gördüğü Erzurum Numune Hastanesi'nde 1955'te vefat etmişti.

TEK PARTİ DÖNEMİNDE AÇ KALDI

Öte yandan, İsmet İnönü döneminde oldukça yoksul bir hayat süren Nene Hatun’un, 1943 yılında Cumhurbaşkanı İnönü’ye dilekçe yazdığı ve “açım, hatta dileniyorum” dediği bilgisi kaynaklarda yer alıyor.

Nene Hatun, İnönü’ye yazdığı mektupta şu ifadeleri kullanmıştı:

‘Bizler, 93 Osmanlı-Rus harbinin Erzurum civarındaki Aziziye tabyasında vuku bulan meşhur savaşın kahramanıyız.

Bu çok eski düşmanımızı vatanın harimi ismetinden sökerek atmış ve göklere kadar çıkan zafer destanını yaratmıştık. (…) Bu ölmez zaferin yadigarı bizler, her birimiz, yüzer yaşındayız . 

Hiçbir sığınacak yerimiz ve tutunacak hiçbir desteğimiz yoktur. Belediyeden ayda 4 lira maaştan başka bir şey görmüyoruz. Geçen sene birer meccani (bedava) ekmek veriyorlardı, bu sene o ekmeğimizi de kestiler. 

Şimdi aç ve muhtaç bir vaziyetteyiz ve dileniyoruz da. Bizlere icabeden nakti ve fiili yardımın yapılarak bu çetin ve acıklı vaziyetten kurtarılmaklığımızı yüksek ve derin saygılarımızla diler ve arz ederiz.’


HABER7

ARAMlZDA KANlYLA, MAYASlYLA ➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
Ülkemize, düşman okadar çok yerli Boris Johnson'lar var ki, keferesine hiç gerek yok!!!...
30 Eylül 2016 Cuma 17:07
milli mi o da ne
 // selami özde
burada çok kötü olan şey nedir bilirmisiniz,terbiye sınırlarını zorlayan ve neredeyse adaları verdik çok iyi yaptık bu adalarda bizim yunan vatandaşlarımız yoktu oh ne iyi ettik te vermişiz diyenler insanın midesini bulandırıyorlar,zerre kadar milli duyguları yok,yapılan bu yükü hatayı bile adam gibi evet hata yapılmış bu doğru adalar konusunda asla geri adım atmamamıydık demesini beklerken gerçekten mide bulandırıcı sözler duymak üzücü mü söyleyene baktığımda üzücü değil,...
30 Eylül 2016 Cuma 14:51
Gerçekler asla saklanamasını beceremezler
 // Ömer
Avner Levi Türkiye'de İn önü hakkında yahudilere üstün hizmetleri karşılığında şükranlarını ifadelerinde,ernest hirch ise Türkiye Cumhuriyetinde emellerine ulaşma konusunda izledikleri stratejik "ahlaksızlığı"vatandaşlık siyasetini çok iyi anlatmaktalar hatıralarında. bizler cumhuriyetin kurucusu Atatürk hakkında da Cumhuriyetin kurulma aşamasında kahramanca savaşan,Şehit olan yeniden varoluşa vesile "Atalarımız" hakkında doğruyu öğrenmek öğretmek en doğal hakkımız değil mi? nereye kadar ya...
30 Eylül 2016 Cuma 11:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler